Başaran: İnsanlar açlıktan intihar ederken iktidar, sınır ötesi operasyonlarla hakikatin üstünü kapatıyor

Kadın Meclisi Sözcümüz Ayşe Acar Başaran, genel merkezimizde basın toplantısı düzenleyerek gündemdeki gelişmeleri değerlendirdi. Irak Kürdistan Bölgesel Yönetimi'ne yönelik yürütülen saldırıları da değerlendiren Başaran şöyle konuştu:

Hepiniz hoş geldiniz, bugün Deniz Gezmiş, Hüseyin İnan ve Yusuf Aslan’ın katledilmesinin üzerinden 49 yıl geçti. 49 yıl önce bugün 3 fidan bir siyasi cinayetle katledilmişti. Devrim ve demokrasi yolunda hayatını kaybedenleri buradan saygı ve minnetle anıyoruz. 

İktidar halka destek vermesi gerekirken savaş politikalarına devam ediyor 

17 günlük tam kapanma sürecinden geçiyoruz. Bugün tam kapanmanın yaşandığı bir yerde maalesef işçinin, emekçinin, kadınların büyük bir zorlukla karşı karşıya kaldığı, faşizmin bu kapanmadan etkilenmediği, kadına yönelik şiddet uygulayanların, kadın düşmanlarının elini kolunu sallayarak sokaklarda dolaştığı, insanların açlıkla yüz yüze kaldığı bir süreçten geçiyoruz. Bütün bunlar yaşanırken, ülke ve halk maalesef nefes alamaz halde iken iktidar tam kapanmadan önce halka destek vermesi gerekirken yine masaların etrafında yıllardır yürüttükleri güvenlikçi politikaların bir benzeri olarak savaş politikalarına ve operasyonlara devam ediyor. 

Meselenin adı Kürt sorunu değil, iktidarın savaş sorunudur 

Kapanmanın tartışıldığı bu dönemde iktidar içerideki sorunları perdelemek için halkın açlık, işsizlik, aşı problemini, sağlığa erişim problemini demokrasi sorununu, kadınların yaşam hakkını koruma sorumluluğunu perdelemek için her defasında olduğu gibi bu dönemde de güvenlikçi politikalara sarılmış durumda. İktidarlar bu ülkede maalesef 100 yıldan fazladır bu ülkenin en esaslı problemini bu yöntemle çözmeye çalışıyor. Bu problemi görmezden geldiklerinde yok farz ettikleri Kürt sorununun olduğunu hepimiz biliyoruz. Bu dönem artık bu meselenin adı Kürt sorunu değil, iktidarın savaş sorunudur, inkar sorunudur, bu halkı asimile etme sorunudur. En son yine sınır ötesi operasyonlarla ülkedeki pandemi nedeniyle yaşamını yitirenleri görmezden gelerek, savaşta yaşamını yitirenleri ön plana çıkararak bu esaslı sorunun üstünü örtmeye çalışıyor.

İnsanlar açlıktan intihar ederken iktidar, sınır ötesi operasyonlarla hakikatin üstünü kapatıyor 

Raporlar gösteriyor ki son 10 yılda savunma giderleri yüzde 86 oranında artmış. Bu halkın cebinden çıkan vergi, bu halka harcanması gereken iş, aş, aşı olarak dönmesi gereken bu bütçe yüzde 86 oranında artarak savaş giderlerine aktarılmış durumda. Sınır ötesi operasyonlar yapılıyor. İktidar kendisiyle alakası olmayan ama nefret politikaları, Kürt düşmanı politikaları nedeniyle başka topraklarda bazı çetelere paralar döküyor. SİHA’lar alıyor. SİHA’ların propagandasını yaparken bu ülkede kapanma döneminde çocukların uzaktan eğitim almasını sağlayacak EBA sistemini daha yüzde yüz kuramıyor. Hala yoksul çocukları, bu halkın çocukları uzaktan eğitim alamıyorlar. Çocukların bu eğitimi alabilmesi için ellerinde bilgisayarları, laptopları yok. Ama iktidar çıkıp “SİHA’larımız var” diye propaganda yapıyor. Peki bu politikaların halka geri dönüşü nasıl oluyor? Yoksulluk ve açlık olarak geri dönüyor. Bu dönemde her gün intihar vakalarıyla karşı karşıyayız. Bu ülkede insanlar açlıktan, yoksulluktan intihar ediyor. Kapanma döneminde siftah yapamadığı için yaşamına son veren insanların yaşadığı bir ülkede yaşıyoruz. Ama iktidar her gün çıkıp sınır ötesi operasyonlarla hakikatin üstünü kapatmaya çalışıyor. 

