Demirtaş: Muhalefet haddini bilsin, toplum korkuyu hissetsin diye yargıyı kullanıyorlar ama başarılı olamıyorlar

Demirtaş’ın tutuklu olduğu davanın Sincan’da görülen duruşmasının ilk gününde yaptığı savunmanın ilk kısmı:

Kamuoyu açlık grevlerine duyarlı olmalı, annelerin gözyaşının rengi yoktur

Öncelikle eş genel başkanlarımı, milletvekilli arkadaşlarımı, avukat arkadaşları, izleyenleri, partili arkadaşlarımı selamlıyorum. Herkese günaydın, kolaylıklar diliyorum. Savunmama başlamadan önce milletvekili arkadaşlarımız açlık grevindeler. Onlara buradan selamlarımı gönderiyorum. Leyla Güven, Selma Irmak, Sebahat Tuncel, Tayip Temel, Dersim Dağ ve Murat Sarısaç  milletvekillerimiz, kimi cezaevinde kimi cezaevi dışında Türkiye’nin barışı ve demokrasisinin güçlenmesi, sağduyunun diyaloğun hakim olabilmesi için duyarlılık eylemi yapıyorlar, bedenlerini ölüme yatırıyorlar. Bir gün önce, bir saat önce bu eylemleri bitirebilirsek bundan mutluluk duyacağız, ancak bunun yolunun da taleplerin başta hükümet olmak üzere Parlamento tarafından duyulması ile mümkün olabileceğini biliyoruz.

Arkadaşlarıma selamlarımı gönderiyorum ve hem de kamuoyuna duyarlı olması ve bu talepler etrafında kenetlenmesi gerektiğini belirtmek istiyorum. Konuya dikkat çekmek için Gebze Cezaevi önünde eylem yapan annelerimize yönelik onur kırıcı işkence ve hakarete varan muameleleri asla kabul etmeyeceğimi, annelerin gözyaşının renginin olmadığını hatırlatarak, Türkiye’de evladını yitirmiş ya da yitirme tehlikesi olan her annenin hepimizin orta değeri olduğunu, annelere bu şekilde davranılması, zaten kutuplaşmış toplumu daha fazla kutuplaştırmaktan başka bir işe yaramayacağını belirterek kınıyorum. Aralarında bizatihi dosyamı takip eden avukat arkadaşlarımızın da olduğu hak savunucularına yönelik Ankara Kızılay’da sert bir müdahale yapılmış ve işkenceye varan uygulamalar gerçekleştirilmiştir. Hem avukat arkadaşlarımı selamlıyor hem de bu muameleyi kınayarak devam etmek istiyorum.

Savcı fezleke için 4,5 yıl beklemiş, 7 Haziran seçimleri biter bitmez Parlamento’ya göndermiş

Sıradaki savunmasını yapacağım fezleke 15 No’lu fezleke. Öncelikle hem mahkeme heyetinin hem de kamuoyuna açık olan bu yargılamada kamuoyunun hakkımdaki suçlamaları daha iyi anlayabilmesi için fezlekeyi okuyarak, fezlekeye ilişkin heyetinizin talep ettiği bilirkişi raporlarına değinerek önceki celselerdeki usulü devam ettireceğim. 15 No’lu fezlekeyi TBMM’ye gönderildiği haliyle okuyarak başlamak istiyorum. 15 No’lu fezlekenin suç konusu, “Örgüte üye olmamakla birlikte örgüt adına suç işlemek ve toplantı gösteri yasasına muhalefet etmek”. İddia olunan suçu 2011 8 Nisan’ında işlediğim belirtiliyor. Mahkemenin, avukatlarım ve kamuoyunun dikkatini çekmek istiyorum; 2011’in 8 Nisan’ında yapılan bir yürüyüş ile ilgili hazırlanmış bir fezleke. Peki bu fezleke söz konusu yürüyüşten sonra mı düzenlenmiş bir fezlekedir, hayır. 2015 7 Haziran seçimlerinden 3 ay sonra hazırlanmış. Yani suçlama konusu yapılan yürüyüş tarihinden tam 4-4,5 yıl sonra hazırlanmış bir fezlekedir. Fezlekenin hazırlanma tarihi 6.10.2015 tarihidir. Dolayısıyla Diyarbakır Cumhuriyet Savcı Vekili’nin bu fezlekeyi Parlamento’ya gönderme saiki başlı başına 7 Haziran seçimleriyle doğrudan bağlantılıdır. AKP’nin 7 Haziran’da tek başına Parlamento’daki çoğunluğu ve hükümet olma kudretini yitirmesinden sonra bir grup savcının harekete geçmesi sonrasında hazırlanan fezlekelerden biridir. Çünkü AİHM çok sayıda kararında ve içtihatında özellikle kamusal düzenin bozulduğu ya da bozulacağı iddiası ile yapılan soruşturmaların etkili ve adil olabilmesi açısından soruşturmanın ne kadar hızlı yürütüldüğünü de esas almıştır. AYM’nin bazı kararlarında da bu sözkonusudur. Her ne kadar AYM bu kararların arkasında durmasa da AYM içtihatlarında bunlar vardır. Yani savcı bir yurttaşın herhangi bir eylemi, konuşması nedeniyle kamu düzenin bozulduğu, gösteri yasasının ihlal edildiği ve örgüt propagandası yürütüldüğü iddiasında ise bu soruşturmayı etkili ve hızlı yapmak zorundadır. Bu hem kamu açısından hem de söz konusu şüpheli ve zanlı açısından adil yargılamanın gereğidir. Ama ne hikmetse bu savcı tam 4,5 yıl beklemiş 4,5 sonra bu fezlekeyi 7 Haziran seçimleri biter bitmez Parlamento’ya göndermiş. Peki nedir bu fezleke?    

