Bakırhan: 3. ittifak için henüz somut adımlar atılmadı, görüşmeler sürecek

Eş Genel Başkan Yardımcımız Tuncer Bakırhan'ın Gerçek Gündem'e verdiği demeç:

Millet ve Cumhur İttifakı dışındaki HDP’nin açıkladığı ‘Tutum Belgesi’ de siyasette farklı bir gündem maddesi olarak yer aldı. HDP Eş Genel Başkanı Mithat Sancar, partisinin grup toplantısında ‘3. ittifak’ çağrısında bulundu.

Tutum belgesinin açıklanmasının ardından siyasi partilerle yapılan görüşme trafiği de ‘yeni bir ittifak mı doğuyor?’ sorusunu akıllara getirdi. Emek Partisi (EMEP) ve Türkiye İşçi Partisi (TİP) cephelerinden yapılan açıklamalarda Türkiye’nin üçüncü bir ittifaka ihtiyacı olduğu vurgulansa da henüz net bir adım atılmadı.

HENÜZ SOMUT BİR KARAR ALINMADI

HDP, TİP ve Sol Parti’nin oluşturduğu bir ‘Demokrasi İttifakı’nın kurulduğu, EMEP ve Türkiye Komünist Partisi’nin (TKP) de bu ittifaka sonradan dâhil olabileceği yönündeki iddiaların kamuoyuna yansımasının ardından görüştüğümüz HDP Eş Genel Başkan Yardımcısı Tuncer Bakırhan, henüz somut bir kararın alınmadığını vurguladı.

Tutum belgesinin açıklamasının ardından aralarında TİP, EMEP, Sol Parti ve TKP’nin de olduğu bir dizi siyasi partiyle görüştüklerini, bu görüşmelerde 3. bir ittifak gündeminin de masaya geldiğini söyleyen Bakırhan, “3. İttifak müzakereye açık olmakla birlikte henüz müzakere edilmiş bir konu değil” dedi.

“Türkiye’nin daha demokratik bir seçeneğe ihtiyacı olduğunu” söyleyen Bakırhan, “Mevcut iki bloktan da beklentisi olmayan kitleler var. Parti olarak, 3’üncü bir seçeneğin Türkiye’nin temel sorunlarını karşılayabileceğini düşünüyoruz” diye konuştu.

HDP, YENİ GÖRÜŞMELER İÇİN ÖNÜMÜZDEKİ GÜNLERİ İŞARET ETTİ

Bakırhan, merkezi kurullardaki tartışmalarını tamamladıktan sonra “Emekten, barıştan ve demokrasiden yana sol sosyalist çevrelerle bir dizi görüşmeler yapacağız. Hem siyasi partilerle hem de toplumun diğer örgütlü kesimleriyle hangi ilkeler etrafında bir araya gelebileceğimizi, kimlerin bu çerçevede yan yana duracağını görüşeceğiz” bilgisini verdi. Bakırhan, yeni görüşmeler için önümüzdeki günleri işaret etti.

'SOMUT VE NET BİR TAKVİM OLUŞTURULMUŞ DEĞİL'

Tutum belgesi etrafında yapılan görüşmelerde; ‘demokratik bir seçenek yaratma’ tartışmalarının gündeme geldiğini vurgulayan Bakırhan, “Ama somut net bir takvime bağlı olarak yalnızca bu gündemle bir toplantı yapılmış, bu konuda harekete geçilmiş değil. Bir arayışın olduğu doğru ancak bunu ete kemiğe büründüğü, pratik bir çalışmaya dökülmesi söz konusu değil” diyerek 3.ittifakın kurulduğu yönündeki iddiaları yalanlamış oldu.

19 Kasım 2021