Eş Genel Başkan Yardımcımızın açıklaması:

10 Ocak Çalışan Gazeteciler günü. Her yıl olduğu gibi, bu yıl da Çalışan Gazeteciler günü buruk bir şekilde kutlanıyor.

Bugün Türkiye’de yazılı ve görsel medyada çalışmak, halkın haber alma ihtiyacını demokratik ve tarafsız bir şekilde gerçekleştirmek her dönemden daha zorlu.

AKP iktidarını rahatsız eden haberlere imza atmanın bedeli işsiz kalmak; muhalif medyada haber yapmanın, eleştirel olmanın, hele hele Kürt medyasında çalışmanın bedeli ise tutuklanmak olabiliyor. Gazeteciler, çalıştıkları medya gruplarının diğer alanlardaki ekonomik faaliyetleri ve hükümetle kurdukları çıkar ilişkileri nedeniyle baskılarla, yayın kısıtlamalarıyla, sansür zorlamasıyla karşı karşıya kalıyor.

Ancak gazetecilerin sorunları bunlarla da sınırlı değil. Her emekçinin evrensel ve tartışmasız olan, engellenmemesi gereken toplu sözleşme, sendikal örgütlenme vb. gibi demokratik temel hakları gazeteciler için adeta yok sayılıyor. Bu hakları kullanmaya çalışanlar baskılarla, tensikatla karşılaşıyor.

Türkiye, dünya basın özgürlüğü sıralamasında da geriliyor. Uluslararası Sınır Tanımayan Gazeteciler (RSF) Örgütü'nün yayımladığı 2013 Dünya Basın Özgürlüğü Raporu’nda Türkiye 179 ülke içerisinde, bir önceki yıla kıyasla 6 basamak gerileyerek, 154. sırada yer alıyor. Raporda, Türkiye’nin gazeteciler için dünyanın “en büyük hapishanesi” olduğu ve bunun özellikle “Kürt sorunu konusunda hükümeti eleştiren gazeteciler” için geçerli olduğu belirtiliyor. KCK adlı davalarda tutuklu ve tutuksuz yargılanan gazeteciler bunun çok açık örneğidir.

Çalışan Gazeteciler gününde onlarca gazetecinin tutuklu olması, Türkiye’nin büyük ayıbıdır ve basın tarihi için ise kara bir lekedir.

Gazetecilerin çalışma koşullarının iyileştirilmesi, özlük haklarının genişletilmesi, sendikal örgütlülüğün önündeki engellerin kaldırılması, basın emekçisini tehdit eden Terörle Mücadele Kanunu ve TCK’daki maddelerin değiştirilmesi öncelikli taleplerdir.

Basın emekçilerinin sorunlarının ve taleplerinin takipçisiyiz. Tek suçları gazetecilik olan basın emekçilerinin tutukluluğuna bir an önce son verilmelidir. Bu olumsuz koşullarda da olsa Çalışan Gazeteciler Günü’nü kutluyor, çalışmalarında başarılar diliyoruz.

Saruhan Oluç
HDP Eşbaşkan Yardımcısı
10 Ocak 2014