“8 Nisan 2011 tarihinde PKK- Kongre Gel terör örgütü güdümünde internet üzerinden yayın yapan ANF isimli sitenin yayınında yer alan ‘KCK İnanç Komitesi Müslümanları direnişe çağırdı’ başlıklı haberi üzerine BDP Diyarbakır İl Teşkilatı organizesinde Dağkapı Meydanı’nda demokratik çözüm çadırı kurulacağı ve sivil itaatsizlik eylemleri kapsamında Cuma namazı kılınacağı haberleri alınması üzerine Dağkapı Meydanı’nda Emniyet birimlerince gerekli tedbirlerin alındığı ve yaklaşık 2 bin 600 kişinin Cuma namazına katıldığı, namazdan sonra… 

Alana sokulmak istenen demir parçalarının güvenlik kuvvetlerince alınmak istenmesi üzerine demir parçalarını bırakmayan gruptan bazı şahısların yere düştüğü, akabinde şüpheli Selahattin Demirtaş'ın da aralarında olduğu grubun Valilik istikametine doğru yürüyüşe geçtiği esnada Özel Veni Vidi Hastanesi önünde güvenlik güçleri tarafından barikat kurulması üzerine durdurulduğu, bunun üzerine Dağkapı Meydanı’na geri dönüldüğü, oradan da Kıbrıs Caddesi üzerinden Valilik binası istikametine doğru tekrar yürüyüşe geçtikleri ve şüphelinin de bu yürüyüşe katıldığı tespit edilmiştir.

Yukarıda izah edildiği üzere, dosya içerisindeki olay tutanağından anlaşılacağı üzere BDP Milletvekili Selahattin Demirtaş’ın da izin alınmadan ve örgüt çağrısı ile düzenlenen ve dağılma ihtarı yapılmasına rağmen dağılmayan ve bu şekilde yasadışı bölücü terör örgütünün propagandasına dönüşen mitinge katıldığı ve bu süre zarfında suçu işlediği değerlendirilmekte, dokunulmazlığının kaldırılmasına...".

Bu fezleke Parlamento’da tartışılmadan, Parlamento’da bu fezlekeye dair görüşlerimiz alınmadan Anayasa'ya aykırı bir şekilde ve AYM'ye götürme fırsatı tanınmadan dokunulmazlıklarımız kaldırıldı. Fezleke Diyarbakır Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından olduğu gibi kelimesi kelimesine iddianameye dönüştürüldü. Fezleke savcısı aradan geçen 4 buçuk yıla rağmen yeni tek bir araştırma yapmamış, inceleme ve soruşturma yapmamıştır. Tıpkı onun gibi fezlekeyi iddianameye dönüştüren savcı da bu konuda lehte, aleyhte delil toplama gereği duymadan 4 buçuk yıl önce hazırlanmış olan fezlekeyi maalesef ki 6 yıl sonra açılan davada olduğu gibi iddianameye koymuştur.

