Buldan: Kayıplarımızı arama mücadelemiz bitmeyecek, bu ülke bir cinayet ülkesi olmaktan çıkmalıdır

Eş Genel Başkanımız Pervin Buldan, Kayıplar Haftasına ilişkin İstanbul’da yapılan basın açıklamasında konuştu. Buldan şunları söyledi: 

Kayıp yakınları olarak bu ülkede adalet çağrısında bulunduk. Bu ülkede işlenen tüm cinayetlerin, kayıp olan vakaların ama aynı zamanda yargısız infazların bir an önce aydınlatılması, kayıpların bulunması ve faili belli cinayetlerde faillerin yargılanmasını istedik. Tam 26 yıldır o meydanda adalet çağrımıza yanıt ne yazık ki hiçbir şekilde verilmedi. Aksine bu ülkede cinayetler işlenmeye devam etti, kaybedilme olayları yaşandı ve yargısız infazlar her gün devam etti. O meydanda Berfo Ana vardı, o meydanda Baba Ocak vardı. O meydanda şu an aramızda olmayan çocuklarını arayanların, arayıp bulamayanların, kayıplarının bir mezarı olsun diye talepte bulunanların hiçbir düşü gerçekleşmedi.

Kayıplar bulunana ve failler yargılanıp cezalandırılana kadar bu arayış sürecek

O anneler, o babalar bugün aramızda değiller. Kayıplarını bulamadan, çocuklarının faillerini bulamadan ve onların cezalandırılmasına tanık olmadan bu dünyadan göçüp gittiler. Şimdi onların yerine kayıpları arayan çocukları ve torunları var. O çocuklar ve torunlar, kayıplar bulunana, faili meçhul cinayetler aydınlatılana kadar, yargısız infazlar son bulana kadar bu adalet arayışını sürdürecek. 

Failler belli, kendilerini gizlemiyorlar

Evet, her zaman söyledik şimdi yine söylüyoruz; failler belli, onlar da zaten kendilerini inkar etmiyorlar. "Biz devlet adına bin operasyon yaptık” diyenler, “bu ülkede örgütlere yardım yataklık eden iş insanları var onlardan hesap soracağız” diyenler yine “eğer tuğlayı çekersek hepimiz altında kalırız” diyenler bir zamanlar suçlarını itiraf etmişlerdi. Göstermelik de olsa yargılanma süreci başlamıştı ama hiçbiri ceza almadı ve beraat ettiler. Yeniden itiraflar gelmeye başladı. Son günlerde gelen itiraflarda bir kez daha görüyoruz ki; bu ülkede üst düzeyde görev yapanlar, emniyet genel müdürleri ve başbakanların da bilgisi dahilinde cinayetler işlendi ama bu cinayetlerin aydınlatılması için hiçbir savcı ya da yargı mercii harekete geçmedi, herhangi bir soruşturma dahi başlatmadı. 

Kayıpları arama mücadelemiz hiç bitmeyecek

Bugün burada talebimizi yineliyoruz. Eğer bu ülkenin vicdanlı savcıları varsa, bu ülkede adaletin ve yargının kırıntıları kalmışsa bu cinayetlerin aydınlatılması için acilen harekete geçilmesi gerekiyor. Çünkü biz kayıp yakınlarının bu talebi hiçbir zaman bitmeyecek hiçbir zaman durmayacak. Adalet mücadelemiz, kayıpları arama mücadelemiz her zaman devam edecek. Çünkü biz bu dünyadan göçüp giden annelerimize, babalarımıza söz verdik. Onların mirasını devraldık ve o mirası sürdürmeye kararlıyız. 

Bu ülke cinayetler ülkesi olmaktan çıkmalıdır artık

Adalet çağrımızı, mücadelemizi yürütmeye kararlıyız. Bu mücadelenin önünde hiç kimse durduramayacak, bu mücadeleden bizi alıkoyamayacak. Kayıplar, faili belli cinayetler, yargısız infazlar bu ülkenin kanayan yarasıdır. Ancak ve ancak failler yargılandığı ve cezalandırıldığı zaman bu kanayan yara bir nebze olsun duracak. Bir kez daha bu ülkeyi yönetenlere sesleniyorum: Eğer vicdanınız varsa, yüreğiniz yetiyorsa yapılan son açıklamalar doğrultusunda biz kayıp yakınlarının çığlığına kulak verirsiniz ve bu mücadelenin sonunda bir yargılama sürecini başlatırsınız. Yoksa “bu duvarların bu tuğlanın altında kalırız” diyenler cinayetleri işlemeye devam eder. Bu ülke bir cinayet ülkesi olmaktan çıkmalıdır, faili belli cinayetler mezarlığı ülkesi olmaktan çıkmalıdır. Kayıplar bu ülkenin kanayan yarasıdır. Artık bundan çıkılmalıdır.

Hepinize bir kez daha sevgilerimizi ve saygılarımızı sunuyoruz. Bu mücadelenin kararlı bir şekilde yürütüleceğine söz veriyoruz. 

31 May 2021