Binlerce kişi kimyasal silah kullanımına karşı sokaklara indi

Kimyasal silah kullanımına karşı Şırnak Silopi ve İstanbul'da İstiklal Caddesi’nde “Kimyasal Silahlara Karşı İnsanlık Yürüyüşü”nde binlerce kişi toplandı. Silopi’de askerin plastik mermi ve gazlı saldırılarına rağmen DTK, TJA, MED TUHAD-FED, MEBYA-DER, MKM, Göç Platformu ve Mezopotamya Ekoloji Hareketi ve partimizin milletvekili ve yöneticileri, DBP Eş Genel Başkanları Saliha Aydeniz ve Keskin Bayındır’ın da aralarında bulunduğu grup yürüyüş yaptı. Kitlenin bir araya gelmesinin engellenmesi üzerine gruplar halinde yürüyüşler gerçekleştirildi.

Partimizin, HDK ve BMG ile çok sayıda kurum ile birlikte İstanbul’da yapmak istediği yürüyüşe de polis saldırdı. Polisin kitlenin İstiklal Caddesi'nde yürümesine izin vermemesi üzerine ara sokaklarda yürüyüşler yapıldı. Van milletvekillilerimiz Sezai Temelli ve Tayip Temel İstiklal Caddesi'nde polis ablukası altında birer konuşma yaptı. Temelli ve Temel’in konuşmaları şöyle: 

Sezai Temelli: Tecritleşmiş sistem altında yaşıyoruz 

Bugün burada gördüğümüz sahne ilk değil. Ne zaman demokratik bir hakkımızı kullanmaya kalksak etrafımızı çeviriyorlar, bizi tecride alıyorlar. Çünkü anladıkları hukuk anlayışı olarak bir tek ellerinde tecrit var. Nasıl ki bugün İmralı’da tecrit varsa Türkiye’nin her sokağında tecrit var. Tecritleşmiş sistem altında yaşıyoruz. Neden çünkü hukuka tahammül edemeyen bir rejim var karşımızda. İşte yine burada bugün aynı şey ile karşı karşıyayız. Neden bugün sokakta olmak istedik, çünkü bu ülkede savaş var, zulüm var, sömürü var. Savaşa karşı sesimizi çıkarmak için, barış ve demokrasi için yan yana gelmek istiyoruz. Bu şiddet ve savaş son bulsun istiyoruz. Ama etrafımıza baktığımızda hepsinin belinde silah, elinde silah, TOMA’lar, akrepler sokakları kesmiş durumda. İşte bu şiddettir, bu savaştır, savaş her yerdedir, kapınızı çalmaktadır. Bugün savaşa karşı çıkan herkesi tutuklayıp göz altına alan bir rejim ile karşı karşıyayız. Bugün Şebnem Korur Fincancı haksız ve hukuksuz yere cezaevindedir. Neden? Fincancı bu ülkede kimyasal silaha dair gerekirse bir soruşturma açılsın yerinde bir inceleme yapılsın çağrısında bulundu. Bunu biz de söyledik. Çünkü kimyasal silah kullanımı suçtur. Hem de insanlık suçudur. Bunun karşısında durmayan bu suça ortaktır. Bunun üzerine iktidar savunma bakanı ve bazı bakanlar adeta bir linç kampanyası başlattılar. Yargıya talimat vererek Şebnem hocayı gözaltına aldılar. 

Barışa sarılın, çocuklarınıza ve ülkenize sahip çıkın 

Oysa onlardan beklenen şuydu: Madem böyle bir durum var bağımsız kuruluşları bir an önce davet ederlerdi ve gerçeğin ortaya çıkması için aslında onlarca kişi gitmesi gerekirken adeta bu suçu kabullenircesine insanlara saldırmaya bu şiddeti uygulamaya devam ettiler. Bunu kabul etmiyoruz. Gündemde böyle bir konu varsa bu konu incelenmeye muhtaçtır. Kaldı ki bugün savaşın ne denli büyük yıkım yarattığını bu ülkede bütün insanlar yaşamaktadır. Savaşa ses çıkarmak yoksulluğa karşı ses çıkarmaktır, hayat pahalılığına direnmektir, yaşam koşullarımızı her geçen gün zora sürükleyen, yaşam tarzımıza müdahale eden faşizme karşı ses çıkarmaktır. O yüzden diyoruz ki olduğunuz her yerde sesinizi çıkarın, korkmayın. Korkarsanız işte bu korkak iktidar gibi silahtan ve şiddetten başka sarılacak bir şeyiniz olmaz. Barışa ve geleceğinize sarılın, ülkenize ve çocuklarınıza sahip çıkın. 

Tayîp Temel: Heta îdiayên bikaranîna çekên kîmyewî zelal bibin em ê li ber xwe bidin 

Em îro li Îstîklalê, li Stenbolê ne. Hûn dibînin, bi hezaran polîs li dora kolanan civiyane. Hemû kolan girtine, dorpêç kirine. Îro bi sedan gelê me, bi hezaran kes û kesayetên xwedîwijdan, li hemberî bikaranîne çekên kîmyewî dixwazin bertekê nîşan bidin, li kolanan hatine astengkirin, dorpêçkirin. Dîsa bi sedan hevalên me yên rêvebir yên partiyê hatine binçavkirin. Em komek parlementer jî di dorpêçê de ne li Îstîklalê, yanî li cihekî navenda Stenbolê. Belê li jor helîkopter, li jêr polîs, panzer, TOMA, gelek tiştên din û bi hezaran barîkat.  

Lê ev hewldanên wan jî nikare îdîayên çekên kîmyewî veşêre. Esas ev telaşa wan, girtina Şebnem Korur Fîncanci, ev telaşa binçavkirinê, êrişa li Silopiyayê, hemû nîşan dide ku ev desthilatdar sûcdar e, gumanbar e û ji xwe bi şik e. Ji ber wê yekê heta ku îdiayên gazên kîmyewî yên li hemberî gelê Kurd tê bikaranîn, zelal bibin em ê têkoşîna xwe bidomînin. Çi dikin bila bikin em ê destûrê nedin ku ev heqîqet bê veşartin. Em li vê derê ne, em ê li vir bin. Gelê me jî li kolanên derdorê jî li ber xwe dide. Her bijî berxwedana li hemberî zilmê û şer.

6 Kasım 2022