Bu fezlekeler bana ve milletvekili arkadaşlarıma yapılan büyük bir siyasi komplodur

Bu fezleke de diğer fezlekeler ve iddianamelerin genelinde olduğu gibi bana ve 4 Kasım akşamı evlerimize baskın yapılarak adeta kaçırılır gibi evlerinden alınan milletvekili arkadaşlarıma yapılan büyük bir siyasi komplodan; hukuk alet edilerek, yargı alet edilerek gerçekleştirilen çirkince, ahlaksızca bir komplodan başka bir şey değildir. Burada cumhuriyet savcısının derdi, işlendiği iddia edilen bir suç nedeniyle bozulduğu iddia edilen kamu güvenliğinin yeniden tesisi ya da incinen kamu vicdanının gereğinin yerine getirilmesi değildir. Ya da herhangi bir suçun failinin cezalandırılması konusunda hukuksal bir beklentiyi karşılama gibi bir derdi yoktur. Dönemin Cumhurbaşkanı Erdoğan, dönemin Başbakanı Davutoğlu tarafından kamuoyuna açık bir şekilde savcıların göreve davet edilmesi, bugün olduğu gibi yargının baskı altına alınması ve hükümete yakın medya organları tarafından 24 saat bunun propagandasının yapılması neticesinde savcılar harekete geçmiştir. Savcıları tanımam bilmem, doğrudan siyasi bir bağlantıları var mı bilmem, bilsem bunu söylerim. Ama  en azından oluşan siyasi baskıdan etkilenerek hareket ettikleri net bir şekilde ortadadır. Çünkü iddianame söz konusu suçlamadan 5-6 yıl sonra hazırlanıyor, fezleke de söz konusu suçlamadan 4 buçuk yıl sonra hazırlanıyor. Bakın iddianın zorlama olduğu nereden belli; fezlekenin ilk cümlesini okuyorum: “8 Nisan 2011 tarihinde KCK Kongre Gel Terör örgütü güdümlü, internet üzerinden yayın yapan ANF isimli sitenin yayınında yer alan “KCK İnanç Komitesi Müslümanları direnişe çağırdı” başlıklı haber üzerinden..." Yani savcı şunu diyor, 8 Nisan'da KCK inanç Komitesi bir çağrı yapmış BDP de bu çağrıyı alır almaz, ANF'de yayımlanır yayımlanmaz, aynı günde 2600 kişiyi toplayıp Dağkapı Meydanı’nda sivil cuma namazı kılmış. Keşke partim bu kadar hızlı organize olabilse her konuda. Bundan memnuniyet duyarım, ama o kadar zorlama ki o kadar uyduruk ki; günlerce haftalarca partim Diyarbakır İl Teşkilatım çağrılar yaptı, hazırlık yapıyordu, örgütleme çalışması yapıyordu. Emniyetle, valilikle görüşmeler yapıyordu. Dağkapı Meydanı’nda hem sivil Cuma namazlarının kılınması, hem de demokratik çözüm çadırlarının kurulması etkinlikleri Genel Merkezimiz tarafından karara bağlanıp kamuoyuna duyurulmuş ve günlerce Diyarbakır’da resmi hazırlık faaliyeti yürütülmüştür. Bunun sonucunda o gün fezlekeye göre 2600 kişi ama orada en az 10 bin kişilik bir grup toplandı. Cuma namazını kıldık.

Bu komploları kuranlar 10 yıldır zaten ülkeyi bu noktaya getirenler

Meydanın küçük bir parka bakan kısmında çadır kurulma hazırlıkları yapılıyor. Bakın çadırın malzemeleri, direkleri, çadırın kendisi günler öncesinde getirilmiş oraya. Çünkü ancak kamyonla tanışabilecek kadar ağır malzemeler var. Fakat savcı, şansını zorlamak için veya şansını denemek için o gün bir haber ajansını da kriminalize ederek ANF’de çıkan yazıyla örgüt talimatı doğrultusuyla BDP bu etkinliği planladı diyerek aleni bir komplo kurmaya çalışıyor. Savcının yaptığı suç, bu komploları kuranlar 10 yıldır zaten ülkeyi bu noktaya getirenlerdir. Bu savcı Emniyet’in tuzağına mı düştü? Bildiğim kadarıyla kendisi halen görevde. İlle de ben komplo kurayım diye hareket etmemiş olabilir fakat 5 yıl sonra Emniyet’in kendisine getirdiği belgelere dayanarak tek bir hassas inceleme yapmadan, bir milletvekili bir eş genel başkan hakkında fezleke düzenleyen savcının hiç değilse hukuki kimliği sorgulanır. Niyetini bırakın artık ama hukuki kimliği sorgulanır. Veya aleyhine olan delilleri toplamadan, böyle birşey var mıdır yok mudur orada nasıl bir suç oluşmuştur bunu en azından açığa çıkaracak tek bir soruşturma yapmadan bunu fezlekeye dönüştürüp göndermek ayrı bir özensizlik veya zihniyetsizlik, bunu iddianameye dönüştürmek ise başlı başına bir suçtur. Bu konuda sadece iddianameyi düzenleyen savcıyla hukuki husumetimiz devam ediyor, HSK’ye yaptığımız suç duyurularıyla bunun peşini bırakmayacağız. Çünkü cemaatle nasıl ilişkili olduğuna dair AKP milletvekilllerinin açıklaması vardı, biz bu konuda bir iddiada bulunmadık. Onlara dayanarak peşine verdik, bakalım hukuk ne yönde işleyecek göreceğiz.

