Kadın Diplomasi Komisyonumuz Filistinli kadınlarla online toplantı gerçekleştirdi

Kadın Meclisi Sözcümüz Ayşe Acar Başaran, Dış İlişkiler Komisyonu Üyemiz Ayşe Berktay, Kadın Diplomasi Komisyonu Sözcümüz ve Ortadoğu Masası Eş Sözcümüz Gülistan Kılıç Koçyiğit, Adana Milletvekilimiz ve Ortadoğu Masası Eş Sözcümüz Tülay Hatimoğulları; Filistin’in Kurtuluşu için Demokratik Devlet Topluluğu ve Arap Kadınları Cemiyeti’nden Emel Ebu Ayşe ve Lübnan Temsilcisi Abeer Ahmed ile online toplantıda bir araya geldi. 

Toplantıda söz alan Ayşe Acar Başaran, Filistin ve Kürdistan coğrafyasının mevcut durumuna dair benzerliklerini belirtirken “Ortadoğu’da kadın bedeni bir savaş alanı haline getirildi. Varto’da Ekin Wan’ın bedeninin çıplak teşhiri ile beraber mevcut savaşın ilk hedefinin kadınlar olduğuna hep beraber şahitlik ettik” dedi. Başaran, Kürt kadınlarına yönelik saldırılara değinerek cezaevlerinin adeta toplama kampı haline getirildiğini ve çıplak aramalarla tutsaklara cinsel işkence yapıldığını söyledi. 

Filistinli Emel Ebu Ayşe, Kürtler ve Filistinlilerin koşullarının benzerliğine dair aynı fikirde olduğunu, bunun yanında Filistinli kadınların erkek egemen zihniyetin yanı sıra Gazze ve Batı Şeria rejimlerine karşı da mücadele ettiklerini belirtti. 

Filistinli kadınların dayanışma mesajı verdiği toplantıda, özellikle Ortadoğu'da tarihsel ortaklıkların göz önünde bulundurulması ve  kadınların bu tarihselliği unutmadan ortak hareket etmesi gerektiği ifade edildi.

13 Mart 2021