Ayrımcılığa karşı Romanların yanındayız

Halklar ve İnançlar Komisyonundan Sorumlu Eş Genel Başkan Yardımcımız Tülay Hatimoğulları'nın açıklaması:

Geçtiğimiz günlerde A Spor yorumcusu, eski hakem Erman Toroğlu'nun, Gaziantep Futbol Kulübü Teknik Direktörü Marius Sumudica'yı eleştirirken sarf ettiği "Böyle çingenelik olur mu?..." sözleri dolayısıyla kendisini ve kullandığı bu nefret dili nedeniyle kınıyoruz.

Yüzlerce yıldır bu topraklarda birlikte yaşadığımız Romanlara karşı bu ayrımcı ve ötekileştirici söylemi çok iyi tanıyoruz. Bir yıl önce kaçırılan Keldani çiftten; cansız bedeni 70 gün sonra bulunan Şumuni Diril’den ve halen kayıp olan Hurmüz Diril’den, 14 yıl önce katledilen Hrant Dink’ten, kaçırılan, zorla alıkonulan Ezidi kadınlardan, helikopterden atılarak işkence edilen ve bugün gözaltına alınmak istenen Osman Şiban’dan bu coğrafyada yaşanmış onlarca katliamdan ve acıdan biliyoruz.

Türkiye’de bulunan yaklaşık 5 milyon Roman, Dom, Lom ve Abdal gruplarının ön yargıları besleyen, ayıran, ayrıştıran, hakaret eden tüm söylemlerin caydırıcı bir şekilde yasaklanmasını ve ön yargılardan uzak, birlikte bir yaşamı sürdürebilmeyi destekleyecek yasal adımların atılması, nefret suçlarının cezalandırılması taleplerini destekliyoruz. Roman oldukları için her türlü ayrımcılık, ötekileştirme, baskı ve şiddete maruz kalmış olan Romanların yanındayız. Ayrımcılığa ve nefret suçlarına karşı mücadelemizi birlikte sürdürmekte kararlıyız.

Tülay Hatimoğulları
Halklar ve İnançlar Komisyonundan Sorumlu Eş Genel Başkan Yardımcısı
12 Ocak 2021