Biz hiç kimseye yönelik şiddeti, hukuk dışı ahlak dışı hiçbir şiddeti asla kabul etmedik

Fakat bir de olayın içeriğine bakalım. Yani binlerce kişi örgütün talimatıyla gelmiş Cuma namazı kılmış, örgütün talimatıyla orda çadır kurmaya çalışmış, örgütün talimatıyla yürüyüş yapmaya çalışmış, polis engellemiş vesaire. Bakalım öyle olmuş mu? Bunları da ancak mahkemenizin bilirkişiye gönderdiği CD tutanaklarından kısmen anlayabiliyoruz, onları da okuyacağım. Fakat yine fezlekede bu kısmı da okuyarak izahatta bulunma ihtiyacı duyuyorum diyor ki ; “Portatif demir parçalarının güvenlik kuvvetlerince alınmak istenmesi üzerine demir parçalarını bırakmayan bazı şahısların yere düştüğü -bu grupta bazı şahıslar dediği dönemin BDP Grup Başkanvekili Bengi Yıldız’dır- ve dizleri yerlerde sürüklendiği için parçalanmıştır. Pantolonu dahi paramparça olup, iki diz kapağı da yürümesini zorlaştıracak şekilde yaralanmıştır. Orada yaralanan yani bazı şahısların yere düştüğü akabinde şüpheli falan diye devam eden kısımda da kimin nasıl yere düştüğünü ne emniyet ne savcılık fezlekeye yazma gereği duymuştur, saklamışlar bunu. Görüntülerde var ama bilirkişi raporlarına yansıyan görüntülere de koymamışlar. Dağkapı Meydanı’nda o tarihte aleni bir şekilde benim gözlerimin önünde milletvekilim, grup başkanvekilim dövüldü, işkence yapıldı. Ha diyeceksiniz ki ne var canım yav ana muhalefet partisinin genel başkanı da dövülüyor, işkence yapılıyor, gayet hoş karşılanıyor. Doğru, bunu hoş karşılayanların kendi hukuk veya ahlak anlayışlarıdır. Biz hiç kimseye yönelik şiddeti, hukuk dışı ahlak dışı hiçbir şiddeti asla kabul etmedik. Hukuk içindeki mücadelemizi, demokrasi içindeki mücadelemizi yürütürken biz buna direndik, direnme hakkımızı da Anayasa’nın, demokrasinin meşruiyet sınırları çerçevesinde yürüttük. Bunun dışında kime yönelik ne şiddet olursa olsun her zaman karşısında durduk. Burada savcının gizlemeye çalıştığı şey o ortamda yapılan grup başkanvekilimize yapılan kötü muameleyi, işkenceyi, gizleme çabasından başka bir şey değildir. Şimdi dönüyorum söz konusu bilirkişi raporları ne diyor. 15. Olay diye bilirkişi raporu, kendi raporunu düzenlemiş oradan okuyorum şimdi çok sayıda CD temin etmişsiniz bilirkişiye, dolayısıyla her birini tekrara düşmeden anlaşılır şekilde öncelikle bir okumak istiyorum:

“CD 1 : ‘Dağkapı çadır kurma girişimi’ isimli bir CD. Burada diyor K1 isimli 174 MB  boyutundaki 4 dakikalık görüntü dosyası incelendiğinde Selahattin Demirtaş ile ilgili olarak herhangi bir görüntü veya ses kaydına rastlanılmamıştır.

K1 (2) isimli 25 dk görüntü dosyasında Selahattin Demirtaş’ın görüntüsünün 3. dakika 49. saniyede görüntüye girdiği görülmektedir. Selahattin Demirtaş görüntünün 04.12 saniyesinde görüntüye girdiği görülmektedir.

Selahattin Demirtaş görüntünün 10.29 görüntüye girdiği ve güvenlik güçlerine karşı ‘Bunu yaparsanız ve kameraya bakarak arkadaşım çekeceksiniz çekecekseniz’ şeklinde konuşması olduğu görülmüştür.

Selahattin Demirtaş’ın konuştuğu kişi de kameraya elini uzatarak ‘çekme’ dediği görülmüştür.

