Yeşil Sol Parti Kadın Meclisi: Tek adam rejimini göndermeye geliyoruz

Yeşil Sol Parti Kadın Meclisi, Seçim Beyannamesi, çok sayıda kadının katılımıyla açıklandı. Etkinliğe Eş Genel Başkanımız Pervin Buldan, Yeşil Sol Parti Eş Sözcüsü Çiğdem Kılıçgün Uçar, HDK Eş Sözcüsü Esengül Demir, DBP Eş Genel Başkanı Saliha Aydeniz, Kadın Meclisi Sözcümüz Ayşe Acar Başaran, Yeşil Sol Parti Kadın Meclisi Sözcüsü Canan Çalağan, SYKP Eş Genel Başkanı Canan Yüce, ESP/SKM Sözcüsü Çiçek Otlu, Devrimci Parti Genel Başkanı Elif Torun Öneren, SODAP’tan Günay Demirbaş, Kadın Partisi’nden Fatma Aytaç, KDP-T’den Berivan Dal, EHP’den Fidan Ataselim, EMEP’ten İlke Işık, Barış Anneleri, Kürt Kadın Derneği, Demokratik Kadın Hareketi, Rosa Kadın Derneği, Kadın Zamanı Derneği, Star Kadın Derneği, Kadın Dayanışma Vakfı, Kadın Emeği Platformu, Kadın Dernekleri Federasyonu, KESK ve bağlı sendikalar, İHD ve çok sayıda STK siyasi parti temsilcisi ile kadın milletvekilleri, Deniz Poyraz’ın annesi Fehime Poyraz, 5 Haziran’da Diyarbakır mitingimize yönelik yapılan katliam girişiminde ağır yaralanan Lisa Çalan, ekoloji aktivisti Melis Tantan, sanatçı Devrim Demir, gazeteci Nevşin Mengü gibi isimler katıldı. Kadınların, “Dîsa Jin Dîsa Jiyan” “Buradayız Kadınlarla Değiştireceğiz” seçim sloganları ile kadınların seçim müzikleri açıklandı. 

Etkinliğin açılışında konuşan Eş Genel Başkanımız Pervin Buldan şöyle konuştu: 

Sevgili kadınlar, değerli halkımız, basınının değerli emekçileri; öncelikle hepinizi sevgi ve saygılarımla selamlıyorum. Hepiniz hoş geldiniz. Hûn bi xêr u xweşî hatin. Ez we hemûyan bi dil can û rezdarî silav dikim.

Mücadeleyi bugünlere getirmenin gururunu ve heyecanını yaşıyoruz

Önümüzdeki yüzyılı yeni bir anlayış, yeni bir yaşamla karşılamak üzere çıktığımız yolda kadın seçim beyannamesini açıklamak üzere bugün burada toplanmış bulunmaktayız. Uzun yıllar önce kadınlar olarak koyulduğumuz yolu bu zamanlara getirmenin, bu güçlü noktaya ulaştırmanın sonsuz gururunu ve heyecanını yaşıyoruz. Bu güçlü ruh ve birliktelikle bugün bu noktada olmamızı sağlayan, çok renkten, çok dilden, çok inançtan kadını aynı saflarda buluşturan kıran kırana bir kadın mücadelesi tarihi vardır. Kadınların umudu her daim diri tutan bir inanç vardır, kararlı duruşu vardır. Her türlü zorluğa ve engellemeye rağmen yaşamını, emeğini hiç tereddüt etmeden cömertçe bu mücadeleye katan tarihin yürekli cesur kadınları vardır.

Bu emeğin sahibi olan direnen kadınları selamlıyorum

Ben bu kıymetli emeğin sahibi olan cezaevlerindeki, sürgündeki bütün kadın yoldaşlarımızı, hiç duraksamadan hakikatlerin izini süren, kayıpların, faili meçhullerin hesabını soran, adalet arayan, barış nöbetlerinde sabahlayan bütün kadınları, kadınlara karşı işlenen her türlü suça karşı tavrını ortaya koyan, kadın hakları için meydanları ve alanları asla boş bırakmayan; sözün, siyasetin, müzakerenin yollarını aşındıran bütün kadın örgütlerini ve aktivistleri; iş yerinde, tarlada, köyünde, mahallesinde her türlü talana, yıkıma, sömürüye meydan okuyan kadınları, hepinizi en içten duygularımla selamlıyorum, bir kez daha önünüzde saygıyla eğiliyorum.

