HDP Eşbaşkanları Sebahat Tuncel ve Ertuğrul Kürkçü ile HDP Eşbaşkan Yardımcısı Sırrı Süreyya Önder ve İstanbul Milletvekili Levent Tüzel dün (7 Ocak 2014 Salı) saat 19:00’da CHP Genel Merkezi’nde Genel Başkan Kemal Kılıçdaroğlu’na bir nezaket ziyaretinde bulundular. Ziyarette Genel Başkan Yardımcıları Gürsel Tekin ve Adnan Keskin de hazır bulundu.

Görüşmeler sırasında Türkiye’de yaşanan son gelişmeler, yolsuzluk ve rüşvet operasyonları, AKP Hükümeti’nin otoriter ve antidemokratik yönelişlerine karşı demokrasi ve özgürlük güçlerinin ortak mücadele gerekliliği üzerinde duruldu.

Bu bağlamda bir süredir kamuoyunu meşgul eden CHP ile bir seçim işbirliği olasılığı da dile geldi. HDP heyeti, Kürt sorununun, halkların eşitliği ve özgürlüğü temelinde, müzakere yoluyla çözümü, yerel yönetimlerin özerkliği, demokratik, özgürlükçü ve eşitlikçi bir yeni anayasa temelinde ilkeli ve saydam bir siyasi ittifaka kapalı olmadığını yineledi.

CHP Genel Başkanı Sayın Kılıçdaroğlu ise “17 maddelik deklarasyon”larının arkasında olduklarını, ancak hiçbir parti, bu arada HDP ile de yerel seçimlerde açık bir ittifakı düşünmediklerini, böyle bir ittifakın zarar getireceğini düşündüklerini ifade etti.

Bu çerçevede 2014 yerel yönetim seçimlerinde iki partinin İstanbul’da ve bütün yerel birimlerde ittifak değil, seçim rekabeti içinde olacakları karşılıklı olarak teyit edildi.

HDP Basın Bürosu
8 Ocak 2013