Selahattin Demirtaş 12.49 saniyede kamera görüntüsüne girmeden konuşmaya başlıyor.

Selahattin Demirtaş: ‘Şimdi biz her yerde demokratik çözüm çadırları kurup, bu ülkenin en önemli, en temel sorunlarının çözümü için sivil çözümler, siyasi çözümler ve demokratik çözümlerden yana olduğumuzda ısrarcı olduğumuzu göstermek istiyoruz, bu ciddi bir kararlılıktır. Çünkü halen bu ülkenin evlatlarının canı gidiyor, halen analar ağlıyor. Dolayısıyla bu sorunlar artık şiddetle değil, konuşarak, tartışarak, diyalogla çözülür. Bunu göstermek istiyoruz. Ve bu çerçevede bütün kentlerin meydanlarında demokratik çözüm çadırları kurmak istiyoruz. Bu demokratik bir haktır. Şimdi bugün Dağkapı Meydanı’nda da bir demokratik çözüm çadırı kurmak isteyen arkadaşlarımız ısrarla yasa engeliyle karşılaşıyorlar. Biz bunu doğru bulmuyoruz. Bu engelleme yanlış bir iştir. Halkın demokratik tepkisine, demokratik yollarla düşüncelerini açıklamasına müsaade edilmesi lazım. Bunu engellemek yanlış olur, şiddete davetiye çıkarmak olur ki biz asla böyle bir tarzdan yana olmayız. Ama biz sivil itaatsizlik tavrımızda da ısrarcıyız. Bakın bu yağmura rağmen burada yüzlerce insan bu çadırı kurmak için bekliyor. Ama çadırın malzemelerine bile yasadışı bir şekilde el konuluyor. Bu ülkede bir insanın malına, mülküne el koyabilmek için elinizde mahkeme kararı olmalı. Valinin kararı mala mülke el koymaya yetmez, yasadışıdır. Diyarbakır Sayın Valisi suç işlemiştir. Örneğin vali şöyle bir karar verebilir mi? Cep telefonlarına el koyun, getirin diye bir karar verebilir mi? Buna yetkisi varsa, çadıra da el koyabilir. Şimdi Valiliğe haber gönderdik. Şurada, Dağkapı’da uygun bir mekan var, arkadaşlarımız burada, bu bahçede çadır kuracaklar, eğer bu yasaksa bizim için ikinci bir seçenek valiliğin bahçesidir. Orası daha uygundur. Şimdi arkadaşlar eğer Sayın Vali bu kararını geri alır, “Evet bu demokratik bir haktır, çadırı orada uygun bir yere kurabilirler” kararını vermezse ben birazdan valiliğin bahçesine çadır kurmaya gidiyorum. Ve bu alandan çıkarken hukuki bir konu gereği en küçük bir disiplinsizlik, en küçük bir taşkınlık istemiyorum. Arkadaşlarımızla birlikte valiliğin bahçesine demokratik çözüm çadırı kurmaya gidiyoruz, hayırlı uğurlu olsun.’

Selahattin Demirtaş’ın görüntünün 18.16 dakikasında görüntüye girdiği ve güvenlik güçlerine: ‘İizin vermiyorsanız ne yapalım şuradan girelim ya devletin valisi kimin valisi? Ne devleti, halkın valisi, devletin valisi diye bir şey yok, hepsi halka hizmet için var, bu halk gidecek vali ile görüşecek, şikayetini iletecek, ona izin vermiyorsunuz, tamam tek tek gireceğiz, tek sıra halinde gireceğiz. İzin vermiyorlar, tek sıra halinde gireceğiz şeklinde çok da kendi içinde mantıklı olmayan ama anlaşılır şekilde çözüm yapmaya çalışılmış.

Selahattin Demirtaş’ın görüntünün 23.26’da görüntüye girdiği görülmektedir. Etraftan “Vali istifa, vali istifa “ sloganları atıldığı duyulmaktadır.

K1 (3) isimli başka bir dosyada Selahattin Demirtaş ile ilgili olarak herhangi bir görüntü veya ses kaydına rastlanılmamıştır. K6 isimli dosyada 54. dakikada Selahattin Demirtaş’ın 36.02 görüntüye girdiği görülmektedir. Selahattin Demirtaş’ın görüntünün 39:54 dakikada görüntüye girdiği görülmektedir. Buralarda ses çözümleri yok sadece video çözümlerinden fotoğraflar dosyaya alınmış. Çünkü konuşma yok orada. Selahattin Demirtaş’ın görüntünün 43’üncü dakikasında ‘Arkadaşlar hepinizi saygıyla, sevgiyle selamlıyorum’. Anlaşılmıyor diye bir çözüm var. Selhattin Demirtaş görüntünün 45’inci dakikasında görüntüye giriyor ve topluluğa konuştuğu görülüyor ancak konuşma görüntünün ses ayarlarından dolayı anlaşılmıyor. Fotoğrafta yine etrafımda 20-30 kişilik bir grup şemsiyeler açılmış, yağmur altında elimde mikrofon açıklama yaptığım görülüyor.

