İlerici Enternasyonal'in kuruluşunu sevinçle selamlıyoruz

Eş Genel Başkanlarımız Pervin Buldan ve Mithat Sancar, 31 ülkeden 50’yi aşkın katılımcı ile toplanan İlerici Enternasyonal’in ilk toplantısına kutlama mesajı gönderdi:

İlerici Enternasyonal Zirvesi'ne

İnsanlığın, dünya halklarını savaşlar, salgınlar ve ekolojik çöküntüyle karşı karşıya bırakarak çürümekte olan kapitalist egemenlikten kurtuluşu için taze bir başlangıç oluşturan İlerici Enternasyonal'in kuruluşunu sevinçle selamlıyoruz. 

İlerici Enternasyonal'in ön saflarında yer alan, düşünceleri, eylemleri ve direnişlerinden tanıyıp, Kürt halkının, tüm Türkiye halklarının, emekçilerin ve kadınların dostu olarak bildiğimiz bir çok düşünür, siyaset insanı ve halk önderinin mücadelelerini birleştirmek üzere attıkları bu adıma büyük önem ve değer veriyoruz. 

Kapitalist uygarlık, “bencil hesabın buzlu suları”na sürüklediği insanlık için bir umutsuzluk kaynağına dönüşürken, başka bir dünyanın mümkün olduğunu doğrulayan bu çapta bir girişime gerçekten ihtiyaç vardı. 

İlerici Enternasyonal'in bir an önce sözden eyleme geçmesini ve insanlığın geleceğini kendi ellerine almasına yardımcı olmasını sağlayacak her adımına destek olacağımızı bildirirken, başarılı bir zirve diliyor ve enternasyonalist selamlarımızı iletiyoruz.

Pervin Buldan- Mithat Sancar

HDP Eş Genel Başkanları

18 Eylül 2020