Tecrit kaldırılmalı, savaş politikalarından vazgeçilmelidir 

Bu iktidar bu hakikati söyleyenleri de susturmak için elinden geleni yapıyor. Her gün partimize karşı linç siyasetini, linç propagandasını yürütüyor; ama bu ülkede hakikatin ya da çözümün sesi olan, en fazla barışı ve çözümü getirebilecek olan Sayın Öcalan’ın sesinin ve sözünün topluma yansımasını engelliyor. Bakın 22 yıldır ülkede Sayın Öcalan, İmralı’da tecrit altında tutuluyor. Bu tecridin bu ülke açısından anlamını çok iyi biliyoruz. Bu ülkede Sayın Öcalan’a uygulanan tecrit, savaş demektir, Ortadoğu’daki savaşın daha da derinleştirilmesi demektir. Tecrit yoksulluk, açlık olarak geri dönüyor. Tecrit bu ülkeye, topluma, halka karşı nefret siyasetinin ön plana çıkarılması olarak karşımıza çıkıyor. Ve iktidarın ısrarla Sayın Öcalan’ın sözünün, sesinin topluma yansımasını istemediğini görüyoruz. Tam da bu nedenle biz ısrarlı bir biçimde çözümün adresi olan İmralı’da Sayın Öcalan üzerindeki bu mutlak tecridin kaldırılması, her defasında denenen ancak başarısızlıkla sonuçlanan bu güvenlikçi politikalardan, savaş politikalarından vazgeçilmesi çağrısını yapıyoruz. 

Tecridin faturası en fazla kadınlara çıkıyor 

Bunu yapacak olan biz halkız. Her defasında iktidarın bu politikasını, bu politikasının başarısızlığını hep beraber sağlayabiliriz. Bugün bizim üzerimizden yürüttükleri politikaların getirisini ya da yansımasını hep beraber çok iyi görüyoruz. Bugün bu tecride ses yükseltmek, defalarca ifade ettiğimiz gibi sadece Kürtlerin problemi değil. Çünkü tecridin faturası halklara çıkıyor. Çünkü tecridin faturası en fazla kadınlara çıkıyor, çünkü tecridin faturası yoksula, emekçiye, işçiye çıkıyor. 

İkizdere’de iktidarın rantını Cengiz Holding’i korumak adına halkın karşısına dikiyorlar

Değerli arkadaşlar iktidar, bu savaş siyasetiyle uğraşırken sınır ötesi operasyonlarla uğraşırken bir de doğa düşmanı politikalarına da hız kesmeden devam ediyor. İktidarın bu ülkede güzel olan her şeye karşı olduğunu çok iyi biliyoruz. Güzel olanı ortadan kaldırma yerine diktikleri ucubeleri var etmeye çalıştıklarını her defasında görüyoruz. Bunun defalarca örneklerine şahitlik ettik. Kazdağları’nda bunu gördük, Hasankeyf’te binlerce yıllık tarih sular altında bırakılıp ranta çevrilirken hep beraber şahitlik ettik. Üçüncü Köprü için ormanlar ortadan kaldırıldığında hep beraber gördük. Bunun son örneği de İkizdere. İkizdere’de yine AKP’nin rant politikaları, doğa düşmanı politikaları nedeniyle şu anda doğa yok edilmeye çalışıyor. Günlerdir İkizdere halkı amansız bir mücadele veriyor, direniş gösteriyor. Orada taş ocağı yapılacakmış! Bir de oradaki halkın sesini, sözünü hep beraber dinleyelim. Günlerdir seslerini ulaştırmaya çalışıyorlar; ama önlerinde askerler, iktidar dikiliyor. Çünkü yine işin içinde iktidarın ortağı Cengiz Holding var. İktidarın bütün rantını, peşkeş çektikleri Cengiz Holding’i korumak adına halkın karşısına dikiyorlar. 