İkinci CD yine Dağkapı Meydanı’nda çadır kurma isimli bir klasör: burada diyor; 13’üncü dakikada da diyor “Selahattin Demirtaş’ın güvenlik güçleriyle yaptığı konuşma anlaşılmıyor”. Yine Selahattin Demirtaş 17:35 görüntüye giriyor ve güvenlik güçleriyle anlaşılmıyor”. Benim muhattabım bu ülkede Başbakan, ben partinin Genel Başkanıyım, vali bu konuda cevap versin, eğer vali benim karşıma polisi gönderiyorsa bu bir saygısızlıktır”.  

Yine K5 isimli dosyada Selahattin Demirtaş şu dakikada, şu saniyede diyor, “Açın şurayı buranın müdürü kim? Müdür yardımcısı mısınız? Anlaşılmıyor.” kiminle görüşüyorum?”. “Hangi hukuka (...) “ etrafı sarmışsınız” Selahattin Demirtaş kameraya doğru bakarak “Arkadaşlar bir müsaade edin, sende şu kameraları bir çek.” Selahattin Demirtaş görüntünün 33’üncü dakikasında “Arkadaşlar hukuki bir konumumuz gereği, peki alandan çıkıyoruz. En küçük bir disiplinsizlik” diye bitiyor.

Yine 3. CD’de, K2 (1) nolu isimli klasörde Selahattin Demirtaş ilgili herhangi bir görüntüye rastlanmamıştır.  K2(2) isimli bir görüntüde yine Selahattin Demirtaş ile ilgili olarak herhangi bir görüntüye rastlanmamıştır.

4. CD çözümünde K2(3) nolu görüntü de yine 9’uncu dakikada kameraya doğru “Basını da çağırayım mı çektiriyorsunuz, basını da çağırayım mı “ şeklinde konuşma yaptığı, ayrıca Selahattin Demirtaş görüntünün görüntüye girmeyen kısmında “Bu ülkenin en önemli en temel sorunu için sivil çözümden, siyasi çözümden, demokratik çözümden yana olduğumuzu ısrarlı olduğumuzu göstermek istiyoruz. Bu ciddi bir kararlılıktır. Maalesef halen bu ülkenin evlatlarının canı gidiyor, halen analar ağlıyor. Dolayısıyla bu sorunu artık şiddetle değil, konuşarak, tartışarak ve diyalogla çözün. Bunu göstermek istiyoruz. Bu çerçevede bu ülkenin bütün meydanlarında demokratik çözüm çadırları meydanları kurmak istiyoruz. Bu demokratik bir haktır. Şimdi bugün Bağdat Meydanı’nda da bir demokratik çözüm çadırı kurmak isteyen arkadaşlarımız ısrarla...” diye bitiyor.  Yine 16.15 saniyede görüntüye girdiği, bu görüntüde bahsettiğim gibi etrafımda 20-30 kişilik parti yöneticisi ile birlikte ya bekliyor konumdayız ya da elimde mikrofonla konuşuyorum.

Yine alttaki görüntü aynı şekilde, 16 dakika 17 saniye.

