Diyarbakır’dan ortak çağrı: 1 Mayıs’ta yoksulluğu derinleştiren savaşa karşı ortak mücadeleyi büyütelim

Siyasi partiler, demokratik kitle örgütleri ve çeşitli inisiyatifler Diyarbakır’da basın toplantısı düzenleyerek 1 Mayıs’a katılım çağrısında bulundu:

Siyasi partiler, demokratik kitle örgütleri ve çeşitli inisiyatifler Diyarbakır’da basın toplantısı düzenleyerek 1 Mayıs’a katılım çağrısında bulundu. Toplantıya DTK Eşbaşkanı Berdan Öztürk, Parti Sözcümüz Ebru Günay, Milletvekilimiz Remziye Tosun, DBP Eş Genel Başkanı Saliha Aydeniz, TJA temsilcisi Figen Ekti ve bazı kurum temsilcileri katıldı. Hazırlanan ortak metin Öztürk ve Aydeniz tarafından okundu. Türkçe ve Kürtçe açıklamalar şöyle: 

Ozturk: Newrozê nîşan da ku polîtîkayên şer û êrişan dê encam nede

Polîtîkayên zext, çewisandin û qetlîamê yên li dijî kedkar, karker, jin, gelên li Kurdistan û Anatolyayê dijîn û nasname yên din, ji berê heta niha bi tifaqa faşîst a AKP-MHP’ê re her ku diçe  girantir dibe.  Di 40 salên dawî de me dît ku polîtîkayên şer ên ku bi destê hikûmetan ve pêk hatin, welat ber bi krîzeke aborî ve kişandiye û bi taybetî jî ji bo çareseriya pirsgirêka Kurd, bikaranîna polîtîkayên “ewlekariyê” pirsgirêk kûrtir kiriye. Ji aliyê din ve weke civak, em bûn şahid ku rêya diyalog û muzakereyê ji aliyê siyasî û aborî ve bandoreke erênî li civaka Kurdistan û Tirkiyeyê dike.

AKP bi helwdana desthilatdariyê welat ber bi kaosê ve dibe

AKP ya ku di hilbijartinên 7'ê Hezîrana 2015'an de nekarî bi tena serê xwe bibe desthilatdar, hewl da ku rejîma takekesiyê ava bike û ji bo vê yekê jî polîtîkayên şer bi kar anî, welat ber bi kaosê ve bir; bi hewldana derbeyê re jî xwest ku bi şert û mercên Rewşa Awarte û biryarnameyên qanûnî, karkeran mehkûmî birçîbûn û xizaniyê bike. Heman zihniyetê, bi plana hilweşînê  hewl da ku Kurdan û hêzên demokrasiyê ji siyasetê dûr bixe û bi rêya qeyûman îradeya gelê Kurd desteser kir. Îro jî desthilatdariya AKP-MHP’ê hewl dide ku bi rêya tundiyê, şer û polîtîkaya dubendîkirinê  jiyana xwe ya siyasî dirêj bike, lê di 8’ê Adarê de jinan; di Newrozê de jî gelê Kurd, careke din li qadan nîşan dan ku polîtîkayên şer, zext û hilweşandinê yên hikûmetê dê ti carî encam nade.

Polîtîkayên şer karker û kedkaran bi birçîbûne re rû bi rû dihêle

Weke ku tê zanîn di navbera Ûkrayna û Rusyayê de şerekî diqewime, hikûmeta AKP-MHP’ê ji aliyekî ve hewl dide ku di vî şerî de bibe “qasidê aştiyê” da ku îtîbara xwe ya di raya giştî ya cîhanê de ser û bin bûye xelas bike; li aliyê din jî dixwaze polîtîkaya xwe ya şer û dagirkeriyê li Kurdistan û Rojhilata Navîn bi pêş bixe. Ev hikûmeta ku li hundir û derve polîtîkaya şer pêk tîne û  çavkaniyên welat  ji alîgirên xwe re pêşkêş dike, bi vê yekê kedkar û karkeran bi birçîbûn û xizaniyê re rû bi rû dihêle. Li dijî polîtîkayên nijadperest, zayendperest ên hikûmetê yên ku aştiyê red dike, gelan ji hev vediqetîne, kedxwariyê dike û şer ferz dike, divê em bi yekîtî û hevgirtinê têkoşîna xwe ya hevpar geş bikin.

