AKP-MHP ittifakının rant rejimi ve kâr hırsı maden ocaklarında katliamların yolunu açıyor

Merkez Yürütme Kurulumuzun açıklaması:

Bartın’ın Amasra ilçesinde bulunan bir maden ocağında meydana gelen grizu patlamasında şu ana kadar 41 işçi yaşamını yitirmiştir. Çok sayıda işçinin tedavisine ise hastanede devam edilmektedir. Maden kazasında yaşamını yitiren işçilerin yakınlarına başsağlığı diliyor, yaralılara acil şifa dileklerimizi iletiyoruz.

Yaşananlar kaza ya da kader değildir. Denetimsiz ve güvencesiz çalışma koşulları ,iş cinayetlerinin ve işçi ölümlerinin yegâne sebebidir. Emeği hor gören, yoksulların açlığından doyan AKP-MHP iktidarının yarattığı rant rejimi ve kâr hırsı, maden ocaklarında katliamların ortaya çıkmasına neden olmaktadır. Bu rant düzeni siyaset, bürokrasi ve sermayenin bileşenleri olduğu bir kartel ortaklığının sonucudur. Bu ortaklığın bir ayağını AKP-MHP ittifakı, diğer ayaklarını ise yandaş sermaye ve yasal denetim görevini yapmayan bürokrasi oluşturmaktadır. Sadece 2021’de 68 olmak üzere AKP’li yıllarda iki bine yakın maden işçisi yaşamını yitirmiştir.

Güvencesiz çalıştırma biçimleri, sendikal harekete ağır baskılar ve işçiyi gözetmeyen politikaların sonuçlarını Soma, Ermenek, Şirvan, Karadon, Küre, Mustafakemalpaşa, Gediz, Dursunbey, Çöllolar, Aşkale ve Kozlu’dan biliyoruz. Bu katliamlar halen hafızamızda güncel olan iş cinayetleridir.

Amasra’da işçi katliamının yaşandığı madenle ilgili çok sayıda tehlike ve ihmal iddiası varken, AKP-MHP iktidarı her zamanki gibi gerçekleri arayan kişiler hakkında soruşturma açmakla tehdit etmektedir.

Maden kazalarındaki iş cinayetlerini “fıtratında var” diyerek savunan ve insanlık değerlerini ayaklar altına alan bu ceberut sistem aklı ile mücadelemiz sürecektir. İnsan onuruna aykırı çalışma koşulları, işçi güvenliği ve iş sağlığı konularında yapısal düzenlemelerin yapılmasını ve uluslararası standartların uygulanmasını mücadelemizin temeli olarak görüyoruz. İktidar, yargı sopasıyla gerçeklerin üstünü örtmek ve toplumu sessizliğe gömmek istese de hakikatler açığa çıkmaya ve bizler tarafından dillendirilmeye devam edecektir.

HDP olarak; denetimsizlik, kar hırsı ve iş güvenliğinin ihmali sonucu gerçekleşen işçi katliamı nedeniyle bir kez daha tüm halklarımıza başsağlığı diliyoruz.

İşçilerin ve emekçilerin yanında olmaya devam edeceğimizin sözünü yineliyoruz.

HDP Merkez Yürütme Kurulu
15 Ekim 2022