İktidarı derhal açıklama yapmaya çağırıyoruz: Gökhan Güneş’i kaçıran şehir eşkıyaları kimdir?

Merkez Yürütme Kurulumuzun açıklaması:

İki gündür kendisinden haber alınamayan Gökhan Güneş isimli yurttaşımızın can güvenliğine ilişkin ciddi kaygılar ortaya çıkmıştır. İstanbul İkitelli'den çalıştığı Başakşehir'deki şantiyeye gitmek üzere 20 Ocak günü saat 12:20 sıralarında 79 FY hattına binen Gökhan Güneş’in otobüsten indiğinde etrafını saran 4-5 kişi tarafından kaçırıldığı güvenlik kameralarına yansıyan görüntülerden anlaşılmaktadır.

Güneş, en son kaçırıldığı kameralara yansıyan Şehit Abdülselam Özatak İlköğretim Okulu durağında bekleyen Nissan marka araçtan inenler tarafından zorla araca bindirilmeye çalışırken görülmektedir. Güneş’in ailesi çocuklarının daha önce de polisler tarafından kaçırılmaya çalışıldığını belirterek iki gündür yetkililerden açıklama beklemektedir. Yetkililer şu saate kadar herhangi bir açıklama yapmazken, İstanbul Emniyet Müdürlüğü önünde bekleyen aile üyelerinin gözaltına alınması kaygılarımızı ve şüphelerimizi derinleştirmiştir.

Gökhan Güneş’in akıbetine ilişkin İçişleri Bakanı ve Adalet Bakanı başta olmak üzere iktidar yetkililerini derhal konu ile ilgili açıklama yapmaya çağırıyoruz. Ve soruyoruz; Gökhan Güneş gözaltında mıdır? Kendisini kaçıran kişiler polis midir, değilse gün ortasında İstanbul gibi mega bir kentte insanları zorla kaçıran “şehir eşkıyaları” kimdir? 7-24 her sokağı kameralarla izlenen bir kentte gün ortası bir yurttaşımızın kaçırıldığının görüntülerle sabit olmasına rağmen iktidarın süren bu sessizliği sorumluluğunun kabulünden başka bir anlama gelmemektedir. Dolayısıyla bu vahim ve kabul edilemez olaya karşı susan sorumlular, sustukları her an daha fazla şaibe altında kalmaktadır.

Günümüz koşullarında Türkiye’de böyle bir şüphenin yaratılmış olması bile iktidar için büyük utançtır. Demokratik kamuoyunu da bu duruma karşı sessiz kalmamaya çağırıyoruz.

90’lı yılların karanlık ruhunu yeniden hortlatan ve son zamanlarda sıklıkla tekrar etmeye başlayan bu yöntemleri ve yaratılmak istenen bu korku rejimini şiddetle reddediyoruz. Yurttaşları gün ortasında ilkel yöntemlerle, eşkıyaca kaçıranlardan hesabını soracağız. Gökhan Güneş ortaya çıkana kadar bu işin peşini bırakmayacağız.

Halkların Demokratik Partisi
Merkez Yürütme Kurulu
22 Ocak 2021