Çarşema Serê Nîsanê (Çarşema Sor) Kutlu Olsun!

Halklar ve İnançlar Komisyonundan Sorumlu Eş Genel Başkan Yardımcımız Tülay Hatimoğulları'nın açıklaması:

Çarşema Serê Nîsanê yani Çarşema Sor; Êzidî halkının, ilkbaharın başlangıç günü olarak kabul ettiği, mutlak iyiliği temsil eden bayramıdır.  Mezopotamya’da, Nisan ayının 13’ünden sonraki ilk çarşamba günü kutlanan evrenin ve dünyanın maya tuttuğuna inanılan gün, yeniden doğuşun ve güzel günlerin habercisidir aynı zamanda.  Êzidî halkının Çarşema Sor’unu kutlar; bayramın kin ve nefretin yerine sağlık, barış ve kardeşliğin habercisi olmasını dileriz. 

İnançları gereği, önce 72 millet için ve ardından kendileri için dua eden Êzidîler; Kürt dili, kültürü, kimliği ve Êzidîlik inancı sebebiyle 73 defa katliama uğramıştır. Son olarak 73. Fermana tüm dünyanın gözü önünde imza atılmış, Şengal’de IŞİD tarafından kıyımdan geçirilmişlerdir. Halen IŞİD çetelerinin elinde esir tutulan binlerce kadın ve çocuğun akıbetleri belirsizken, Türkiye’de bulunan/kurtarılan çocuk ve kadınların varlığı onlar için daha sistematik bir çalışmanın yürütülmesi gerektiğini ortaya koymaktadır. Ayrıca Türkiye’de kamplarda yaşam savaşı veren Êzidîler ayrımcı saldırılar yaşamakta, mezarları tahrip edilmekte, inançlarına yönelik saldırılar devam etmektedir. 

Tüm insanlık ailesini Êzidîlere dayatılan fermanlar silsilesine karşı durmaya ve bu yaşanan insanlık suçlarına karşı dayanışmayı yükseltmeye çağırıyoruz. Ortadoğu coğrafyasının Êzidî halkı başta olmak üzere tüm halkların özgürlük, eşitlik, adalet ve barış içerisinde yaşayacağı günlere kavuşmasını umut ediyor, kadim Êzidî halkının bayramını kutluyoruz.

Tülay Hatimoğulları
Halklar ve İnançlar Komisyonundan Sorumlu Eş Genel Başkan Yardımcısı
14 Nisan 2021