Ek CD 1: Burada da yine Fox Haber, Samanyolu Haber, Roj Haber. Bu TV’lerde çıkan haberlerden ekran görüntüleri alınmış. Fox Haber 1 dakika 45 saniye uzunluğundaki görüntü dosyası incelendiğinde hangi sözlerim alınmış Fox Haberden şu alınmış. Selahattin Demirtaş: “Bu devletçi, ırkçı, Fetullahçı imamların arkasında saf tutmasınlar” demişim. Emniyet bunu suç telakki edip delil olarak dosyaya koymuş Samanyolu Haber’den. Cemaatin televizyonu, oradan almışlar. Ne demişim oradaki iddia ne. “Diyanet’in imamlarına uymaması çağrısı yaptığı görülmektedir” denilmiş bu görüntü dosyası incelendiğinde. Bilirkişi bunun çözümünü yapmamış sadece yorum yapmış. Demiş ki görüntü dosyası incelendiğinde haberin içeriğinde “Selahattin Demirtaş’ın Diyanet’in imamlarına uyulmaması çağrısı yaptığı yer almaktadır”. Cemaatin televizyonu olduğu için Fetullahçı imamlar dediğimi yazmamışlar tabii. Roj Haber’den alıntı yapmış. Fakat bu 4 Mart yani söz konusu eylem ve etkinlikten 1 ay önceki televizyon çıktısı. Niye almışlar onu da bilmiyorum. “Demirtaş ile ilgili olarak herhangi bir görüntü ve ses kaydına rastlanamadı” denilmiş. Ama ona rağmen emniyet dosyaya almış kabarık gözüksün diye. Roj Haber 5 Nisan 2001. Benim kamuoyuna yönelik açıklamalarım Roj Haberde de yer almış, Roj TV haberlerinde de yer almış, oradan alıntı yapmış. Muhtemelen bütün kanallarda çıkmış ama oradan ekran görüntüsü alınmış. Ne demişim? “Zihniyet aynı zihniyet. Bakın  bu eylem günü yaptığım ya da eylem sırasında yaptığım bir açıklama değil. Ondan yaklaşık 1 hafta önce kamuoyuna yaptığım bir açıklama. “Zihniyet aynı zihniyet. Sadece savaş araçlarının kendilerince zenginleştirip zenginleştiriyorlar. Dolayısıyla AKP’nin ortaya koyduğu politikaların Milli Güvenlik Kurulunda onaylandığını bir başka deyişle AKP’nin MGK dahil bütün devlet mekanizmalarını ele geçirdiğini ve kendi çıkarları doğrultusunda kullandığının göstergesidir. Yıl 2011 4 Mart. Bu açıklamayı yapıyorum. Devam ediyor. “Seçim  döneminde MGK ve bağlı kuruluşların hatta ordunun bölgede AKP lehine çalışacağının ipuçlarıdır bunlar. Diyebiliriz ki bölgede BDP’ye karşı MGK seçime girecektir. MGK’nin içinde AKP, MHP ve CHP de vardır. Başbakanın sivil itaatsizlik eylemlerimize küçük düşürücü bir dil kullanması da MGK projelerinin hayata geçirilmesindeki zorlukların gölgesinden ve bu konudaki tedirginliklerinden kaynaklanıyor. İslamiyeti bugüne kadar koçbaşı olarak kullanan bir parti halkımızın kendi inisiyatifi ile meydanlarda kıldığı Cuma namazlarına hakaret edecek kadar pervasızlaşabiliyor. Camilerde Kürtçe hutbe okutmak neden yasaktır bunu açıklamıyor. Diyanet eliyle ırkçılığı ve Türkçülüğü yaymanın üstünü örtmek için halkın meydandaki kendi dili ile verdiği Cuma hutbelerini küçümseyerek hakaret ediyorlar. Buna karşın halkımız şunu yapmalıdır. Diyanetin gönderdiği Kürtçe devletçi Fetullahçı bütün imamları reddederek kendi içindeki imamın arkasında namaz kılmaya devam etmelidir. Başbakan PKK’nin eylemsizlik kararına rağmen halen PKK gerillalarının neden öldürüldüğü, neden askeri operasyonlar yapıldığını ve ölümlerde ısrar edildiğini anlatmış değildir. Türkiye toplumu bunu sorgulamasın diye gündemi sürekli saptırmaya çalışıyor. Halkımız taleplerini daha görünür kılmalı ve taleplerinin arkasında daha güçlü arkasında durmalıdır.”

Roj Haberin “Sivil Cuma Namazı” isimli başka bir dosyasında incelendiğinde Selahattin Demirtaş ile ilgili herhangi bir görüntü ve ses kaydına rastlanmamıştır. Yani fezlekenin komplovari zihniyetini izah etmeye çalışırken de belirtmiştim, ANF'de aynı gün yapılan çağrı üzerinden koşup Dağkapı'da toplandılar Cuma namazı kıldılar diye uydurmaya çalışan savcı suçlama konusu eylemden bir hafta önce bizatihi benim yaptığım çağrı ve açıklamayı yine dosyaya da koymuş. Ama görmezden gelinmiş. Fezlekeye ve iddianameye bunları yazmamış. Niyeti başka.

Ek CD 2; bunun içeriği incelendiğinde diyor, Amed Haber, sivil Cuma ile ilgili haber, Can Haber, Gün Haber sivil Cuma ile ilgili haber; bunlar Diyarbakır’ın yerel televizyon kanalları. Gün Haber Analiz sivil Cuma namazı, TV21 Haber “Cuma namazı sonrası olaylar” isimli 5 adet görüntü dosyası olduğu görülmüştür. Haber içerikleri incelendiğinde yukarıda çözümleri yapılan ek CD 3 ve ek CD 4 isimli görüntülerden farklı bir görüntüye rastlanılmamıştır.

