10 Ocak Çalışan Gazeteciler Günü kutlu olsun

Basın Yayın ve Propaganda Komisyonundan Sorumlu Eş Genel Başkan Yardımcımız Tayip Temel'in açıklaması:

Basın emekçilerinin sosyal ve ekonomik haklarını güvence altına alan 212 Sayılı Basın Yasasının yürürlüğe girdiği gün olan 10 Ocak, gelinen aşamada "Çalışan Gazeteciler Günü" olmaktan çıkmış, çalıştırılmayan, tutuklanan, gözaltına alınan, işsiz bırakılan ve hakları gasp edilen gazetecilerin mücadeleyi yükseltme gününe dönüşmüştür. 

AKP iktidarıyla birlikte gazetecilerin kırıntı düzeyinde var olan hak ve özgürlükleri de yok edilmiş, basın emekçilerine yönelik katı bir baskı ve saldırı rejim inşa edilmiştir. Türkiye ne yazık ki dünyada basın özgürlüğü sıralamalarında en gerilerde yer almaktadır. Türkiye Gazeteciler Sendikasının (TGS) verilerine göre işsiz gazetecilerin oranı yüzde 40 civarındadır. Aynı verilere göre 128 davada 274 gazeteci yargılandı, gazetecilere toplam 226 yıl 8 ay 25 gün hapis cezası verildi. TGS verilerine göre 43, Dicle Fırat Gazeteciler Derneği (DFG) verilerine göre ise 62 gazeteci mesleklerini icra ettikleri için halen cezaevinde tutulmaktadır. DFG son bir yıl içinde 47 gazeteciye toplam 133 yıl, 8 ay ve 21 gün hapis cezası verildiğini belirtiyor. Hem ulusal ve hem de uluslararası raporlar Türkiye’de basına yönelik ağır saldırıların vahametini gösteriyor.  

Öte yandan Cumhurbaşkanlığı İletişim Başkanlığı adeta Goebbels’in Propaganda Bakanlığı görevini üstlenmiştir. Gazeteciliğin evrensel ilkelerine göre hareket eden gerçek gazeteciler cezalandırılırken, iktidar adına propaganda faaliyeti yürütenler ise bu sistem içerisinde palazlandırılmaktadır. İstanbul başta olmak üzere büyük kentlerde savcılarla ortak mesai harcayan, tutuklanacak muhaliflerin listelerini hazırlayıp savcıların önüne koyan “gazeteciler” peydahlandı ve muhabirlikten muhbirliğe “terfi eden” bu şahıslar gazetecilik mesleğinin yüz karası olarak tarihteki yerini şimdiden aldı. 

Her şeye rağmen meslek onuruna sahip çıkan, gerçekleri topluma ulaştırmaya çalışan, bu uğurda bedel ödeyen ama bir an bile geri durmayan gazeteciler var. İktidarın kuşatmasını tüm risklerine rağmen aşarak topluma yönelik saldırıları, talanı, yalanı, yoksulluğu ve yaşanan felaketleri araştıran ve halka sunan gazeteciler var. İşte hakikatin peşinde olan bu gazeteci meslektaşlarımızın varlığı Türkiye’de özgürlük ve demokrasinin umududur. Bu umudu var eden ve bütün zorluklara rağmen meslek onuruna sahip çıkan bütün gazetecilerin 10 Ocak Çalışan Gazeteciler Gününü kutluyoruz. 

Tayip Temel
Basın Yayın ve Propagandadan Sorumlu Eş Genel Başkan Yardımcısı
10 Ocak 2022