Beyannamemiz Deniz Poyraz’ın, Emine Şenyaşar’ın, İranlı, Afganistanlı kadınların beyannamesidir

Bugün bu kürsü sizin, bu beyanname sizin, bu seçimler sizindir. Bu seçimlerde elde edeceğimiz başarı sizin, yeni yüzyıl sizin, zafer sizindir. Şimdi büyük direnişimizi; görkemli mücadelemizi büyük değişime, yeniden inşaya ulaştırma zamanıdır. Kadın beyannamemiz kadınların yıllardır mücadelesini yürüttüğü kadın hak ve özgürlüklerinin, demokrasinin, eşitlik ve adaletin beyannamesidir. Beyannamemiz Deniz Poyrazların ve onun yoldaşlarının mücadele beyannamesidir. Saçlarını direniş bayrağı yapan İranlı kadınların, Urfa'da adalet için direnen Emine Şenyaşar’ın, Afganistan’da imha uygulamalarına direnen kadınların ve dünyanın dört bir yanında ataerkil ve faşizm zulmüne karşı direnen bütün kadınların onurlu mücadelesinde ortaklaşıyoruz. Ve onların bu iktidardaki zihniyet ortaklarına 14 Mayıs seçimlerinde kadınlar olarak meydan okuyoruz. Kadın mücadelemize karşı geliştirilen kumpaslara karşı kendi seçeneklerimizi yaratarak ilerleyişimize devam ediyoruz. O nedenle önümüzdeki seçimleri Yeşil Sol Parti ile karşılıyoruz. Seçimlere Emek ve Özgülük İttifakımızla, kadın ittifakımızla, tüm ezilenlerin güçlü ittifakıyla giriyoruz.

Halkımıza yaşatılan bütün saldırı, baskı ve yıkımların hesabını soracağız

20 yıldır iktidarı elinde tutanlar bu süre içerisinde kadınlara her türlü şiddet biçimini, sömürüyü, eşitsiz yaşamı, ağır yoksulluğu, katliamları reva gördüler. Siyasetiyle, yargısıyla, bürokrasisi ve kirli medyasıyla kadınlara karşı her türlü suçun kapılarını sonuna kadar açtılar. Unutmayacağız, unutturmayacağız! Bu iktidar yakın zamanda meydana gelen depremlerde hem bu ülkeye hem kadınlara yüzyılın felaketini yaşattı. Kadınları kendi yarattıkları enkazın altında bıraktılar. Canını kurtarabilenleri bir çadıra, bir yudum suya, bir plastik kaba muhtaç ettiler. Kadınları muhtaçlığa, çaresizliğe, acıya ve yasa mahkûm edenleri asla unutmayacağız, unutturmayacağız! Yaşattıkları bütün bu acıların, ihmallerin ve yıkımın hesabını kesinlikle soracağız.

Bu rejimi değiştirmek, kadın cinayetlerinin hesabını sormak, kazanılmış haklarımızı korumak için geliyoruz

Biz kadınlar bu hesabı sormak için bir kadın partisi olan HDP'nin fikriyatını Yeşil Sol çatısı altında seçimlere taşıyarak geliyoruz. Yüzyılın felaketine karşı yüzyılın inşasını gerçekleştirmek için geliyoruz. Biz kadınlar; tam eşitlik için, gerçek demokrasi için, hakikatlerin gün yüzüne çıkarılması ve tarihsel yüzleşme için, koşulsuz adalet için geliyoruz, erkek iktidara bağlı saray yargısına karşı; tam bağımsız gerçek yargı için geliyoruz. Kadınların önlenebilir şiddet ve cinayetlerde yitirilmemesi için geliyoruz. Kadının perdelenen emeğini görünür kılmak için, kadının emeğini ve yaşamını güvenceye almak için geliyoruz. Tüm yönetim ve temsil kademelerinde, karar mekanizmalarında eşit temsiliyet için, eş başkanlık sistemini sarsılmaz bir güvenceye kavuşturmak için geliyoruz. Kazanılmış tüm haklarımızı korumak ve geliştirmek için; 6284 nolu yasayı dokunulmaz hale getirmek, İstanbul Sözleşmesi'ni etkin bir şekilde uygulamaya koymak için geliyoruz.

