2023 Newroz Deklarasyonu: Büyük kazanımların eşiğindeyiz, tarihsel başarıların sahibi olacağız

İstanbul Newroz deklarasyonu ve programı açıklandı. Elit World Otel’de yapılan toplantıya Eş Genel Başkanımız Mithat Sancar, HDK Eş Sözcüsü Esengül Demir, Emek ve Özgürlük İttifakı bileşenlerinin temsilcileri ile çok sayıda kişi katıldı. HDK Eş Sözcüsü Esengül Demir tarafından okunan deklarasyonda şu ifadeler yer aldı:

Newroz Ateşiyle Özgürlüğe Yürüyoruz

Newroz, başta Kürt halkı olmak üzere Ortadoğu ve Mezopotamya halklarının yeniden doğuşunun sembolüdür. Newroz, halkların diriliş bayramıdır. Newroz; yaşamdır, özgürlüktür. Newroz, zalim Dehak’a karşı Demirci Kawa’nın zaferidir. 

Acımız ve öfkemiz çok büyük; bu yılki Newroz’u depremde yitirdiklerimize adıyoruz

Halklarımız binlerce yıldır Newroz’u bu bilinçle kutluyor. Newroz; halkların zalimlere, diktatörlere ve tek adamlara karşı isyan bayrağını yükselttiği mücadele günüdür. Her sene olduğu gibi bu seneki Newroz da halklarımız için umudun müjdecisi, özgürlüğün ateşidir. Bununla birlikte 2023 Newrozunu farklı koşullarda karşılıyoruz. 6 Şubat’ta meydana gelen Maraş merkezli iki büyük deprem ne yazık ki çok büyük bir yıkıma sebep oldu. Kentlerimiz, köylerimiz, yaşam alanlarımız yıkıldı. On binlerce canımızı yitirdik. On binlerce yurttaşımız yaralandı. Acımız ve öfkemiz çok büyük. Bu vesileyle bir kez daha kayıplarımıza rahmet, yakınlarına ve halklarımıza başsağlığı, yaralılarımıza acil şifalar diliyoruz. Bu yılki Newroz’u depremde hayatını kaybeden yurttaşlarımıza adıyoruz. 

Yıkımın sorumlusu AKP ve MHP iktidarıdır: Yaptıkları yanlarına kar kalmayacak!

Yıkımın ve kaybımızın devasa boyutta olmasının nedeni AKP-MHP iktidarıdır. Bu zorba iktidar 20 yılı aşkın bir süredir hayata geçirilen talancı ve rantçı düzen nedeniyle bu yıkımın sorumlusudur. Kurmuş olduğu inşaat rejimiyle, seçimler öncesi çıkardığı imar aflarıyla, afetlere müdahale için kurulan kurumları arpalığa dönüştürmüş olması nedeniyle bu iktidar suçludur. Depremden sonra halklarımızı kaderine terk eden, günlerce bir tane bile görevliyi gönderemeyen, yurttaşlarımızın enkaz altında donarak hayatını kaybetmesine neden olan bu zorba iktidardan hesap soracağız! Yaptıkları yanlarına asla kar kalmayacak!

İçinde bulunduğumuz tarihsel dönem her açıdan tüm demokratik çevrelere önemli sorumluluklar yüklemektedir. Halkların ve demokrasi güçlerinin bu tarihsel sorumluluk etrafında birleşmeleri ve ortak mücadele iradesini açığa çıkarmaları elzemdir.  AKP-MHP iktidarı tüm toplumsal ve demokratik kesimleri hedef almaktadır. En insani ve demokratik arayışlara bile tahammül edememektedir. Yoğun bir baskı ve şiddet gücüyle demokrasiye, özgürlük taleplerine, farklılıklara yönelmektedir. Bu yönelimlerle tüm toplumsal kesimleri sindirerek baskıcı ve despotik iktidarını sürekli kılmaya çalışmaktadır.

Her yerde iktidara meydan okuyacağız

Ancak bizler bu zulüm düzenine karşı 2023 Newroz alanlarını mücadele alanlarına dönüştüreceğiz. Amed’den İstanbul’a, Aydın’dan Kars’a, İzmir’den Antalya’ya, Ankara’dan Hakkari’ye kadar her yerde bu iktidara meydan okuyacağız. Newroz meydanları öfkenin umuda dönüştüğü alanlar olacak. Bu yılki Newroz, günümüzün zalim Dehaklarını tarihin çöp sepetine atma Newrozu olacak. Demirci Kawalar AKP-MHP faşist iktidarını yıkacak. 2023 seçimlerinde emek, özgürlük ve demokrasi güçleri bu tekçi iktidarı yenecek. 2023 Newrozu umudun adresine işaret edecek. Hep birlikte mücadele edeceğiz, hep birlikte kazanacağız. 

Yeniden doğuşu simgeleyen Newroz, yeniden inşa iradesini de ortaya koyacaktır. İkinci yüzyılın eşiğinde ülkenin demokratik değişim iradesi Newroz meydanlarında boy gösterecektir. Merkeziyetçi, tekçi anlayış yerine, kendi meclislerinde kendi sorunlarına kendi yanıtlarını üretenlerin Demokratik Cumhuriyet talebi, Newroz alanlarındaki milyonlar olarak bir kez daha gür bir sesle dillendirilecektir. Newroz meydanlarındaki irade faşizme karşı çıkış yolunu gösterecektir. Tecride, kadın kırımına, ekolojik talana, yoksulluğa karşı Newroz meydanları özgürlüğün sesi olacaktır.

Büyük kazanımların eşiğindeyiz, tarihsel başarıların sahibi olacağız

Unutmamalıyız ki büyük kazanımlar elde edeceğimiz bir eşiğin arifesindeyiz. Bu duyarlılık ve bilinçle önümüzdeki süreci karşılayarak, dönemsel bir başarıdan öte tarihsel bir başarının sahibi olacağız. Bu bağlamda her kesimi, her bireyi siyasal ve toplumsal sorumluluk üstlenmeye, haklarımızın özgür- demokratik geleceğini önceleyen bir çabanın ve mücadelenin sahibi olmaya çağırıyoruz. İnsanlarımızı depremde enkaz altında bırakan rantçı, despotik, halk karşıtı olan AKP-MHP iktidarına en büyük siyasi depremi yaşatarak siyasetin hurdalığına göndermek toplumsal bir sorumluluktur.  Bu inanç ve kararlılıkla Newroz’a gidiyoruz. Newroz; baharın müjdecisidir, baharın gelişinin ilanıdır. 2023 Newroz’u da halkların baharını müjdeleyecek. Zalim Dehaklar baharın gelişini engelleyemeyecek. Zulüm ve baskı düzeni gidecek, halkların baharı gelecek. Depremde açığa çıkan toplumsal birlik ve dayanışma ruhuyla Newroz alanlarına akıp yitirdiğimiz canları anmak, baharı toplumsallaştırmak, Newroz ateşi etrafında adaletin ve barışın sesini haykırmak için, “Her der Newroz, Her dem Azadî” ve “Newroz Ateşiyle Özgürlüğe” şiarıyla kutlayacağımız 2023 Newrozuna tüm halklarımızı davet ediyoruz. 

Biji Newroz! Yaşasın Newroz!

Halkların Demokratik Kongresi

Halkların Demokratik Partisi 

11 Mart 2023