Mayıs ayında yitirdiklerimize sözümüzdür: Bu topraklara halkların baharı gelecek

Merkez Yürütme Kurulumuzun açıklaması:

Medeniyetin mayalandığı bu kadim topraklar özgür olsun, halkların baharı gelsin diye mücadele eden, Türkiye devrim ve demokrasi mücadelesinin önder isimlerinden İbrahim Kaypakkaya, Haki Karer, Dörtler, Nurhak’ta toprağa düşenler ve nice devrimci Mayıs ayında yaşamlarını yitirdiler.

18 Mayıs 1973’te ser verip sır vermediği, devrim ve özgürlük idealinden geri adım atmadığı için işkencede katledilen Kaypakkaya’nın duruşu ve mücadelesi, özgürlük ve eşitlik uğruna bedel ödeyen herkese bugün de rehberlik etmektedir. Kaypakkaya’yı işkencede katleden zihniyet, bugün de halklara savaşı, açlığı, yoksulluğu bir kader gibi dayatmaya ve bunun üzerinden iktidarlarını daim kılmaya çalışmaktadır.

Bu karanlık zihniyet en çok da halkların özgür ve eşit bir gelecek yaratmak için yürüttükleri ortak mücadelesinden korkmuştur. Haki Karer’in 18 Mayıs 1977’de bir komployla katledilmesiyle, Türkiye devrimci hareketi ile Kürt halkının özgürlük ve eşitlik mücadelesinin ortaklaşması engellenmek istenmiştir.

Kürt ve Türk halkının eşitliğini ve kardeşliğini haykırırken darağacına yürüyen Deniz, Yusuf ve Hüseyin, 12 Eylül vahşetine karşı Diyarbakır zindanında özgürlük için meşaleye dönüşen ve tarihe Dörtler olarak geçen Ferhat Kurtay, Mahmut Zengin, Eşref Anyık ve Necmi Öner ile özgürlük uğruna toprağa düşen yüzlerce mücadele insanı Mayıs ayında aramızdan ayrıldılar.

Mayıs ayı, özgürlük mücadelesinde yeri doldurulamayacak büyük kayıpların yaşandığı, ama aynı zamanda eşsiz bir mücadelenin de miras olarak bırakıldığı tarihsel bir öneme sahiptir.

Faşizan saldırılar ve buna karşı tarihsel direniş geleneği devam etmektedir. Bu baskı ve zulüm bugün AKP iktidarı eliyle kesintisiz bir şekilde sürdürülmektedir. Ancak siyasetçileri rehin alarak, halk iradesine kayyım atayarak ve tasfiye politikalarından medet umarak sonuç almaya çalışanlar dün de başaramadı bugün ve yarın da başaramayacak.

Kaypakkaya’nın, Haki Karer’in, Dörtler’in, Denizlerin, Sinan Cemgillerin devrimci ruhu bizi mücadeleyi yükseltmeye, bu karanlık gidişatı durdurmaya çağırıyor. Onların mirasına ve ideallerine sahip çıkmanın yolu, mücadeleyi büyütmek ve demokrasiye, özgürlüğe, eşitliğe ulaşmaktır.

Mayıs ayında yaşamlarını yitirenler başta olmak üzere, halkların eşitliği ve özgürlüğü için mücadele eden, bu uğurda hayatını yitiren her bir insanı saygı ve minnetle anıyor, hayallerini gerçekleştirme sözümüzü yineliyoruz.

HDP Merkez Yürütme Kurulu
18 Mayıs 2021