İkizdere halkının yanındayız 

Ve bakın kadınlar ne diyor? Bütün mücadelelerin en ön saflarında oldukları gibi İkizdere’de de doğayı savunmanın öncülüğünü yapan kadınlar, “Askerler önümüzde, geçişimize izin vermiyor. Direniyoruz, herkesi yanımızda görmek istiyoruz sesimizi duyurmanızı istiyoruz. Sizleri bize destek olmaya çağırıyoruz.” Yine bir kadın “Müteahhite dur diyoruz, bizi yok etme diyoruz” diyor. Çünkü oranın doğası kendileri demek, doğanın yok edilmesi, ormanın yok olması kendilerinin yok olması demek. Günlerdir bu direnişlerini Türkiye halkına, iktidara duyurmaya çalışıyorlar. Biz HDP Kadın Meclisi olarak; İkizdere’de mücadele eden, doğa talanına karşı yaşamlarını savunan başta kadınlar olmak üzere İkizdere halkının yanındayız. Beraber mücadele edeceğiz, beraber mücadele ederek, iktidarın doğa düşmanı politikalarını başarısızlığa uğratacağız. Daha önce başardık, bu sefer de başaracağımıza inanıyoruz. 

2021’in ilk 4 ayında en az 108 kadın yaşamını yitirdi

Kapanma dönemindeyiz. Hatırlarsınız ülkede ilk korona vakaları ortaya çıktığında çıkıp çağrı yapmıştık. İktidara “Acil önlem planı açıklayın” demiştik. “Savaş ve kriz dönemlerinden en fazla etkilenen kadınlar olur” demiştik. “Kadına yönelik şiddet bu dönemde artar, kadın işsizliği artacak, çünkü kriz dönemlerinde ilk gözden çıkarılanlar kadınlar olur” demiştik. Tam da öngördüğümüz biçimde bir sonuçla karşı karşıyayız. Pandeminin de kadınlara nasıl şiddet biçiminde, işsizlik, açlık, yoksulluk biçiminde döndüğüne hepimiz şahidiz. Bakın Nisan ayı içerisinde en az 68 kadın şiddete uğradı, en az 17 kadın ve bir çocuk yaşamını yitirdi. 2021’in ilk 4 ayında en az 108 kadın yaşamını yitirdi ve 74 kadının şüpheli bir şekilde yaşamını yitirdiği basına yansıdı.

Dertleri kadına yönelik şiddeti engellemek değil, “makbul kadın” kimliğine sıkıştırmak

Peki buna benzer bir savaş tablosu ile karşı karşıyayken iktidar ve bakanlıklar ne yaptı? Aile ve Sosyal Politikaları Bakanlığı değişti, biliyorsunuz. Aile Bakanlığına Derya Yanık getirildi. Derya Yanık gelir gelmez sosyal medyası üzerindeki paylaşımlarla gündeme geldi. Günlerce sosyal medyasını kapattı ve oraları temizlemeye çalıştı. Ama ilk icraatı nasıl bir politika izleyeceğinin de göstergesiydi. Derya Yanık, 23 Nisan’da koltuğuna oturttuğu koruma altındaki bir çocuğu ifşasıyla gündeme geldi. O günden bugüne Bakan tebrikleri kabul etmekle meşgul. Ama bu ülkede kendisi geldiğinden beri onlarca kadın yaşamını yitirdi. Bununla ilgili nasıl bir adım attı dersiniz? Elimizde koskoca bir hiç var. Çünkü dert şiddeti engellemek değil. Dert kadınlar için özgür bir gelecek yaratmak değil. Çünkü dert, kadınları kendi “makul ve makbul kadın” kimliğine sıkıştırmak.

