Türkiye’de gazetecilere yönelik baskılar sürüyor. Özellikle Kürt medyası ağır baskıların muhatabı oluyor. 3 Aralık 1994 yılında, Özgür Ülke Gazetesi'nin İstanbul'daki merkezinin...
Termik santrallerin ve kömür ocaklarının özelleştirilerek yağmalanması ve işçilerin kapı dışarı edilmesi hesaplarına karşı, Maden-İş ve TES-İş üyesi Yatağanlı işçilerin Eylül ayında başlattıkları haklı ve onurlu direniş devam ediyor. Yatağan, Yeniköy, Kemerköy termik santralleriyle, maden ocağı işçilerinin özelleştirmeye karşı sürdürdükleri haklı mücadelede onların yanındayız.
Türkiye Rojava’yla barışmamak ve bir halkın iradesini tanımamak için direniyor. Geçtiğimiz gün Kamışlı’dan Nusaybin’e geçmeye çalışırken askerlerin açtığı ateş sonucu katledilen 3 sivil ile birlikte son bir ayda sınırda öldürülen sivil sayısı 7 olmuştur.
Başbakan Tayyip Erdoğan’ın öğrencilere yönelik son açıklamaları, inanç özgürlüğü ve yaşama tarzına yönelik yeni bir siyasal saldırı dalgasıyla yüz yüze olduğumuzu gösteriyor. Başbakan’ın açıklamaları, üniversite öğrencilerinin yaşama ve barınma alışkanlık ve tercihlerine odaklanmış gibi görünse de, aslında bütün yurttaşlarımızın yaşam tercihlerine yöneliktir.
Hükümet Rojava sınırına bir ‘Utanç Duvarı’ örmeye çalışıyor. Nusaybin ile Rojava’nın Kamışlı kenti arasındaki sınır hattına örülen bu ‘Utanç Duvarı’ Kürt halkını bir kez daha bölme çabasıdır. Kabul edilemez bu gelişmeye karşı 5 gündür mayınlı alanda ölüm orucuna giren Nusaybin Belediye Başkanı Ayşe Gökkan’ın ve onunla destek açlık grevine başlamış olan Mardinli seçilmişlerin yanındayız. Desteğimiz onlaradır.