Buldan: Hazine yardımını halkların desteği ile elde ettik, kimse bahşetmedi

Eş Genel Başkanımız Pervin Buldan'ın ETHA'ya verdiği röportaj:

HDP Eş Genel Başkanı Pervin Buldan, sık sık kapatma tehdidi ile karşı karşıya kalan partilerinin bu kez hazine yardımının kesilmesi tehdidi ile hedef alınmasına yanıt verdi: "Hazine yardımı Türkiye halklarının verdiği destek ile elde ettiğimiz bir haktır. Kimse bize bahşetmedi."

Türkiye'nin üçüncü büyük partisi olan, 6 milyon seçmeni bulunan Halkların Demokratik Partisi (HDP) bir kez daha iktidarın ve ortağı MHP'nin hedefinde. Son 4 yılda 20 bin HDP'li gözaltına alındı. Eş Genel Başkanlar Figen Yüksekdağ ve Selahattin Demirtaş ile milletvekilleri, belediye eşbaşkanlarının da aralarında bulunduğu 10 bin HDP'li tutuklandı. Tutuklama ve gözaltı saldırılarıyla HDP'nin umut olmasını engelleyemeyenler bir kez daha kapatma tehdidine sarıldı.

MHP Başkanı Devlet Bahçeli, bir süredir HDP'nin kapatılması gerektiğini dilinden düşürmüyor. AKP'li Cumhurbaşkanı Erdoğan ise Bahçeli'nin açıklamaları karşısında sessiz kalmayı tercih etti. Sadece AKP Genel Başkanvekili Numan Kurtulmuş, "Türkiye'de parti kapatmaların olumlu sonuçları görülmedi" şeklinde açıklama yaptı. Ömer Çelik'in açıklamaları ise Bahçeli'yi destekler nitelikte.

Kapatma tartışmaları yapanlar ilk olarak HDP'nin "hazine yardımı"nı kesmeyi gündemleştirdi. TBMM'de kabul edilen 2021 yılı bütçesine göre, HDP'nin 57 milyon 550 bin TL Hazine'den yardım alacağı belirtiliyor. Bu paranın da ocak ayı itibarıyla partilerin hesaplarına yatması bekleniyor.

HDP Eş Genel Başkanı Pervin Buldan ile bu iddiaları ve her defasında HDP'nin neden hedef alındığını konuştuk.

HDP'nin kapatılmasının sürekli olarak MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli tarafından gündeme getirildiğini hatırlatan Buldan, "MHP uzun süredir suni gündemler yaratma peşinde. Bunu da HDP ya da Selahattin Demirtaş üzerinden yapıyor. Açıkçası MHP'den gelen bu tür açıklamalar bize biraz Cumhur ittifakı içerisinde bir çatlağın olduğunu gösteriyor ya da biz okumamızı öyle yapıyoruz. MHP, bizi hedef göstererek, kriminalize etmeye çalışarak yeni yeni gündemler yaratmaya çalışıyor" dedi.

AKP-MHP ittifakının ülkeyi '80'li-'90'lı yılları aratmayan bir noktaya getirdiğine dikkat çeken Buldan, "Parti kapatmalar tarihte birer kara sayfa olarak yer almasına rağmen, hala bu kadar ısrar etmenin, kendi aralarındaki anlaşmazlık nedeniyle, HDP üzerinden birbirlerine verdikleri subliminal bir mesajdır. O yüzden biz bu tür açıklamaların Türkiye'ye bir faydası olmayacağını, daha geri noktalara taşıyacağını, Türkiye toplumu nezdinde de bir karşılığı olmayacağını düşünüyoruz" diye konuştu.

'KAPATMALAR DAHA DA GÜÇLENDİRİYOR'

Şu saatten sonra parti kapatmaların çok kolay olmayacağını ifade eden Buldan, AKP ve MHP'nin Türkiye'ye faydası olmayan bir konuyu sürekli gündeme getirdiklerini söyledi. Buldan şöyle devam etti: "Biz sürekli partilerin kapatıldığı bir gelenekten geliyoruz. Sürekli kapatılan kapıların yerine yeni yeni kapılar açan bir gelenekten geliyoruz. Ama söylemek isterim ki, parti kapatmalar, kapatılan partileri daha da güçlendirir, büyütür. Biz HEP'ten, DEP'ten, DEHAP ve HADEP'e kadar hep bu süreçleri yaşadık. Ve her gelişimiz Türkiye'de toplumun farklı kesimlerini de içerisine alan, onlara da hitap eden ve daha da büyüyen bir parti ve güç haline geldi. Dolayısıyla HDP bugün ele alınacak sıradan bir parti değil. Türkiye'nin üçüncü büyük partisi, milyonlarca insanın oy verdiği, yüzde 10 seçim barajını tek başına her türlü engele, baskıya rağmen aşabilen, Türkiye toplumuna belirlediği stratejiyle birlikte umut veren bir partidir. Farklı kesimleri içerisinde barındıran, bir çatı altında toplayan, farklı inançları, mezhepleri ötekileştirilenleri, yok sayılanları kendi bünyesinde toplayan bir partidir. Dolayısıyla HDP'yi kapatmak o kadar kolay değil."

İktidarı ve ortağı MHP'nin hızla Türkiye'nin yararına olmayan bu gündem çıkması gerektiğini kaydeden Buldan, "Türkiye'nin demokrasisine hep birlikte nasıl katkı sağlayabiliriz, Türkiye'nin barışına, insan haklarına, adalete, hukuka nasıl faydalı olacağız gibi konuları konuşmamız gerekiyor. Böyle bir gündemle, nefessiz bırakılan bir Türkiye'yi daha da geriye götürmek hiç kimsenin hakkı değildir. Türkiye'nin şu an olmayan insan haklarına, barışa, demokrasiye, adalete ve hukuka ihtiyacı var. İşte bunları nasıl inşa edeceğimize yoğunlaşmalıyız, bundan sonraki gündemler bunlar olmalı."

'SEÇİMLE KAZANDIK, KİMSE BİZE BAHŞETMEDİ'

Partilerine verilen "Hazine yardımının kesilmesi" yönündeki tehdide ise Buldan şu yanıtı verdi: "Türkiye'nin üçüncü büyük partisiyiz ve kazandığımız seçimle hazine yardımını hak ettik. Kimsenin bize bahşettiği bir şeyden bahsetmiyoruz. Yasalarda ve Anayasa'da ne hükmedilmişse onu uyguluyorlar, diğer partilere de bize de. Bir partinin hazine yardımı alabilmesi için bir seçimde yüzde 10 seçim barajını geçebilmesi, parlamentoda grup kurması gerekiyor. Bunların hepsi de biz de mevcut."

Hazine yardımının kesilmesinin demokrasiye, insan haklarına, adalet ve hukuka aykırı olacağının altını çizen Buldan, 2021 bütçe görüşmelerinin tamamlandığını ve son seçimi kazanan, parlamentoda grubu bulunan siyasi partilere hazineden ayrılan bütçenin kararlaştırıldığını hatırlattı.

'HAZİNE YARDIMI TÜRKİYE HALKLARININ DESTEKLEMESİYLE ELDE ETTİĞİMİZ BİR HAKTIR'

"Hazine yardımı Türkiye halklarının bizi desteklemesiyle elde ettiğimiz bir haktır" diyen Buldan, Türkiye halklarının HDP'ye yönelik saldırı ve tehditler karşısında sessiz kalmadığını, kalmayacağını vurgulayarak sözlerini tamamladı.

3 Ocak 2021