Îro roja têkoşîna hevpar e: Em ê li hemberî şer û xizaniyê dakevin qadan

1’ê Gulanê; nasnameya wan a etnîkî û olî çi dibe bila bibe, roja  têkoşîna hevpar a karker, gundî û kedkaran e ku bi vê taybetmendiya xwe karektereke civakî bi dest xistiye; em bang li her kesê alîgirê kedê ne dikin ku bi ziman, nasname û rengên xwe, li dijî talankirin û mêtingeriyê  li qadên Tirkiye û Kurdistanê, cihê xwe bigrin. Ji bo pêşîlêgirtina cînayetên kar ên bi temînkirina tenduristî û ewlehiya karkeran a li cihên kar; ji bo rawestandina îstismarkirina karkerên koçber a bi keda erzan, bidawîkirina xebata zarokan û qîrîna maf û azadiya îfadeyê; ji bo qîrîna daxwaza aştî û wekhêviya li Rojhilata Navîn; çareseriya siyasî ya pirsgirêka Kurd a li ser esasê wekhevî û azadiyê, ji bo têkoşîna li dijî betaliyê ji ber krîza aborî, mezinkirina berxwedana li dijî şer û wêraniyê û mezinkirina hevgirtina kedkaran, avakirina biratiya gelan û yekitiya kedkar û karkeran.

Em di 1’ê Gulanê de li qadan in

BIJÎ YEKÊ GULANÊ!

KCD, TJA, DBP, HDP

Aydeniz: Bu 1 Mayıs’ta savaşa karşı ortak mücadele büyütülmelidir

Bugün yaşanan çoklu krizlerin nedeni savaş siyasetidir, bu savaş sürdükçe daha çok açlık yoksulluk, kadın katliamları ve kaosun süreceği ortada. Bu savaşlar dün sonuç almadığı gibi bugün de sonuç almayacaktır. Bütün geleceğini bu savaşta görenler bilmeli ki bu politikalar sonlarını da getirecektir. Savaş, tecrit kayyım politikaları kadın ve Kürt düşmanlığı daha çok halkları birbirine düşürecek, emek sömürüsünü ve katliamları derinleştirecek. Ekonomiyi soranlara kurşunun fiyatını soranlar bu ülkeyi düşünmediklerini, demokrasiyi düşünmediklerini gösterdiler. Bu 1 Mayıs savaşa karşı mücadelenin büyütüldüğü alanlar olmalı. Biz de DBP’yi Kürdistan’da 1 Mayıs’ı birlikte mücadelenin alanlarına dönüştürülmelidir diyoruz. Hem 8 Mart alanları hem de Newroz alanları savaş politikalarına karşı birlikte mücadelenin büyütülmesi gerektiğini net olarak gösterdi. Bu iktidar toplumdan yana politika yürütmüyor, kendi saraylarını ve geleceklerini ayakta tutma derdinde. Bunun nafile olduğunu Newroz alanları nasıl gösterdiyse 1 Mayıs alanları da gösterecektir.  

Kürt sorununda savaş ve güvenlikçi politikalar ekonomik krizi derinleştiriyor

Geçmişten günümüze işçilere, emekçilere, kadınlara, Kürdistan ve Anadolu’da yaşayan halklara ve ötekileştirilmiş kimliklere karşı yürütülen baskı, sindirme ve katliam politikaları, AKP-MHP faşist ittifakıyla yoğunlaşarak devam etmekte. İktidarların yürüttüğü savaş politikalarının ülkeyi ekonomik krize sürüklediğini ve özellikle Kürt sorununu çözümü noktasında “güvenlik” politikalarına başvurulmasının sorunu daha da derinleştirdiğini son 40 yılda deneyimledik. Buna karşın diyalog ve müzakere yolunun Kürdistan ve Türkiye toplumu üzerinde siyasi ve ekonomik olarak olumlu sonuçlarına da toplum olarak tanık olduk. 