Kayyım zihniyetinden hesap sormak ve bizim olan ne varsa geri almak için geliyoruz

Kayyım gaspından hesap sormak, bizim olan ne varsa geri almak için geliyoruz, tekçi erkek iktidarın yarattıkları eşitsizlikler üzerinden sürdürdükleri saltanatlarını yıkmaya, rant ve vurgun sefalarını sonlandırmaya geliyoruz. İnsanlığa karşı işlenen bütün suçlar ile birlikte faşizme, işkenceye, tecrit politikalarına son vermek için geliyoruz. Kriz, çözümsüzlük, yıkım politikalarına karşı; çözüm iddiamız, değişim gücümüz, eşit ve onurlu bir barışı kurma sözümüzle geliyoruz.

14 Mayıs kadınlar için rejim oylaması olacak

Kadınlara karşı daha çok suç, daha çok suçlu yaratmanın antlaşmalarını yaparak, kadına yönelik şiddeti imzaladıkları protokollerle güvence altına alarak, kadın düşmanı ittifaklarını kuranlara kadınlar olarak asla geçit vermeyeceğiz. Biz kadınlar iyi biliyoruz ki 14 Mayıs seçimleri kadınlar için salt bir iktidar seçimi değildir. 14 Mayıs'ta kadınlar açısından bir rejim oylaması yapılacaktır.

Bu iktidara en güçlü cevabı biz kadınlar vereceğiz, iktidarı göndereceğiz

Bu nedenle; kendi varlıklarını kadınların yokluğu üzerinde kurgulayanlara karşı 14 Mayıs seçimlerinde en güçlü cevabı biz kadınlar vereceğiz. İktidara demokrasi ve insan hakları vaatleri ile gelmişlerdi, kadın düşmanı politikaları ve ittifaklarıyla da gidecekler. Onları biz kadınlar göndereceğiz. Kadınlar değişim ve dönüşümün, yeniden inşanın kurucu gücüdür.

Kadınlar olarak 3’üncü Yolda birleşiyoruz, yeni bir başlangıç yapıyoruz

Her zaman olduğu gibi bu seçimlere de eşit temsiliyet vaadinden fazlası ile eşit temsiliyet ile giriyoruz. Önümüzdeki dönemde siyasette en güçlü şekilde yerimizi alacak, tarihsel rolümüzü oynayacağız. Kadınlar olarak 3. Yol'da birleşiyoruz. 3. Yol'da yeni bir başlangıç, yeni bir yüzyıl diyoruz. Bu yol, bu güç, bu irade; Yeşil Sol'da, Emek ve Özgürlük İttifakımızla, kadın ittifakımızla mücadelemizi zafere ulaştıracaktır. Bu nedenle her zaman olduğundan çok daha fazla kararlılık ve azimle büyük yürüyüşümüzü devam ettirme zamanıdır. Özgürlük ağacının kökleri yeterince güçlü ve derindir. Şimdi güneşin ışığında, Yeşil Sol ağacının etrafında kenetlenerek zaferi kucaklamaya çok daha yakınız. Çok daha hazırız. Belê jinên hêja û delal; jin hebûna me ne… Jiyan berxwedana me ye… Azadî armanca me ye… Bi kurtasî ez dibêjim jin jiyan azadî. Hepinizi saygı ve sevgiyle selamlıyorum yolunuz, yolumuz açık olsun. 

