Mayıs ayını anlamak, halkın özgürlük değerlerini anlamaktır

Gençlik Meclisimizin açıklaması:

İçinde bulunduğumuz Mayıs ayı özgürlük, demokrasi ve devrim mücadelesi veren herkes açısından büyük önem taşır. 68 gençlik hareketiyle başlayan süreci, ‘Kürdistan sömürgedir’ tespitiyle, ülkeyi özgürleştirmeye ve devrim mücadelesine kadar getiren, faşizme direniş geleneğini yaratan, yurtseverlik kimliğini ideolojik ve sosyalizm bilinciyle taşıyanlar için Mayıs ayı ayrıca önem taşımaktadır. Kürdistan ve Türkiye’de özgürlük mücadelesi ve demokrasi bilincinin, yurtseverlik en önemli mimarı Mayıs ayında ölümsüzleşen şehitlerimiz ve onlar şahsında tüm demokrasi ve özgürlük şehitleridir. Kürt halkının olduğu kadar, Türk halkının da ortak değerleri olan bu yaratımları bir arada tutan ve değerlerin savunuculuğunu üstlenen Mayıs ayının ölümsüz kahramanlarıdır.

Günümüzde kapitalizmin son darbesi olan Korona Virüs salgını, tüm dünyayı etkisi altına alırken, Kürdistan ve Türkiye halkının yarım yüzyıllık mücadele kesitinde, faşizmin işgal, soykırım ve sömürgeci politikaları da bu süreçte hız kesmeden devam ediyor. AKP-MHP faşist bloku, gerek siyasal politik meşruiyetinin zedelenmesi, gerekse tüm toplumsal kesimler karşısında yaşadığı itibarsızlıktan kaynaklı, Kürt düşmanlığını tırmandırarak, halkımızın tüm kazanımlarına darbe vurmaktadır.

Halkımızın iradesine karşı geliştirdiği darbelerle birlikte ömrünü uzatacağını düşünen AKP-MHP bloku, salgınla mücadele etmesi gerekirken, belediyeleri işgal etmekte, HDP’yi ve toplumsal muhalefeti, ‘nasıl tasfiye ederim’ anlayışıyla savaş konseptini yaymaya çalışmaktadır. Faşist rejim, mezarlıklara dönük, tarihte eşi benzeri olmayan saldırılar gerçekleştirmiştir. Mezarlıkların tahrip edilmesi, hiçbir dinde, inançta ve ahlakta kabul edilemez, bu saldırılar karşısında asla sessiz kalmayacağız!

Tüm bu gelişen soykırım yönelimlerinin ışığında, faşist AKP-MHP blokuna karşı yürüttüğümüz direniş, sürecin öncü gücü olan kadın, gençlik ve halkların büyük kararlılığıyla ve Mayısın ruhuyla zafere ulaşacaktır.

Mehmet Karasungur, İbrahim Bilgin, Deniz Gezmiş, Yusuf Aslan, Hüseyin İnan, 1 Mayıs şehitleri, Haki Karer, İbrahim Kaypakkaya, Halil Çavgun, Dörtler, Ekin Ceren (Amara) ve Nudem, Ulaş Bayraktaroğlu, Leyla Kasım, Şirin Elemhuli, Hozan Mizgin, Mayıs ayının birer ölümsüz kahramanı olarak, Kürt ve Türk halklarının özgür birlikteliğinin, devrimciliğinin, ulusal birlik ve demokrasi ittifakının öncüleri olmuştur.

Bizler HDP Gençlik Meclisi olarak, bir kez daha Mayıs ayının özgürlük şehitlerini minnetle anıyor, şehitlerimizi yaşayan değerler olarak görmenin mücadelesini her daim yürüteceğimizin sözünü veriyoruz.

Halkların Demokratik Partisi
Gençlik Meclisi

19 Mayıs 2020