İktidar tükenen siyasi ömrünü savaş ve şiddetle uzatmaya çalışıyor

7 Haziran 2015 seçimlerinde tek başına iktidar olamayan AKP ülkeyi şiddet sarmalında kaosa sürükleyerek tek adam rejimini inşa etmeye çalıştı; darbe girişimiyle birlikte OHAL ve KHK yoluyla işçiyi, emekçiyi açlığa ve yoksulluğa mahkum ederek cezalandırmak istedi. Aynı zihniyet çöktürme planıyla Kürtleri ve demokrasi güçlerini siyaset dışı bırakmaya çalışırken, kayyım sistemiyle de Kürt halkının iradesini gasp etti. Bugün ise AKP-MHP iktidarı, tükenmekte olan siyasi ömrünü, aynı şekilde şiddet, savaş ve kutuplaştırma politikası üzerinden uzatmaya çalışmaktadır ancak kadınlar 8 Mart’ta, Kürt halkı Newroz alanlarında bir kez daha gösterdi ki iktidarın baskı ve çöktürme politikaları asla sonuç vermeyecektir.

Ukrayna-Rusya savaşında arabuluculuğa soyunan iktidar Kürdistan ve Ortadoğu’da savaş ve işgal rolü sürdürüyor

Bilindiği üzere Ukrayna-Rusya arasında bir savaş yaşanmakta, bu savaşta bir yandan “barış elçisi” rolüne soyunarak dünya kamuoyunda yerle yeksan olmuş itibarını kazanmaya çalışırken öte yandan Kürdistan ve Ortadoğu coğrafyasında savaş ve işgal politikasını en üst düzeye çıkarmak istemektedir. İçeride ve dışarıda savaş siyaseti yürüten bu iktidar, ülkenin kaynaklarını yandaşlarına peşkeş çekerken işçilere ve emekçilere açlığı ve yoksulluğu dayatmaktadır. İktidarın milliyetçi, cinsiyetçi ve barışı hedef alan, savaşı dayatan, halkları ayrıştıran emeği sömüren politikalarına karşı birlik ve dayanışma içinde mücadelemizi büyütmeliyiz.

Herkesi 1 Mayıs alanlarında ortak mücadeleyi büyütmeye çağırıyoruz

1 Mayıs; etnik ve inançsal kimliği fark etmeksizin, işçilerin, köylülerin, emekçilerin ortak mücadelesinin toplumsal bir karakter kazandığı gün olma özelliğiyle, emekten yana olan herkesi; Türkiye'nin ve Kürdistan'ın her yerinde dilimiz, kimliğimiz ve rengimizle talana ve emek sömürüsüne karşı alanlara çağırıyoruz. İş yerlerinde işçi sağlığı ve güvenliğinin sağlanarak iş cinayetlerini önlemek, göçmen işçilerinin ucuz iş gücü olarak görülüp sömürülmesini durdurmak, çocuk işçiliğinin son bulması, hak ve ifade özürlüğünü haykırmak için; Ortadoğu'da barış ve kardeşliğin arzusunu haykırmak; Kürt sorununu eşitlik ve özgürlük temelinde siyasal çözümü için, Ekonomik krizin yarattığı işsizlikle mücadele etmek, savaş ve yıkıma karşı direnişi ve emek dayanışmasını büyütmek, emekçiler olarak halkların kardeşliğini ve işçilerin birliğini inşa etmek için,

1 Mayıs’ta alanlardayız

BIJÎ YEKÊ GULAN!

YAŞASIN 1 MAYIS!

DTK, TJA, DBP, HDP

PIRS: Dê li Amedê jî çalakî bê lidarxistin?

Belê dê li Amed û Wanê mîtîng bên lidarxistin û li gelek deverên Kurdistanê jî meş, çalakiyên cuda dê bên lidarxistin. Li Amedê Qada Îstasyonê di saet 10:00’an de dê mîtîng pêk bê. 

25 Nisan 2022