Meclis’te İstanbul Sözleşmesi ile ilgili kurduğunuz komisyonun raporunu açıklayın 

Tam da bu şiddet vakaları yaşanırken İçişleri Bakanlığı bir paylaşım yaptı. Uzun süredir yürüttükleri algı operasyonlarının bir benzeri! İstanbul Sözleşmesi kaldırıldığından beri kadın cinayetlerinin ve kadın ölümlerinin azaldığını ifade ettiler. Zaten uzun bir süredir İstanbul Sözleşmesi’nin kadına yönelik şiddeti arttırdığına dair propaganda yapıyorlardı. Şimdi kendilerine sormak istiyoruz: Mecliste bir komisyon kuruldu. KEFEK’in Alt Komisyonu olarak 2018 yılında İstanbul Sözleşmesi’nin Etkin Uygulanması ve İzlenmesi Alt Komisyonu. Bu komisyon yaklaşık 2 yıl boyunca çalıştı. En son toplantısını 12 şubat 2020’de gerçekleştirdi. Bu toplantıda bu komisyonda çok fazla sivil toplum örgütü, baro ve kadın kurumu dinlendi. 

Bir rapor açığa çıkması gerekiyordu, ama bir yılı aşkındır bu komisyonla ilgili herhangi bir rapor sunulmadı.Bu rapor yayınlanmadı. Şimdi kendilerine çağrıda bulunuyoruz: Bu raporu yayınlayın. Bu raporda İstanbul Sözleşmesi’nin ne kadar gerekli olduğu ve kadınların yaşamını koruduğu çok net bir biçimde uzmanlar tarafından ifade ediliyor. İşin içerisinde olanlar, bunu takip edenler tarafından çok net bir biçimde İstanbul Sözleşmesi’nin kadınları nasıl koruduğu ifade ediliyor. Buyurun bağımsız, sizin kurduğunuz, çoğunluğunun elinizde olduğu Meclis’te kurduğunuz komisyonun raporunu açıklayın. 

Halkı korumakla görevli olan üniformalı kadına şiddet uyguladı 

İstanbul Sözleşmesi değildir kadına yönelik şiddeti artıran. Sizin yürüttüğünüz kadın düşmanı poltikalardır. Şiddete karşı ses yükselten, kadınları hedef gösterme politikalarınızdır şiddeti arttıran. En son örneğini; Rahime Öz’de yaşadık. Rahime Öz, bir uzman çavuş tarafından şiddete uğradı, sesini sosyal medyadan ulaştırmaya çalıştı. Çünkü kendisine şiddet uygulayan bir erkekti ama bir üniformalıydı aynı zamanda. Halkı korumakla görevli olan bu üniformalı, bir kadına şiddet uyguladı ve sonrasında “Nereye gidersen git” söylemini kurmaktan hiç çekinmedi. Biz bu pratiği hatırlıyoruz. Nereden hatırlıyoruz? Musa Orhan’dan hatırlıyoruz. İpek Er’e tecavüz edip, günlerce hürriyetinden yoksun bırakıp intihara sürükledikten sonra bile “Nereye gidersen git, ben yargılanmam. Daha önce de çok yaptım” diyen Musa Orhan’dan hatırlıyoruz biz bu pratiği.

