Eş Genel Başkanlarımızın açıklaması:

Gever’de (Yüksekova) halkın kutsalına, çocuklarının mezarlarına yapılan saldırıları protesto eden, bu saldırıları engellemek için sokağa çıkan insanlara polis ateş açtı. Reşit İşbilir ve Veysel İşbilir hayatlarını kaybetti. Öncelikle onlara rahmet, ailelerine başsağlığı, dostlarına ve Kürt halkına sabır diliyoruz.

Bugün Türkiye’deki tablo şudur: Bir yanda ‘çözüm ve barış sürecini’ devam ettirmek, demokratikleşme konusunda adımların atılması için kararlı bir duruş sergileyen barış ve demokrasi güçleri, Kürt halkı bulunuyor. Diğer tarafta ise siyasi cesaretten yoksun, demokratikleşme adımlarını atmamak için ipe un seren AKP iktidarı var. AKP’nin cesaretsizliği, ‘çözüm ve barış’ı baltalamak için fırsat kollayan üniformalı ve sivil bürokrasi mensuplarıyla bazı siyasi parti temsilcilerinin oluşturduğu bozguncular ittifakına güç veriyor.

Bir kez daha belirtiyoruz ki, ‘çözüm ve barış’ sürecinin baltalanmasına, Kürt siyasal ve özgürlük hareketinin bu konudaki kararlı ve açık duruşunun suistimal edilmesine izin vermeyeceğiz.

Türkiye’nin halkları, yeni Türkiye’nin, demokratik cumhuriyetin barış, eşitlik ve demokrasi içinde kurulacağına inanıyor. Biz de bu inançla ve güçle, kararlılıkla ‘çözüm ve barış’ için mücadele ediyoruz.

AKP Hükümeti’ne sesleniyoruz:
- İnsanların kutsal saydığı mezarlıklara yönelik saldırıların durdurulması için gereken önlemleri derhal alın. Bu konuda Kürt halkının inançlarını ve şehitlerine olan saygılarını çiğnemeyin ve çiğnenmesine fırsat vermeyin.
- ‘Çözüm ve barış süreci’nin hızlanması ve demokratikleşme adımlarının savsaklanmaması için BDP-Blok grubunun, HDP vekillerinin önerilerini dikkate alın; sürecin başarıyla yürütülmesi ve tamamlanması için İmralı’da Sayın Abdullah Öcalan’ın başmüzakereci rolüne uygun yasal ve siyasal önlemleri almaktan kaçınmayın.
- Halka kurşun sıkanların, demokratik gösteri hakkını kullananlara saldıranların derhal yargılanmaları ve ceza almaları için gerekli adımları atın.
Çözüm ve barış karşıtları, halkları provoke edemeyecekler. Sürecin baltalanmasına da, Kürt halkına yönelik saldırılara da boyun eğmeyeceğiz.

HDP Eşbaşkanları Sebahat Tuncel – Ertuğrul Kürkçü
7 Aralık 2013