DEDAŞ fırsatçılık ve tefecilik yapıyor; bölge insanını toplu olarak cezalandırıyor

Türkiye’de çiftçilerin korunması, tarımsal desteklemelerle geleceklerini görmeleri ve yatırımlarını güvenilir bir şekilde yapmaları amacıyla etkin bir tarım politikasının uygulanması gerekmektedir. 

Ancak AKP’nin tarım politikaları çiftçiyi korumaktan öte serbest piyasa mantığına göre sermayeyi önceleyen ve koruyan bir anlayışa dayanmaktadır. Bu durum, tarım alanındaki yapısal sorunları daha da derinleştirmektedir. AKP tarafından uygulanan neoliberal tarım politikalarının sonucu olarak çiftçiler bahar mevsimini borçla karşılamaktadır. 

Çiftçinin en temel sorunu maliyetlerin yüksek olmasıdır. Son yıllardaki elektrik ve sulama gibi temel girdilerdeki fahiş fiyatlar, çiftçilerin borç yükünü daha da artırmaktadır. Bununla birlikte, çiftçilerin aldıkları desteklerin önemli bir kısmı da borçlarından dolayı bankalarda bloke edilmektedir. Bu bağlamda, Dicle Elektrik Dağıtım A.Ş (DEDAŞ) ve Devlet Su İşleri (DSİ) gibi kurumlar, borçlarını ödemedikleri gerekçesiyle haksız ve hukuksuz bir şekilde çiftçilerin desteklemesine bloke koymaktadır. Bu kurumlar, Danıştay 10’uncu Dairesi’nin oy çokluğuyla aldığı “çiftçinin desteklemelerine el konulmayacağına” dair karara rağmen çiftçilerin tarımsal desteklemesine bloke uygulamaktadır. 

AKP, bir yandan Kürtlerin iradesini hiçe sayarak HDP’nin sahip olduğu belediyelere kayyım atarken diğer taraftan Kürtlerin ekonomik kaynaklarını sömürmekte ve çiftçinin cebindeki paraya DEDAŞ ve DSİ eliyle el koymaktadır.  Özellikle Kürtlerin yoğun yaşadığı 6 ile dağıtım hizmeti veren DEDAŞ’ın bu uygulaması kayyım anlayışının çiftçilere bakan yüzünden başka bir şey değildir. Başta Şanlıurfa, Mardin olmak üzere birçok ilde yaklaşık binlerce çiftçinin en büyük sorunu haline gelen elektrik kesintilerinin ardından DEDAŞ ve DSİ’nin desteklemelerine el koyması fırsatçılıktan, tefecilikten başka bir şey değildir. Son olarak Mardin’in Kızıltepe ve Derik ilçelerinde çiftçilerin elektrik borçlarını gerekçe yapan DEDAŞ, birçok yerde elektrik kesemeye başlamıştır.

Mahallelerin elektrik enerjisinin sağlandığı trafolar üzerinden yapılan kesinti nedeniyle mahallelerde borcu olan ve olmayan herkesin elektriği kesilmekte ve bölge insanı cezalandırılmaktadır. Birçok yere günlerdir elektrik verilmemektedir. Elektrik enerjisi ile çalışan pompalar aracılığıyla su ihtiyacını karşılayan yurttaşlar ramazan ayında ve bayram öncesinde daha çok mağdur olmaktadır. 

DEDAŞ Bu hukuksuz ve korsanvari uygulamaları bir kenara bırakıp tarımsal üretim alanları ve yaşam alanlarındaki elektrik kesintilerine derhal son vermelidir. 

Rıdvan Turan
Tarım Komisyonu Sözcüsü
22 Mayıs 2020