Kobanî zaferi insanlığa umut ve ilham olmaya devam ediyor!

Merkez Yürütme Kurulumuzun açıklaması:

IŞİD barbarlığına karşı Kobanî’de sergilenen destansı direnişin ve kazanılan zaferin üzerinden 7 yıl geçti. Ortadoğu’dan başlayarak bütün dünyayı karanlığa boğmaya çalışan saldırılara karşı Kobanî halkı 133 gün boyunca sergilediği eşsiz direnişle 21’inci yüzyılda özgürlüğün tarihini yeniden yazdı. IŞİD’e karşı mücadele özgürlükle barbarlığın, karanlıkla aydınlığın, demokrasiyle despotizmin kaçınılmaz hesaplaşmasıydı ve kazanan insanlığın ortak değerleri, kaybeden ise IŞİD zihniyeti ve arkasındaki karanlık güçler oldu.

IŞİD’in vahşeti karşısında uluslararası ve bölgesel güçler bir bir yenilgiye uğrarken, Musul gibi kentler bir günde düşerken; Kürt halkı bütün imkansızlıklarına rağmen inancın, direncin, özgürlüğe adanmışlığın nelere kadir olduğunu tarihe not düştü. Yüreği Kobanî halkıyla atan dünyanın eşitlik ve özgürlük isteyen bütün insanları an be an bu mücadeleye şahitlik etti, hayranlık duydu. Kobanî direnişi aynı zamanda insanlık vicdanını ayaklandırdı, ne zulme ne de buna karşı gösterilen bu direnişe hiç kimse seyirci kalamadı. Nobel Barış Ödülü sahipleri, akademisyenler, aydınlar, yazarlar ve demokratik kitle örgütleri başta olmak üzere harekete geçen yüzbinlerce insanın çağrısı ile 1 Kasım 2014’te Dünya Kobanî ile Dayanışma Günü ilan edildi.

HDP olarak 7’inci yıl dönümünde Kobanî’de filizlenen umudu, insanlığın zaferini, IŞİD karanlığını yırtarak geleceği aydınlatan direniş meşalesini ve dünya halklarının onunla enternasyonalist dayanışmasını selamlıyoruz. Biliyoruz ki; IŞİD yenilmiş olsa da onun zihniyeti halen varlığını sürdürüyor, karanlık ile aydınlık arasındaki bu tarihsel hesaplaşma devam ediyor. IŞİD ortakları Kobanî’den intikam alma arzusuyla yanıp tutuşuyor, IŞİD’in başaramadığını başarmak istiyor. Bugün AKP iktidarının Kuzey Doğu Suriye’ye yönelik saldırı tehditleri, partimize yönelik Kobanî’yle dayanışma protestoları gerekçe gösterilerek 6 yıl sonra başlatılan kumpas davası işte bu intikamın dışavurumudur.

Dün IŞİD başaramadı, bugün de onunla aynı hevese kapılanlar başaramayacaktır. Kobanî’de filizlenen ve bir halklar-inançlar bahçesine ve dayanışmasına dönüşen bu tarihsel zafer yaşamaya ve dünya halklarına ilham olmayı devam edecektir. Bir kadın devrimi olarak hayat bulan Kobanî devrimi tekçiliğe, erkek egemen zihniyete karşı güçlenerek varlığını sürdürecektir.

1 Kasım Dünya Kobanî ile Dayanışma Gününü kutlarken, karanlığa, işgale, zorbalığa karşı mücadelede hak ve hakikatin, direnen halkların yanında olduğumuzu bir kez daha vurguluyoruz. Kobanî ve Kuzey Doğu Suriye halklarına yöneltilen yeni saldırı tehditlerine karşı da tüm dünyadan aynı duyarlılığı bekliyoruz.

Halkların Demokratik Partisi
Merkez Yürütme Kurulu 
1 Kasım 2021