Eş Genel Başkanlarımız Sabahat Tuncel ve Ertuğrul Kürkçü'nün açıklaması:

Hükümet Rojava sınırına bir ‘Utanç Duvarı’ örmeye çalışıyor. Nusaybin ile Rojava’nın Kamışlı kenti arasındaki sınır hattına örülen bu ‘Utanç Duvarı’ Kürt halkını bir kez daha bölme çabasıdır. 

Kabul edilemez bu gelişmeye karşı 5 gündür mayınlı alanda ölüm orucuna giren Nusaybin Belediye Başkanı Ayşe Gökkan’ın ve onunla destek açlık grevine başlamış olan Mardinli seçilmişlerin yanındayız. Desteğimiz onlaradır. 

Yüzyıllardır aynı topraklarda yan yana yaşamış, ama aralarına 1. Dünya Savaşı’ndan sonra sömürgeci güçler tarafından mayın döşenerek, dikenli teller örülerek birbirinden ayrı tutulmuş Kürt halkının arasına şimdi de duvar örülmek isteniyor. AKP’nin örmeye başladığı bu ‘Utanç Duvarı’, çağdışı, akıldışı ve demokrasi dışıdır. Zamanın ruhuna da aykırıdır. ‘Çözüm ve barış süreci’ ve müzakerelerin tıkanması hakkında AKP Hükümeti’nin soruna yaklaşımını gösteren talihsiz bir girişimdir. 

AKP Hükümeti, bir gerçeği görmemekte ve anlamamakta direniyor: Bugün Kürt toplumu, varlığının bilincine varmıştır. Var olduğunu büyük bedeller ödeyerek tüm dünyaya ilan etmiştir. Özgürlük ve eşitlik istediğini herkese anlatmıştır. Daha da önemlisi, kendi içinde çatışmanın değil, birlik olmanın gereğini benimsemiştir. 

İşte o sınırın iki tarafında yaşayan Kürt halkının duygu ve fikir ilişkisi budur. Birbirine yabancı, birbirinin kuyusunu kazan, birbirine karşı politika yapan insanlar gerçeği çoktan geride kalmıştır. Bu gelişmeyi, bu değişim ve dönüşümü görmek, Kürt halkıyla eşit koşullarda birlikte yaşamanın, demokratik bir geleceği birlikte kurmanın esas yoludur. 

Şimdiye kadar sınırda var olan tel örgüleri kaldırmak, Kürt halkının sadece bayramlarda değil, her gün buluşmasının ve birlikte olmasının imkanlarını yaratmak gerekirken, betondan yüksek duvarlar örmek anlaşılır gibi değildir ve kesinlikle kabul edilemez. 

Halkları birbirinden ayıran duvarlar tarihte hiç bir zaman kalıcı olmadı. Halk, bu duvarı da kabul etmeyecektir. 

Türkiye’de çözüm ve barış için adım atmak, müzakereleri olumlu bir şekilde geliştirmek esas ve doğru olandır. Suriye Kürdistanı’nda yaşayanlar bizim düşmanımız değil, dostumuz, kardeşimizdir.

AKP Hükümeti’ne sesleniyoruz: ‘Utanç Duvarı’ yapımını bir an evvel durdurun... ‘Çözüm ve barış’ için adım atın... 

HDP Eş Genel Başkanları Sabahat Tuncel – Ertuğrul Kürkçü
4 Kasım 2013