Bu ülkede bir kadına şiddet uyguluyorsanız devlet arkanızdadır

Çünkü bu ülkede erkekseniz, bir kadına şiddet uyguluyorsanız, devlet sizin arkanızdadır. İktidar arkanızdadır. Kendine İçişleri Bakanı diyen erkeklik bakanı sizin arkanızdadır. Aile ve Sosyal Politikalar Bakanı sessizdir. Görmez sizin yaşadıklarınızı. Adalet sadece tabeladan ibarettir bu ülkede, erkekten yana tavır alır. Ama bir de bu şiddeti uygulayan üniformalıysa siz suçlu çıkarsınız. Siz suçlu hale getirilirsiniz. Rahime Öz de bu kadınlardan biri. Şiddete uğradığı halde dün sosyal medya üzerinden hedef haline getirildi. Çünkü susması gerekiyordu. Şiddetin karşısında ses yükseltmemesi gerekiyordu. Sinmesi ve kabullenmesi gerekiyordu, biat etmesi gerekiyordu. Biat etmediği için, buna karşı ses yükselttiği için Rahime Öz şu anda hedef haline getiriliyor.

Kendi yaşamımızı kendimiz kuracağız

Biz, erkek ve devlet şiddetine maruz kalan bütün kadınların yanındayız. Bunun mücadelesini vermekten vazgeçmeyeceğiz. Kadınlara “Biat edin, sesinizi çıkarmayın, erkektir yapmış, ne olacak?” söylemlerine prim vermeyeceğiz. İstanbul Sözleşmesi’ni savunmaktan vazgeçmeyeceğiz. Özgürlük mücadelesi vermekten vazgeçmeyeceğiz. Özgürlük mücadelesi verdikleri için, Kobanî’nin çeteler tarafından işgal edilmesine ses yükselttiği için cezaevinde olan kadın arkadaşlarımız gibi, Kobanî Davası kumpasıyla yargılanmaya çalışılan, kadın mücadelesi yürüten kadın arkadaşlarımız gibi. Öz savunmasını gerçekleştirdiği için yargılanan, cezalandırılmak istenen kadın arkadaşlarımız gibi. Sokaklara çıkıp kadın mücadelesini veren, İkizdere’de doğasını savunan kadınlar gibi mücadele etmekten vazgeçmeyeceğiz. Bize reva gördüğünüz makul ve makbul kadın olmayacağız. Bize reva gördüğünüz şiddetle, işkenceyle, tacizle, tecavüzle yaşamak durumunda bizi bırakmanıza izin vermeyeceğiz. Kendi yaşamımızı kendimiz kuracağız. Her gün yürüttüğünüz savaş politikalarının bizi yoksullaştırmasına izin vermeyeceğiz. Bizi muhtaç ederek biat ettirmenize izin vermeyeceğiz. Ve bunun için örgütlenmeye, mücadele etmeye devam edeceğiz. Her defasında çağrıda bulunuyoruz. 

Bugün kadınların en fazla bir arada olması gereken süreçlerden geçiyoruz. Çünkü tüm kazanımlarımız hedef halinde. 1 Temmuz’a kadar yürürlükte olan İstanbul Sözleşmesi feshedilmiş gibi bir algı yaratılıyor. Ama biz kadınlar İstanbul Sözleşmesi’nin yıldönümü olan 11 Mayıs’ta “İstanbul Sözleşmesi bizimdir! İstanbul Sözleşmesi’ni uygulayın!” demeye devam edeceğiz. 

AKP û MHP ji bo ku pirsgirêkên civakî veşerên şer bi pêş dixin

Hevalno ez we hemûyan bi rêzdarî slav dikim. Hun dizanin ev demek dirêje li ser erdnîgariya Rojhilata Navîn û Tirkiyeyê şerek mezin tê meşandin. Desthilatdariya AKP û MHP têkçûna politikaya navxweyî, ya aborî ya diplomatîk, pirsgirêkên di navbera xwe de dixwazin bi siyaseta şer veşêrin. Dîsa bi operasyonekê dixwazin ku şer mezin bikin. 100 li Tirkiyeyê gelê Kurd bi siyaseta înkar, îmha û asîmilasyonê re rû bi rû ne. Her roj bi êrişan em rû bi rû dimînin. Nasnameya me neyê qebûl kirin dixwazin zimanê me tûne bikin. Bi vê siyasetê dixwazin desthilatdariya xwe gavek din bi pêş bixin. Li ser piya bisekinin.

