Acımız büyük, yüreğimize çığ düştü!

Van’ın Bahçesaray İlçesinde üst üste yaşanan ve onlarca vatandaşımızın yaşamına mal olan çığ felaketleri bizleri derin ve tarifi imkansız bir acıya sürüklemiştir.

Dün yaşanan çığ felaketine müdahale etmeye giden kurtarma ekiplerinin bugün yaşadığı ikinci çığ felaketi de kayıplarımızı artırmış, acılarımızı derinleştirmiştir. En büyük kaygımız can kayıplarının artma ihtimalidir.
 
Bizleri sarsan her iki çığ felaketinde hayatını kaybedenlere Allah’tan rahmet, yaralananlara acil şifalar, halkımıza başsağlığı ve sabır diliyoruz.
 
Yaşanan bu iki felaket bir kez daha bizlere tedbirsizliğin doğal felaketlerden daha fazla can kaybına yol açtığını, toplumsal acılarımızı derinleştirdiğini göstermiştir. Yaşanan felaketler doğal olabilir, ancak müdahale esnasında gerekli tedbirler alınmadan, olası bir çığ tehlikesine dikkat edilmeden yürütülen çalışma felaketin boyutunu büyütmüştür.

Partimizin merkezi heyeti bölgededir. Halkımızla birlikte el ele vererek omuz omuza durarak bu felaketlerin üstesinden geleceğiz.

Halkımıza dayanışmayı daha fazla büyütme ve yaşanan acıları daha fazla paylaşma çağrısı yapıyoruz.
 
Pervin Buldan – Sezai Temeli
HDP Eş Genel Başkanları
5 Şubat 2020