Yeşil Sol Parti Eş Sözcüsü Çiğdem Kılıçgün Uçar’ın konuşması

Kılıçgün Uçar: Kadın özgürlük mücadelesiyle yeni yaşamı inşa ediyoruz

Sevgili kadınlar, mücadele arkadaşlarımız, yol arkadaşlarımız, kız kardeşlerimiz. Hepiniz hoş geldiniz, Yeşil Sol Kadınlar adına hepinizi selamlıyorum. Bizler kadın özgürlüğü için yola çıkarken en öndeydik en önde olmaya devam ediyoruz. Bizler ırkçılığa, ayrımcılığa, kadına yönelik şiddete, nefret suçlarına, sömürüye, açlığa, ranta, talana, kırıma, yıkıma karşı süren bu yürüyüşte her zaman en öndeydik. Hak, özgürlük, hukuk, emek ve toplumsal adalet mücadelesinin kazanması için yolduk yol olmaya devam edeceğiz. Bizler, demokratik cumhuriyet ve demokratik toplum hayalinden vazgeçmeyen, bunun mücadelesini veren kadınlarız. Demokrasi ve özgürlük krizi ile bizi kuşatma altına almaya çalışanlara karşı her yerdeydik, her yerdeyiz. Kadın özgürlük mücadelemizi yükselterek 3. Yol'da yürüyor yeni yaşamı hep birlikte inşa ediyoruz. Birlikte değiştirmek için buluşuyoruz, dayanışmayla daha çok büyüyoruz. 

Bütün kadınları Yeşil Sol Parti’de birleşmeye davet ediyoruz

Cumhuriyet ikinci yüzyılın eşiğindeyiz, dünya ve ülke en az yüzyıl önceki kadar ağır bir tabloyla karşı karşıya. Göç, erkek egemen kapitalist sistemin hoyrat sömürü çarkı ve kadın düşmanı politikaları, ekolojik yıkım, dünyanın her köşesinde sürmekte olan savaşlar ve bu süreçte bölgemizde ortaya çıkan baskı ve zulüm politikaları her geçen gün artıyor. İktidarın yönetebilmek için baskı ve şiddetten başka hiçbir şey elinde yok, belli ki olmayacak. İşte bu eşikte kadınların demokratik ve özgür geleceği için varız. Yeşil Sol Parti, erkek egemen iktidarlara karşı demokratik, ekolojik, özgürlükçü, eşitlikçi bir yaşamın inşasının adresidir. Demokratik cumhuriyetin adresidir. Bütün kadınları bu adreste buluşmaya ve kadın iradesiyle yeni yaşamı kurmaya davet ediyoruz. 

3. Yolumuz, kadınların özgürlük mücadelesinin kazanacağı yoldur

Biz kadınlar, ne kadın düşmanı Cumhur İttifakına ne de restorasyoncu eril muhalefete muhtaç değiliz. Yola çıktığımız 3. Yol, kadınların emeğiyle başka bir merhaleye ulaştı ve kadınların emeğiyle kazanıp bu cumhuriyeti demokratikleştireceğiz. Eşiğinde olduğumuz yüzyıl, geçen yüzyılın ve cumhuriyetin muhasebesini yapmayı gerekli kılıyor. Kadınlar, gençler, halklar, inançlar adına bu toplumda ötekileştirilenler adına gereken bir muhasebedir bu. Dileğimiz, umudumuz, mücadelemiz bütün bu muhasebenin ardından daha demokratik ve katılımcı, çoğulcu cumhuriyeti inşa etmek. Biz kadınların yürüyüşü, çoktan bunun startını verdi. Biz de bugün buradaki dayanışma ile demokratik cumhuriyeti nihayete kavuşturmak ve kadınların daha özgür bir biçimde yaşayacağı bir yüzyılı ve cumhuriyeti birlikte inşa etmek istiyoruz. 

Emeğin sömürülmesine ve kadın yoksulluğa son vereceğiz

Sevgili kadınlar, Yeşil sol Parti bu seçimlerde, Türkiye halklarının, kadınların, gençlerin nefesidir, sesidir, sözüdür, yeni yaşamıdır. Birlikte zorbalığa, hukuksuzluğa, adaletsizliğe, ret ve inkâra, savaş ve talana dayanan çürümüş siyaseti aşmaya geliyoruz. Sarayın, yalanın, talanın, savaşın, sömürünün karşısında dimdik durup halkların ve hakikatin mücadelesini büyütmeye geliyoruz. Kürt sorununda demokratik ve barışçıl çözüm önündeki engelleri kaldırmak için burada hep birlikte buluştuk. Biliyoruz ki kadınların mücadelesi, aynı zamanda bir barış iradesidir, bir çözüm iradesidir. Türkiye’de Kürt sorunu değil Kürt gerçeği vardır. 2013 yılından beri çözüm iradesinin hiç tükenmediğini ve biz kadınların emeğiyle de daha da yükseleceğine, demokratik bir çözümün gerçekleşebileceğine inanıyoruz. Bütün kadınları çözüm ve barış iradesini yükseltmeye çağırıyoruz. 