100 sale bi şer tu tişt nehat çareserkirin û nayê çareserkirin jî

Îro em dizanin ku pirsgirêka herî mezin Tirkiyeyê pirsgirêka Kurd e. 100 sale ev pirsgirêk bi rêbazên çekdarî dixwazin çareser bikin. Bes em baş dizanin, di vê 100 salî de ew gavên ku hatine avêtin, her tim vala derketiye, pirsgirêk mezintir bûye. Gelan li hemberî hev kirine dijmin. Em baş dizanin ku çareserî îro bi mûzakereyan bi rê û rêbazên demîk pêkane. Îro çareserî bi riya çekdarî bi riya êrişan pêk nayê. Riya çareseriyê di hevdîtina bi birêz Ocalan re ye. 22  sale birêz Ocalan di bin tecridek giran de ye û her ku diçe vê tecridê kur dikin. Li ser vê axê navê tecridê şer û ev em vê yekê her tim tînin ziman.

Dema Ocalan diaxive mirin û şer radiwest e

Şer têkçûna aborî ye. Îro perê ku ji şer re vediqetinin ku li gel bela bikirina dê li Tirkiyeyê pirsgirêka aborî nemaya. Bes ew riya şer dimeşinin. Dibêjin emê vê pirsgirêkê bi şer çareser bikin. Ji ber wî hevdîtina bi birêz Ocalan re tê astengkirin. Riya Îmraliyê ev demeke dirêje hatiye girtin. Em cardin ji vir bangewazî dikin. Çareserî bi riya şer e. Çareserî ne bi rêbazên çekdarî ne. Çareserî di hevditîn û têkiliyan de ye. Pirsgirêka Kurd dê bi hevdîtin û têkiliyan bê çareserkirin. Me di jiyanê vê yekê bi hev re tecrûkir. Ji 2013’an heya 2015’an bi birêz Ocalan re hevdîtin hatin kirin. Pêvajoya çareseriyê pêk dihat wê demê li Tirkiyeyê ne zarokên Kurd ne jî leşkeran jiyana xwe ji dest nedidan. Her roj, dijminatî nehat pêşxistin. Demokrasiya Tirkiyeyê gav bi gav bi pêş diket. Lê em dizanin desthilatdar an jî tifaqa AKP û MHP daxwazin bi riya şer desthilatiya xwe bidomîn in.  

Bi hezaran girtiyên siyasî ji bo rakirina tecridê di gireva birçîbûnê de ye

Daxwaziya wan ne aşîtî ye. Daxwaziya wan, berjewandiya wan e. Berjewendiya derdora wan û nas û dostê wan e. Ji ber vê rewşê her roj operasyonên çekdarî pêk tînin. Her roj êrîşên li hemberî gelê Kurd û her roj li ser siyasetmedarên êrişan pêk tînin. Îro hezaran hevalên me di girtgehan de ne. Bi hezaran hevalên me ji ber ku li ser vê axê çareserî aşîtî daxwazkirine, rehîn digirin di girtîgehan de. Hevalên me ev demeke dirêj e çalakiya greva birçîbûnê pêk tînin. Bangawaziya wan ya sereke divê ev siyaseta şer bila rawestînin. 

Tecrîta li ser birêz Ocalan lazim ku were rakirin. Pirsgirekên li zindanan were çareserkirin. Em jî dengê hevalên xwe disa li vir bilind dikin. Çareserî ne şer e. Çareserî bi riya demokrasiyê bi riya hevditinê û mûzekeriyan pêkan e. 

6 Mayıs 2021