Kobanî Kumpas Davası: Kürtlerin ve Türklerin hakkını savunuyoruz, bizi yargılayamazsınız

Kobanî Kumpas Davasının 9’uncu duruşmasının öğleden sonraki oturumu önceki dönem MYK Üyemiz Bülent Parmaksız’ın esasa ilişkin beyanlarıyla devam etti:

Parmaksız, savunmasını direnen ve bunun sonucunda yaşamını yitirenlere, Arin Mirkan, Deniz Poyraz ve Deniz Gezmiş’e atfettiğini belirtti. Mevcut yönetimin Batı ile ilişkilerini yeniden iyileştirmeye çalıştığını kaydeden Parmaksız, “Ama tüm bunlara rağmen AİHM kararları uygulanmıyor ve duruşma hızlı bitirilmek isteniyor. Demek ki siyasi bir ihtiyaç var. O yüzden bir an önce bitirmek istiyorsunuz. Türkçülük ve milliyetçilik davayı hızlandırmanın nedenlerinden, seçim de bu nedenlerden biri. AYM’deki kapatma davasına da gerekçe sunulmak isteniyor bu davanın hızlandırılmasıyla” ifadelerini kullandı.  

Kürtlerin direnişine verdiğimiz destek için yargılanıyoruz

IŞİD’in nasıl ortaya çıktığını anlatan Parmaksız, IŞİD zulmünü resmeden fotoğrafları gösterdi. “IŞİD vahşice bir saldırının ardından vahşice bir şekilde çıktı” diyen Parmaksız, dünyanın IŞİD’e karşı ayaklandığını söyledi. Parmaksız Yunanistan, Lübnan ve dünyanın pek çok yerindeki direnişlere Türkiye’den devrimcilerin katıldığını anlatarak, “Kimse bundan dolayı yargılanmadı. İnsanlar bunu birer onur belgesi olarak taşıyor. Kürtler IŞİD’e karşı direndi ve biz (HDP) 3 tane tweet attık. Kürtler direndi ve IŞİD yenildi. Tarih yazılırken attığımız 3 tweet dipnot olmayacak kadar önemsizdi. Ama sağ olun bizim payımızı büyüttünüz. Biz devede kulak, denizde damlaydık ama bizi büyüttünüz. Tarih bizim rolümüzü yazmayacaktı ama şimdi yazacak, siz büyüttünüz bizi. Çünkü bizi hapiste tutuyorsunuz. Bunun ne hukukta ne de vicdanda yeri var” diye konuştu.

Bu davayı savunamayacaksınız

Hukukun felsefesiz ve ahlaksız olamayacağını kaydeden Parmaksız, kendilerine yapılanın hukuksuzluk olduğunun altını çizdi. Bu davanın gelecekte kimse tarafından savunulamayacağını ifade eden Parmaksız şöyle devam etti: 

“12 Eylül’ü bugün savunan var mı? Peki, ‘Asmayalım da besleyelim mi’ diyen biri vardı onu anan var mı? Yüzde 90 oy aldılar kimse onu şu anda savunuyor mu? Soma’da işçiyi tekmeleyen Yusuf Yerkel’i savunan kimse var mı? Roboski Katliamını yapanları savunanlar var mı? Yeşilyurt köyünde köylülere dışkı yedirildi. Askerler yaptı, bunu savunan var mı? Yakın zamanda helikopterden insanlar atıldı savunan var mı? Diyarbakır Cezaevini savunan var mı? Kenan Evren bile ‘Bu kadarını ben bilmiyorum’ demek zorunda kaldı. IŞİD’i savunan var mı? 27 Mayıs’taki idamları savunan var mı? Celal Bayar anılarında Seyit Rıza idamını anlatırken saygıyla bahsediyor üstü kapalı şekilde, kendisi bile idamı savunmuyor. 'Bakara makara' diyen Bakanı savunan var mı? Rüşvet alanları savunan var mı?

