Kadın Meclisimiz Malatya’da: Satılmayınca tütünlerimiz elimizde kaldı

Kadın Meclisi Sözcümüz Ayşe Acar Başaran, Parti Sözcümüz Ebru Günay, Emek Komisyonundan Sorumlu Eş Genel Başkan Yardımcımız Şaziye Köse, milletvekilimiz Semra Güzel, Kadın Koordinasyonu üyelerimiz Mediha Yüksel ve Bedia Akkaya, Kadın Meclisi üyelerimiz Gülcihan Şimşek, Malatya İl Eşbaşkanımız Perihan Yücekaya, Malatya İl Kadın Meclisi üyelerimiz, önceki dönem HDK Eş Sözcüsü İdil Uğurlu’dan oluşan heyet, “Kadın Yoksulluğuna Hayır Buluşmalarında" bugün Malatya’daydı.

Heyet ilk olarak Doğanşehir ilçesinde tütün işçisi kadınları ziyaret etti. Kadın heyeti, tütünlerin kurutma zamanı olduğu Doğanşehir’de, kadınlarla birlikte tütünleri ipe taktı. Başaran, kadınların yoksulun da yoksulu olduğunu belirterek, yaşadıklarına çözüm olmak için ziyaret gerçekleştirdiklerini belirtti.

Belli bir çalışma saatimiz yok

Tütün işçisi bir kadın yaşadıklarını şu sözlerle anlattı: "Sabah 5:00’te uyanıyoruz, 7:00’de iş başı yapıyoruz ve akşam 23:00'e kadar çalışıyoruz. Belli bir çalışma saatimiz yok. Yaptığımız iş çok zahmetli. Çaresizliğimizle başa çıkmaya çalışıyoruz. Zar zor geçiniyoruz. Kimse emeğinin karşılığını alamıyor. Tütün işi çok zor.”

Satılmayınca tütünlerimiz elimizde kaldı

Başka bir kadın ise, “Kazancımız elbette ki yetmiyor. Satılmayınca tütünlerimiz elimizde kaldı. Tütünün çilesi çok.Tütünlerimiz elimizde kalsın istemiyoruz. Biz bu tütünü satacak mıyız, p bile belli değil. Devlet bir kooperatif kursa bizler tütünlerimizi çok rahat satabiliriz. Ama şimdi öyle bir şey yok. Tütün özelleştirildi. Gelip bakıyorlar tütünlerimize almak isterlerse alıyorlar, istemezlerse almıyorlar.”

75 yaşında tütün işçisi: 250 TL ile markete giriyorum ne aldığımı sorsanız hiçbir şey

75 yaşında tütün işçiliği yapan başka bir kadın da, geçim sıkıntısını şu sözlerle anlattı: “40 yıldan fazladır bu işi yapıyorum. Hiçbir desteğim yok. Toprak evde yaşıyorum o da bana ait değil. Aldığımız yetmiyor. 250 TL ile markete giriyorum ne aldığımı sorsanız hiçbir şey. İki poşet ya alabiliyorum ya alamıyorum.”

Kayısı işçilerinin çoğu lise ya da üniversite öğrencisi

Heyet, daha sonra Kürecik ilçesinde kayısı işçisi kadınları ziyaret etti. Çoğu üniversite ve lise öğrencisi olan kadınlar, günlük 100 TL kazandıklarını ancak yemek ve yol masraflarını kendilerinin karşıladığını belirtti. Çadırda kaldıklarını dile getiren kadınlar, kazandıkları paranın yetmediğini söyledi.

Heyet, son olarak köylerdeki kadınları ziyaretin ardından, bugünkü programını sonlandırdı. Buluşmalara yarın Mardin'de devam edilecek.

6 Ağustos 2021