Kobanî Kumpas Davası: Türkiye’nin en çok nefes aldığı yıllar çözümün konuşulduğu yıllardı

Kobanî Kumpas Davasının 29’uncu duruşmasının birinci oturumu, Sincan Kapalı Cezaevi Kampüsünde ikinci gününde devam etti. Duruşmada tutuksuz yargılanan siyasetçi Emine Ayna söz aldı. Ayna, şunları söyledi:

Emine Ayna: Demokratik özerklik neden suç olsun?

“Ben Kürdüm, anadilde eğitim hakkı talebinde bulunabilirim. Bir yüzyıldır asimilasyon politikalarıyla Türk gibi yaşamam dayatılıyor. Türkçe ile bir problemim yok. Çok da seviyorum. Ancak neden anadilimi bilmeyeyim? Neden bu hak bana tanınmıyor?”

“‘Devlet anadili eğitimi vermiyor ama neden biz vermeyelim? Biz okul, üniversite açabiliriz’ demişim. Bu sözlerim suçlama konusu yapılmış. Bunun nesi yanlış? Şiddet içeriyor mu? Türkiye’nin aleyhine mi? Hayır. Bir ortamda bir düşünceyi ifade etmişim. Buradaki suçlama konusu ne gerçekten anlamıyorum. Ayrıca, ‘Devleti anadil hakkını tanıması için zorlamalıyız’ şeklinde ifadeler de yer alıyor. Bunun neresi yanlış? Bir talebimiz olduğunda devletten isteyeceğiz. Ben siyaset yaparken böyle yaptım. Siyasi partinin etkinliklerinde bunu konuşmuşum. Peki, bunu nerede konuşacağım? Ben neden burada siyaseti tercih etmişim? Çünkü burada Kürt sorunu ile ilgili cümle kurma şansı var. Demokratik özerklik neden suç olsun? Ayrıca bu sadece Kürtler ile ilgili bir kavram değil. Dünyanın pek çok yerinde özerklik var ve bu ülkeleri bölmedi. Küçük küçük mahalleler ve köyler kendi kaderleri hakkında karar veriyor. Belediyeler falan demeyin bana. Bunların kararını bir siyasi partinin başındaki veriyor, halk vermiyor. Asgari düzeyde demokrasi ile birçok ülkede denenmiş, tutmuş ve geliştiriyor. Çok basit; demokrasi geliştirir."

Çözüm Süreci bitmeseydi nasıl bir Türkiye’de yaşıyor olurduk düşünsenize

“İki kişi kavga ediyorsa barıştan söz edilebilir. PKK ve devlet savaşıyor. Barış olacaksa bunların arasında olur. Bu yüzden ‘Öcalan’a özgürlük’ dedim. Abdullah Öcalan ile niye görüşmeler kesildi? Yok Emine Ayna şöyle demiş, öbürü şöyle demiş. Halt etmiş Emine Ayna. Siz Emine Ayna’yı niye dinliyorsunuz? Siz niye görüşmeleri kesiyorsunuz? Çözüm için Abdullah Öcalan ile görüşeceksiniz. Orada duruyor! Düşünsenize Çözüm Süreci bitmeseydi nasıl bir Türkiye’de yaşıyor olurduk? Neden ölümler bitmesin hem de bu kadar kolayken? ‘Öcalan’la görüşüp sorunu çözebilirsiniz’. Bunu panelde söylemişim, mitingde söylemişim. Bir şiddet çağrısı var mı, yok. Bunları ifade ettiğim için yargılanıyorum.

Çözüm odaklı olmamız lazım

"’Siyaset öyle bir güçlensin ki silahlar sussun, artık konuşmasın’ demişim. Evet, silahlar sussun. Oradaki insanlar gelip siyaset yapsın ve silahın önü artık alınsın. Bundan nasıl örgüt üyesi çıkarırsınız? Peki, biz gençlere nasıl anlatacağız? Nasıl gelin siyaset yapın diyeceğiz? Onlara nasıl ‘taleplerinizi siyaset ile dillendirin’ diyeceğiz? Kürtler var. Bombalanma devam ediyor. Hadi hepsini öldürdünüz, ne olacak, bitecek mi? Yeni bir örgüt çıkar. Bu siyasi ve sosyolojik bir gerçek. Düşünün bir insana kutu içinde evladının cenazesi veriliyor. Böyle olmaz, çözüm odaklı olmamız lazım.” 

“Önümüzde deneyimler var. Bu deneyimlere bakarak daha yıllarca acı çekmeyelim. Örneğin İspanya, Güney Afrika önümüzde duruyor. Bu ülkeler bölünmedi, tam tersine geliştiler. Türkiye’nin en çok nefes aldığı yıllar hangi yıllardı? Çözümün, barışın konuşulduğu yıllardı. Şu anda yaşanan tüm krizlerin sebebi ise bu sürecin yok yere heba edilmesidir.” 

15 Ağustos 2023