Kadın Meclisimiz Kadın Yoksulluğuna Hayır Buluşmaları kapsamında Urfa’daydı

Kadın Meclisi Sözcümüz Ayşe Acar Başaran, milletvekillerimiz Ayşe Sürücü ve Hüda Kaya, Kadın Koordinasyonu üyelerimiz Semiha Şahin, Feray Mertoğlu, Demokratik Yerel Yönetimler Kurulu Eş Sözcümüz Hediye Karaaslan, Kadın Meclisi üyelerimiz Gülcihan Şimşek ve Hasret Alp, Suruç Belediye Eşbaşkanımız Hatice Çevik, Urfa İl Kadın Meclisi üyelerimiz ile Kadınların Kurtuluşu Merkezi Koordinasyon Üyesi Nupelda Çelik’ten oluşan heyetimiz, Kadınlar İçin Adalet Kampanyasının ikinci etabı olan Kadın Yoksulluğuna Hayır Buluşmalarında bugün Urfa’daydı. 

Heyet, Urfa’nın Göktepe Mahallesinde domates, salatalık, biber ve patlıcan tarlasında çalışan mevsimlik tarım işçisi kadınları ziyaret ederek kadınların yaşam ve çalışma koşullarına dair taleplerini dinledi.

Günlük 11 saat çalışmaya 60 TL 

Tarlada günde 60 TL karşılığında 11 saat çalışan kadınlar yaşadıkları sorunları heyete anlattı. Çocukları ile birlikte tarlada çalışan kadın, “En küçük çocuğum 4 yaşında. Babaları işsiz, hasta o, gelmiyor çalışmaya. Ben geliyorum. Yemeği de ben yapıyorum. İnternet yok, tablet yok. Çocuklar eğitim alamıyor. Her şey çok pahalı. Yardım istiyoruz. Sigortamız yok. Sabah 07.00'da başlıyoruz çalışmaya, akşam 17.00'a kadar çalışıyoruz” dedi. 

Suyu ateşte ısıtıyoruz 

Aynı tarlada çalışan genç bir kadın, annesi hasta olduğu için 7'nci sınıfta okulu bırakmak zorunda kaldığını söyledi. Genç kadın, “Ben de okumak isterdim. Sağlıkçı olmak isterdim. Açıköğretim sınavları tarihlerinde ben tarlada olduğum için kayıt yapamıyorum. 9 ay tarlada çalışıyoruz. 10 kişi bir odada kalıyoruz. Suyu ateşte ısıtıyoruz. Banyo yapmak için bir gece önceden bidonun fişini takıyorum ki su ısınsın. Ama çoğu zaman elektrik düşük geldiği ya da hiç gelmediği için su ısınmıyor, banyo yapmakta zorlanıyoruz" ifadelerini kullandı. 

Sorunları bulunduğumuz her yerde dile getireceğiz 

Kadınları dinleyen heyet, daha önce gittikleri İç Anadolu Bölgesi’nde tarım işçilerinin neredeyse tamamının Urfa'dan gittiklerini belirterek, kadınların erkeklere oranla daha fazla iş yüküne sahip olduklarını söyledi. Ayşe Acar Başaran, “Kadınlar için her şey çok zor. Tarlada çalışıyorsunuz, evde çalışıyorsunuz. Yetmiyor. Biz de bunları konuşmak için buradayız. Tüm bunları dile getirelim ki bir çözüm bulunsun” dedi. Heyet, kadınların yaşadıkları sorunları başta Meclis olmak üzere bulundukları her alanda dile getireceklerini söyledi. 

40 derece sıcağın altında 12 saat çalışmaya günlük 55 TL 

Heyetin bir sonraki durağı İlhan Mahallesi’nde mercimek tarlasında patoz yapan kadınlardı. Çoğu öğrenci olan genç kadınlar, 12 saat boyunca 40 derece sıcağın altında günlük 55 TL’ye çalıştıklarını söyledi. Genç bir kadın “20 yaşındayım. Patoz işi yapıyoruz. Sabah 5.00’ten akşam 17.00’a  kadar çalışıyoruz. Günde sadece 15 dakika molamız var. Üç kardeş burada çalışıyoruz. Ordu’ya fındık, Adıyaman’a tütüne gidiyoruz. Şurada düşsek hiçbir güvencemiz yok” dedi.

Kadın heyeti, patoz yapan kadınlarla her zaman dayanışma içinde olacaklarını, taleplerini gereken her yere ulaştırmanın mücadelesini vereceklerini dile getirdi.

Kadınlarla dayanışma içinde olacağız

Heyet son olarak köylerdeki kadınları ziyaret etti. Köyde yaşayan kadınlar, yaşadıkları sorunlar ve yoksulluktan bahsetti. Kadınlarla dayanışma içinde olacaklarının mesajını veren heyet, köyden ayrıldı.

31 Mayıs 2021