Kadın Meclisimiz Kadın Yoksulluğuna Hayır Buluşmaları kapsamında Ankara’nın Bala ilçesindeydi

Kadın Meclisi Sözcümüz Ayşe Acar Başaran, milletvekilimiz Dilşat Canbaz, Kadın Koordinasyonu üyelerimiz Feray Mertoğlu, Semiha Şahin, Bedia Akkaya, Ankara İl Eşbaşkanımız Pakize Sinemillioğlu, Kadın Meclisi üyelerimiz Gögercin Aras ve Leman Kiraz, Devrimci Parti Genel Başkanı Elif Torun Öneren’den oluşan heyet, Kadınlar İçin Adalet Kampanyamızın ikinci etabı olan Kadın Yoksulluğuna Hayır Buluşmalarının ikincisini İç Anadolu Bölgesi’nde gerçekleştiriyor.

Buluşmalar kapsamında kadın heyetinin ilk günkü durağı Ankara oldu. Heyet, Ankara’nın Bala ilçesine bağlı Kesikköprü Mahallesinde soğan, pancar ve patates üreticisi kadınlarla bir araya geldi. Kadınlar, heyete yaşadıkları sorunları anlattı ve taleplerini dile getirdi.

Sadece içme suyu için 2 köyü geçiyoruz

Soğan üreticisi bir kadın, su ihtiyaçlarını karşılamak için kilometrelerce yol yürümek zorunda kaldıklarını belirterek, “Geçen yıl 500 milyar zarar ettik. Sadece içme suyu için 2 köyü geçiyoruz. Bazen su da verilmiyor. Elbiselerimizi kilometrelerce uzağa götürüp yıkıyoruz” dedi. 8 kişinin aynı çadırda yaşadıklarını belirten kadın, hasat sonunda elde ettikleri paradan kira ödemesi yaptıklarını söyledi.

Geleceğimizi biz çizmeden onlar çiziyor

Pancar üreticisi başka bir kadın ise "İçme suyu sıkıntımız var. Elektrik yok. Konteynırda kalıyoruz. Banyo yok. Buradaki emeğinizi bir gün görseler keşke, ama onların cepleri dolu. Gelmezler. Geleceğimizi biz çizmeden onlar çiziyor” diyerek işverenlerin işçilerin kötü çalışma koşullarına olan ilgisizliğine dikkat çekti.

Şansımıza ürünün çıkmasını bekliyoruz

Soğan işçisi başka bir kadın ise soğanları ektiklerini ancak, verimli ürünü sağlam alamadıkları zaman zararlı çıkacaklarını belirtti. Kadın, “Soğanları ektik. Maliyet çok pahalı. Mazot gübre çok pahalı. Şansımıza ürünün çıkmasını bekliyoruz. Soğan sakat çıkarsa batacağız. Suyu tankerle getiriyoruz. Elektrik de yok” dedi.

Tarım işçisi kadınların taleplerini Meclis’e taşıyacaklarını belirten kadın heyeti, bulundukları her alanda yoksulluğa karşı mücadele edeceklerini söyledi.

20 Mayıs 2021