Kürtler 100 yıldır Kürtlüklerini unutmadı

“HDP homojen değil, heterojen bir parti. Ben kimlik siyaseti yapan bir yerde olmam. Biz HDP’de ezilenlerin siyasetini yapıyoruz. HDP’de ne yaptık? Ezilen bir millet olarak Kürtleri savunduk. Ezilen bir mezhep olarak Alevileri, ezilen bir cins olarak kadınları savunuyoruz. Biz burada Türklerin de onurunu savunuyoruz aynı zamanda. Bir halkı ezen bir başka halk özgür olamaz. Kürtler özgür değilse Türkler özgür olamaz. Türkler ile Kürtler arasındaki tek bağ biziz. Burada sağcı, MHP’li, ulusalcı var mı? Bir tanesi bile yok. Bir tek biz varız. Emekçiler, sosyalistler, direnenler var. Milliyetçilik kendi toprağını sevmektir bir başkasını ezmek değil. Kürtlerin Kürtlüklerini unutacaklarını mı sanıyorsunuz? 100 yıldır unutmadılar, unutmazlar. O yüzden bizi burada yargılayamazsınız, bu yargılama zaten şekli bir yargılamadır.”

İslamcılar İslam'ı bitirdi

İktidar döneminde dini değerlerin aşındırılmasına da değinen Parmaksız, “Din yükseldi ahlak, vicdan ve değerlerin hepsi aşındı. Bakın geçenlerde iktidara yakın bir gazeteci söylüyordu. Din elden gidiyor diyordu. Onun söylediklerini tekrarlıyorum: İslamcılar dini bitirdi. İslam’ı İslamcılardan kurtarmamız gerekir” diye konuştu.

Mafya adaletinde bile bugün yapılanlar yapılmaz

Toplumsal değer yargılarının aşınmasına dikkat çeken Parmaksız, cenazelerin mezardan çıkarıldığını, ölülere bile saygı duyulmadığını belirterek “Mafya adaletinde bile kadınlar dokunulmazdır. Ama bugün kadınların dilinin koparılmasından bahsediliyor. Oysa Sezen Aksu Türkiye’dir. Ben bu Türkiye'den rahatsızım, korkuyorum, gelecek kaygısı taşıyorum” şeklinde konuştu.

Kürtlerin ayrı parti kurmasının ve bölgesel politika yapmasının istendiğini, Kürtlere bunun dayatıldığını işaret eden Parmaksız, “Kürtlerden Kürtçülük yapması isteniyor. Egemenler Kürtlerin ayrı siyaset, Kürt siyaseti yapmasını istiyor. Diyarbakır’da siyaset yapmaları ve bölgeye sıkışmaları isteniyor. Ama Kürtler bunu istemiyor. Türkiye’deki Kürtlerin de Barzani Kürtçülüğü, KDP Kürtçülüğü yapmasını istiyor. O yüzden Abdullah Öcalan Kenya’dan teslim edildi” dedi.

Kürtleri yargılayamazsınız

Kobanî Kumpas Davası üzerinden HDP’nin suçlanmasına tepki gösteren Parmaksız devamında şunları söyledi: “Neymiş HDP ayaklanma örgütlemiş. Nasıl örgütlemiş bunu, nerede bunun hazırlığı? Var mı bir tane belge? Bizim arkamızda 500 bin kişilik ordu yok. Gidin, dünyadaki direniş ve ayaklanma örneklerini inceleyin. Nasıl olmuş onları bir görün, bakın. Ayaklanma böyle olmaz. Biz tweet attıktan sonra günlük yaşamımıza devam etmişiz. Savcılık bu ayaklanmayı nasıl yaptığımıza dair tek bir örnek sunabiliyor mu? Biraz vicdanlı olun, akılla düşünün. Akılla düşünemiyorsanız vicdanla düşünün. Bu kadar aceleniz varsa neden 6 yıl beklediniz? Bizi de davayı uzatmakla suçluyorsunuz şimdi. Yahu 1,5 milyon sayfalık yazıyı nasıl okuyacağız? Sel gider kum kalır. Siz burada Kürtleri yargılıyorsunuz ama Kürtler eski Kürtler değil. Kürtler tarih sahnesine çıktı, 100 yıl önceki Kürtler yok, 100 yıl önceki dünya da yok. Kürtler örgütlü ve dinamik şu anda, Kürtleri yargılayamazsınız.”

Duruşma yarın saat 10:00’da Parmaksız’ın beyanlarıyla devam edecek. 

31 Ocak 2022