Hülya Alökmen Uyanık’ın gözaltına alınması Kürt kadınların mücadelesine yönelik intikam politikasıdır

Kadın Meclisimiz ve bileşen kadın yapıları ile HDK Kadın Meclisleri ve DTK Kadın Meclisinin ortak açıklaması:

AKP-MHP erkek ittifakı kadınlara ve kadın kazanımlarına yönelik saldırılarına her gün bir yenisini eklemektedir. Kadın mücadelesi yürüten aktivistleri elektronik kelepçe uygulamasıyla evlere hapseden ya da para cezaları veren erkek iktidar, dün Diyarbakır İl Eşbaşkanımız Hülya Alökmen Uyanık’a verilen hapis cezasıyla bir kez daha kadın düşmanlığını göstermiştir.

Hülya Alökmen Uyanık, sendikal haklarını koruduğu için, kadın özgürlük mücadelesi verdiği için mesleğinden ihraç edilmiştir. Daha sonra halkın iradesi ile Diyarbakır Büyükşehir Belediyesi Eşbaşkanlığına seçildiği halde mazbatası elinden alınarak seçilme hakkı gasp edilmiştir. Uyanık, tüm bu saldırı ve baskı politikaları karşısında asla geri adım atmamış aksine HDP Diyarbakır İl Eşbaşkanlığına seçilerek Kürt bir kadın olarak kendi topraklarında halkının ve kadınların özgürlüğü için siyaset yapmaya devam etmiştir. Ancak, AKP-MHP erkek ittifakı, mücadelesinden korkmuş olacak ki saldırılar karşısında yılmadan direnen Hülya Alökmen Uyanık'ı bir kez daha hedef haline getirmiştir.

Uyanık, HDP Diyarbakır İl Eşbaşkanlığı yaptığı süreçte yine haksız ve hukuksuz bir şekilde gözaltına alınmış ve aylarca rehin tutulduktan sonra 23 Mart 2021 tarihinde tahliye edilmiştir. Özgür kadın duruşuna tahammülü olmayan AKP-MHP erkek ittifakı, bu kez İl Eşbaşkanımızın SES Diyarbakır Şube Eşbaşkanı olduğu dönemde katıldığı eylem ve etkinliklerini “suç” göstererek 10 yıl 6 ay hapis cezası vermiştir. Verilen cezanın ardından İl Eşbaşkanımız hakkında erkek yargı tarafından apar topar gözaltı kararı çıkarılmış ve gözaltına alınmıştır.

Bizler bu saldırıların temelinde kadınlara ve kazanımlarının, kadın ve Kürt düşmanı politikaların olduğunu çok iyi biliyoruz. Saldırılar, HDP’nin kadın özgürlük çizgisine, eşbaşkanlık ve eşit temsiliyet ilkesinedir. Saldırı aynı zamanda, Kürt kadınların özgürlük mücadelesine yönelik intikam politikasının bir parçasıdır.

Ancak saldırılar nafile!

Bizler haklarımızdan ve kazanımlarımızdan asla vazgeçmeyeceğiz. Eşbaşkanlık ve eşit temsiliyeti her yerde savunmaya ve her mekanizmamızda işletmeye devam edeceğiz. Sendikal mücadelemizden ödün vermeyeceğiz.

Kadınları baskı ve zor aygıtları kullanarak evlere kapatmak isteyen erkek ittifakına duyuruyoruz. Alanlar da meydanlar da sokaklar da bizimdir. Ne Hülya Alökmen Uyanık ne de biz kadınları baskı, gözaltı ve tutuklamalarla sindiremeyeceksiniz. Hülya onca baskı ve zulüm karşısında susmadı, susmayacak! Tıpkı İstanbul Sözleşmesi’ni hep birlikte sahiplendiğimiz gibi irademizin rehin alınmasına karşı hep birlikte ses çıkarmaya devam edeceğiz.

Kadın düşmanı iktidar şunu çok iyi bilsin ki kadın mücadelesi bitmeyecek, kadınların haklı mücadelesi sizi bitirecek, iktidarınızı yıkacak!

Yaşasın Kadın Dayanışması
Jin, Jiyan, Azadî

Halkların Demokratik Partisi Kadın Meclisi
Halkların Demokratik Kongresi Kadın Meclisleri
Demokratik Bölgeler Partisi Kadın Komisyonu
Demokratik Toplum Kongresi Kadın Meclisi
Kadınların Kurtuluşu
Sosyalist Dayanışma Platformu Üyesi Kadınlar
Sosyalist Kadın Meclisleri
Sosyalist Yeniden Kuruluş Partisi Kadın Meclisi
Yeşil Sol Kadınlar

15 Nisan 2021