3 Fidan’ın mücadelesi ve anısı milyonların yüreğinde ölümsüzleşti

Merkez Yürütme Kurulumuzun açıklaması:

Deniz Gezmiş, Hüseyin İnan, Yusuf Aslan’ın siyasi bir cinayetle katledilmesinin üzerinden 49 yıl geçti. 6 Mayıs 1972 tarihinde gerçekleşen bu cinayetle Deniz, Hüseyin ve Yusufların şahsında Türkiye halklarının eşitlik, özgürlük ve devrim talepleri darağacına çekilmek istendi.

3 Fidan’ın darağacına gönderilmesi ne mücadeleyi bitirdi ne de toplumun devrim ve değişim talebinin önüne geçti. Aksine, Deniz, Hüseyin ve Yusuf başta olmak üzere özgürlük, eşitlik, barış ve kardeşlik yolunda hayatını yitirenler, milyonlarca insanın yüreğinde, mücadelesinde ölümsüzleşti. Toplumun devrim ve değişim talebi daha da büyüdü. Denizlerin, Mahirlerin, Mazlumların, İboların yaktığı özgürlük meşalesi mücadele eden herkesin, hepimizin yolunu aydınlatmaya devam ediyor. Bugün ülkenin sürüklendiği karanlık siyasi ortamda, iktidarın yarattığı çürümüşlük içerisinde Denizlerin mücadelesini ve anılarını anlamlandırmak daha büyük bir önem kazanmıştır. “Yaşasın Türk ve Kürt Halklarının Kardeşliği” sözleri, yaratılmak istenen kutuplaşmaya, toplumsal bölünmeye karşı mücadele iddiasında olan herkese yapılmış “ortak mücadele” çağrısıdır. Bizler bugün de bu çağrıyı sahipleniyor ve bu çağrıyı varlık gerekçemiz olarak görüyoruz.

Halk adına her türlü bedeli göğüsleyenler ile kendi kişisel ikballeri için siyasi cinayetler işleyenler arasındaki tarihsel mücadele bugün de keskinleşerek sürüyor. Dün 3 Fidan’ın katledilmesine, halkın özgürlük taleplerinin bastırılmasına sebep olanlar bugün de soygun düzeninin devam ettirilmesi, kişisel ikballerinin sürmesi için muhalifleri cezaevlerine doldurmaya, partimizi kapatmaya, siyasi darbe ile halkın iradesine el koymaya yelteniyor. Dünün sorumluları utançlarından toplum içine çıkamıyor, bugünküler de aynı utançla yaşamaya mahkumlar. Devrimciler, mücadele edenler dün de baş eğmedi bugün de başı dik bir şekilde geleceğe yürümeye devam ediyor.

Deniz, Hüseyin ve Yusuflar başta olmak üzere devrim ve demokrasi yolunda hayatını kaybeden ve büyük bedeller ödeyenleri saygıyla ve minnetle anıyoruz. Onların isimleri ve kararlı mücadeleleri Türkiye halklarının yüreğinde ve zihninde yaşamaya devam edecek. Miraslarına sahip çıkarak Türkiye halklarının hak ettiği eşit ve özgür yaşamı yaratmak için mücadeleyi kararlılıkla büyüteceğiz.

Halkların Demokratik Partisi
Merkez Yürütme Kurulu
6 Mayıs 2021