Çorum Katliamını unutmadık, unutturmayacağız!

Halklar ve İnançlar Komisyonundan Sorumlu Eş Genel Başkan Yardımcımız Tülay Hatimoğulları'nın açıklaması:

42 yıl önce Çorum’da başlayan olaylarda onlarca Alevi yurttaşımız hayatını kaybetti, yüzlercesi yaralandı, ev ve işyerleri tahrip edildi/mal ve mülkleri yağmalandı. Hayatta kalanların bir kısmı şehri terk etmek zorunda kaldı. Devletin içinde örgütlenen karanlık odaklar 1978'de Maraş'ta olduğu gibi, 1980 yılında Çorum’da Alevi yurttaşları hedef aldı. 29 Mayıs’ta başlayıp, 3 Temmuz’a kadar süren Çorum olayları, bu yönüyle, Türkiye tarihinin kara sayfalarından biri olarak anımsanmaktadır.

Çorum’da, Maraş’ta, Sivas’ta ve üzerinde yaşadığımız topraklarda yaşanan insanlık suçu olan katliamlar sonucu hayatlarını kaybetmiş tüm insanlarımızın acısını içimizde yaşıyoruz.

Biliyoruz ki, bu katliamlarla ve anlayışla yüzleşme gerçekleşmedikçe, yüzyıllar geçse de açılmış olan yaralar kapanmayacak; yakınlarını kaybeden insanlara, tüm vicdanlı halkın acılarına ve yaslarına içten saygı duyulmayacaktır. O nedenle bir kez daha katliamlarla ilgili dosyaların açılarak tarihle gerçek bir yüzleşme yapılması ve adaletin sağlanması yönünde samimi girişimlerde bulunulması gerekliliğini hatırlatıyoruz.

Dünden bugüne Alevilere yönelik ötekileştirme, ayrımcılık ve nefret politikaları devam ediyor. Süregelen devlet politikalarının devamcısı AKP/MHP iktidarının zihniyeti de aynıdır ve ortaktır. Bu ‘tekçi’ ve baskıcı uygulamalara karşı eşit yurttaşlık hakkı mücadelemizi Türkiye’deki tüm farklılıkların eşit ve ortak yaşamı için sürdürüyoruz/sürdüreceğiz.  

Çorum’da katledilen canlarımızı bir kez daha saygıyla anıyoruz. Derin ve karanlık eller tarafından organize edilmiş olan bu katliamı bir kez daha lanetliyoruz. Acıların dindiği, farlılıklarımızla barış ve huzur içinde yaşayabildiğimiz bir toplumu inşa edene dek mücadelemiz devam edecektir. 

Tülay Hatimoğulları

Halklar ve İnançlar Komisyonundan Sorumlu Eş Genel Başkan Yardımcısı

29 Mayıs 2022