TÜRKİYE BÜYÜK MİLLET MECLİSİ BAŞKANLIĞI’NA

Aşağıda belirtilen sorularımın Adalet Bakanı Bekir Bozdağ tarafından sözlü olarak cevaplandırılmasını arz ederim.

Levent TÜZEL
İstanbul Milletvekili


İnsan Hakları Derneği'nin raporuna göre Türkiye cezaevlerinde 154’ü ağır olmak üzere 526 hasta tutuklu ve hükümlü bulunmaktadır. Bu ağır hasta mahpuslardan biri de Tekirdağ 2 no.lu F tipi Kapalı Cezaevinde kalan Ferhat Dalkavuk’tur.

Arkadaşının Evrensel Gazetesinde yayımlanan mektubuna göre, beyin kanaması geçirmesi üzerine, Edirne Tıp Fakültesi Hastanesine kaldırılarak ameliyat edilen Ferhat Dalkavuk, 20 günlük yoğun bakımın ardından tekrar mahkum koğuşuna alınmış, ancak, 5 gün sonra tekrar ameliyata alınmak zorunda kalmış ve 2 aydır ölümle pençeleşmektedir. Daha sonra ise Dalkavuk’un, şeker komasına girdiği, sağlık durumunun ve hayatının tehlike altında olduğu, ihtiyaçlarını tek başına karşılayamadığı belirtilmektedir.

Konuyla ilgili olarak;

Bakanlık olarak, 8 yıldır hükümlü ve tahliye olmasına 1 yıl kalan Ferhat Dalkavuk’un, ağırlaşan sağlık durumu ve hayati tehlikesi nedeniyle tahliye edilmesi için bir çalışmanız var mıdır?
2002 yılından bu yana cezaevlerinde yaşamını yitiren tutuklu ve hükümlü sayısı kaçtır? Bunların ölüm nedenleri, yıllara ve cezaevlerine göre dağılımı nedir?
Bakanlığınızın genel olarak hasta tutuklu ve hükümlüler sorununun çözümüne yönelik yürütmekte olduğu bir çalışması var mıdır?

12.02.2014