Şengal’de hastaneye yapılan saldırı IŞİD zihniyetinin devamıdır, kınıyoruz

Merkez Yürütme Kurulumuzun açıklaması:

Kürt düşmanlığını temel bir politika haline getiren AKP iktidarı son günlerde Şengal’e yönelik saldırılarını yoğunlaştırdı. Önceki gün saldırıların hedefi olan Şengal bugün bir kez daha havadan bombalandı. Saldırıda siviller hedef alındı, savaş koşullarında bile dokunulmaz olan hastaneler ve sivil yerleşim yerleri bombalanarak açık bir şekilde savaş suçu işlendi.

Şengal’e yönelik bu saldırı; korkunç yönelimlere maruz kalmış, inancı, kimliği ve kültürü nedeniyle 74’üncü fermanı yaşamış Êzidî halkının IŞİD’e karşı sergilediği tarihsel direniş iradesine yöneliktir. Şengal halkının IŞİD’i yenilgiye uğratmış olmasının intikamıdır. Şengal’de yaşayan Êzidî halkının özgür iradesinden duyulan korkunun sonucudur.

Dünyanın gözü önünde Taliban’ın yarattığı karanlık, Afganistan’da drama dönüşmüşken, benzer bir dram Ortadoğu’da ve Şengal’de Kürt halkına yaşatılmak istenmektedir. Bu saldırı ve katliamların temelinde Kürt düşmanlığı olsa da çatışma aynı zamanda, Ortadoğu’daki demokratik ve özgürlükçü güçler ile IŞİD ve Taliban çizgisinde somutlaşan kadın ve insanlık düşmanı karanlık güçler arasındaki mücadelede tarafını belli etme saldırısıdır. Mesele, Türkiye’nin ulusal çıkarları ve bekası değil, iktidarın kendi karanlık emelleri ve savaş siyasetinden beslenmesidir.

Şengal’e yönelik bu saldırıları en sert biçimde kınıyoruz. Şengal halkının iradesini tanımayan hiçbir politikayı tanımıyoruz. AKP iktidarı insani değerleri ve uluslararası sözleşmeleri hiçe sayarak imza attığı bu saldırıların hesabını hem siyasi olarak hem de hukuk karşısında verecektir.

Bütün vicdan sahibi güçleri bu saldırılar karşısında sessiz kalmamaya çağırıyoruz. Şengal halkının kendisini yönetme iradesini dün olduğu gibi bugün de destekliyoruz.

Halkların Demokratik Partisi
Merkez Yürütme Kurulu
17 Ağustos 2021