Tek adam rejimini göndereceğiz

Erkek egemen zihniyete karşı örgütlenmeye ve mücadeleyi büyütmeye devam ediyoruz. Eş başkanlık sistemimizden de ve eşit temsiliyet ilkemizden de vazgeçmiyoruz. İstanbul Sözleşmesi bizimdir diyoruz. Kadın düşmanı ittifaklara karşı kadın dayanışmasının ve mücadelesinin kazanacağı bir seçim olması yolunda hep birlikte ilerliyoruz. Az kaldı, tek adam rejimini göndereceğiz. Kadın mücadelemizin hiçbir şekilde geriye götürülmesine izin vermeyeceğiz. Yeşil Sol Parti'yi kadınlar için seçimlere hazırladık. HDP Kadın Meclisi ile birlikte tüm kadınlarla yeni yüzyıl için güçlü bir şekilde hazırladık. Bu mücadeleyi bugüne getiren HDP’li kadınlarla birlikte yürütmek istiyoruz.  

Tüm kadınların yaşam hakkı için hesap sormaya geliyoruz

Erkek devlet şiddetine karşı, birbirimizin hayatları için bizler kadın özgürlüğü ve eşitliğini savunan partiyiz. Emeğimizin sömürüsüne karşı, bizler emeğin özgürlüğünü ve adaletini savunanlarız. Kadınları yok sayanlara karşı, biz kadınlar vardık, varız, var olacağız sözünü yükseltenleriz. Kimliklerimizle, renklerimizle, her yerdeyiz. Sevdiklerimizi, yaşamlarımızı bizden çalan, afet döneminde ölümden başka bir şey sunmayan rantçı ve talancı bu iktidardan hesap sormak için biz varız, biz geliyoruz. Kadın dayanışmasıyla birbirimize yaşam olduğumuz bu acı süreçte tüm kadınların yaşam hakkı için hesap sormaya geliyoruz. Söz veriyoruz, buradayız! Bu hesabı birlikte soracağız, bu iktidarı birlikte değiştireceğiz. 

İnanıyoruz, kararlıyız, geliyoruz, değiştiriyoruz.

Kadın yoksulluğuna karşı isyanımızı örgütleyerek, değiştirmek için kararlı bir şekilde ekonomide adaleti savunacağız. Artık yaşamımızı geçim kaygısı içinde değil, özgür ve eşit, umutlu bir yaşam içinde var olmak için mücadeleyi yükseltmeye biz hazırız. Yerimizi, yurdumuzu, toprağımızı ve doğamızı talan edenleri biliyoruz. Sermayenin ve İktidarın ranta, talana ve gaspa dayalı politikalarına karşı yaşamlarımız ve geleceğimiz için kadınlarla birlikte hesap sormaya değiştirmeye geliyoruz. 3.Yol’da görkemli yürüyüşlerine Jin Jiyan Azadî/Kadın Yaşam Özgürlük diyerek devam eden kadınların partisiyiz. Sözümüz var: hakkımız olanı geri alacağız. Bizler, ülkemizde ve dünyadaki kadınların mücadelesine duyduğumuz inanç ve kararlılıkla buradayız, kadınlarla birlikte değiştireceğiz dedik.

Seçeneksiz değiliz, özgürlük kadınlarla geliyor, demokratik bir yaşam için Yeşil Sol Parti'de hepimiz birlikte varız. İnanıyoruz, kararlıyız, geliyoruz, değiştiriyoruz. Şimdi kadınların özgürlük zamanı. Buradayız, kadınlarla değiştireceğiz! Bu uzun mücadelede birçok şeyde birçok şey sergiledik, kadın mücadelesi yolumuz, jin jiyan azadî rehberimiz olsun. 

2 Nisan 2023