Kadın Meclisimiz Norveç ve Danimarkalı kadınlarla toplantı gerçekleştirdi

Batman Milletvekilimiz Ayşe Acar Başaran, PM Üyemiz Latife Demirci Kahya, Yeşil ve Sol Parti Üyesi Tülay Koçak ve HDK Merkezi Yürütme Kurulu Üyesi Gurbet Aydoğan’dan oluşan heyetimiz, Norveç Yeşil Parti Yönetim Kurulu Üyesi Bente Klagen Hjelm ve SolKurd üyesi Jila Hassanpour ile Genel Merkezimizde bir araya geldi.

Bütün dünya kadınların mücadelede ortaklaşmasının öneminin konuşulduğu toplantıda kadın kazanımlarına saldırıdan bahseden Ayşe Acar Başaran şunları söyledi: 

“Erdoğan kadınları korumasız bırakmaya çalışıyor. Faşist bir rejim inşa ediyor ve bunun önündeki en büyük engellerden biri kadınlar. Çünkü kadınlar İstanbul Sözleşmesi’nden çekilme kararının açıklanmasından sonra pandemi sürecine rağmen sokağa çıktılar. Bir taraftan devlet saldırısıyla, bir taraftan toplumdaki kışkırtılmış erkeklikle yüz yüzeyiz ama asla geri atmıyoruz.”

Norveç Yeşil Parti Yönetim Kurulu Üyesi Bente Klagen Hjelm ise “Bu ülkede iki günde bir kadın katlediliyor. Bunu duymak bile zor. İstanbul Sözleşmesi gibi önemli bir kazanım bu ülkede imzalandı ve bu ülke geri çekiliyor. Bunu anlamıyoruz” dedi. 

Heyetimiz ardından Norveç Sosyalist Sol Parti Üyesi Oda Sofie Heien Larsen’in de içinde bulunduğu Anne Hegelund, Maria Temponeras, Halil Kara ve Hacı İnanç’tan oluşan Danimarka heyetiyle buluştu.

Toplantıda İmralı tecridinin bütün topluma yayılması konuşulurken bu durumun kadınların yaşamına müdahaleyi de ciddi biçimde etkilediği dile getirildi. 

Aysel Tuğluk’un sağlık durumuna ve cezaevinde kalamayacağına dair raporlara rağmen ATK’nin siyasi kararıyla cezaevinde tutulmasını aktaran Başaran şunları söyledi: 

“Yüzlerce, hatta binlerce arkadaşımız cezaevlerinde rehin tutuluyor. Cezaevlerinde de insanlık dışı muamelelerle yüz yüze kalıyorlar. Garibe Gezer arkadaşımızda olduğu gibi cezaevinde tecavüze varan işkenceler var. Pek çok siyasi tutsak ceza süreleri dolduğu halde infaz yasasındaki düzenlemelerden dolayı cezaevlerinde tutulmaya devam ediliyor. Dışarıda da saldırılar hız kesmeden devam ediyor. Saldırıların hedefinde HDP, özgür basın ve özellikle kadın mücadelesi var” dedi. 

Danimarka heyeti gelişmeleri takip ettiklerini, Türkiye’nin gidişatının endişe verici olduğunu dile getirdi. 

Heyetler HDP ile temaslarının devam edeceğini, kadın mücadelesinde daha fazla ortaklaşmanın sağlanması için çalışacaklarını belirtti. 

4 July 2022