Ek CD 3; bunun içeriği incelendiğinde bir adet görüntü dosyası olduğu görülmüştür. Görüntünün 13. dakikasında Selahattin Demirtaş'ın görüntüye girdiği görülmektedir. Selahattin Demirtaş: "Ne yasağı var şimdi. Biz valiliğe başvurmaya gideceğiz şimdi, ne olacak? - Emniyet yetkilisinin 2918 numaralı kanun hatırlatması üzerine - zannedersem 2911'i kastediyor - Yolu siz mi kestiniz biz mi kestik? Bıraksanız valiliğe dilekçe vereceğiz. Dilekçe yasak mı? Anayasal haktır dilekçe. Tamam o zaman siz kapattıysanız burayı yapacak bir şey yok. Arkadaşlar izin vermiyorlar, yolu tutmuşlar, kapatmışlar." 

Başka bir tarafa doğru yöneldikleri ve burada da polis barikatının olduğu görülmektedir. Selahattin Demirtaş: "Bakın arkadaşlar bu sabaha kadar sürer. Oradan çıkıyoruz arkadaşlar. Suç oluşturan emri uygulamayın arkadaşlar, devlet memurları kanununa aykırı davranıyorsunuz. Size suç oluşturan bir emir veriyorsa amiriniz, uygulamayın. Vali bize cevap versin. Muhatabım değil. Bu ülkede benim muhatabım başbakandır. Eğer vali benim karşıma polisi gönderiyorsa bu saygısızlıktır. Siz iletin bunu. Çocuk oyuncağı değil bu. Böyle yapmayın bu şekilde bitmez."

Görüntünün 20. dakikasında Selahattin Demirtaş'ın telefonla konuştuğu görülmektedir. Çadırı nereye kuracakları ile ilgili konuştukları görülmektedir.

Dosyada delil karartma var

Şimdi öncelikle bütün raporları çözümleyen aynı bilirkişi mi bakmadım, fakat bu bilirkişi raporunda eksikler var. Bu hali ile de zaten suç oluşturan bir şey yok. İtirazım olduğundan değil, fakat örneğin ben sanki orada tek başıma konuşmuşum, herkes susmuş ben konuşmuşum. Polis müdürleri ne demiş, emniyet ne demiş, bu muhataplı konuşmada ne geçmiş en küçük bir bilgi göremiyorsunuz. Ben tek başıma konuşmuşum. 100-150 kişi etrafımızda 500 kişilik polis koridoru sürekli Emniyet Müdür Yardımcısı’yla muhatap oluyorum, fakat ilginçtir ki kendi kendime konuşmuşum bilirkişiye göre. Neler yaşanmış, milletvekilimiz nasıl yere düşmüş, nasıl yaralanmış, bilirkişi raporunda yok. Eğer CD’de benim ses kaydım ayıklanmış, diğerleri imha edilmişse delil karartma vardır. Dolayısıyla mahkemenin suç duyurusunda bulunması lazım. Çünkü bu fezlekeden, bu bilirkişi raporundan o gün orada tam olarak ne olduğu anlaşılmıyor. Ben anlatayım mahkemenize ve yeniden Diyarbakır Emniyeti’nden daha geniş görüntü içeren CD istemenizi talep edeceğiz duruşma sonunda ve o CD’ler geldikten sonra yeniden çözüme göndermenizi isteyeceğiz.

Fezleke konusu edilen sivil Cuma namazı ve çadır kurma etkinliğinde yaşananlar

Bakın şöyleki; o günü şöyle anlatayım size söz konusu Cuma namazı ve çadır kurma etkinliğini planlaması grup başkanvekillerimiz üzerinden yapıldığı etkinlikte ben yoktum, planlamaya da dahil değildim, aynı gün Diyarbakır’da başka bir konferansta ve toplantıda konuşmacı, Diyarbakır Büyükşehir Belediyesi Konferans Salonu’nda olduğumu hatırlıyorum. Söz konusu eylem ve etkinlik Genel Merkezimiz tarafından karar altına alındıktan sonra Diyarbakır’da bunu gerçekleştirmek üzere grup başkanvekillerimiz görevlendirildi, daha önceden benim planlanmış başka bir çalışmam olduğu için ben de oraya katıldım. Söz konusu Cuma namazının kılındığı Dağkapı Meydanı ile Diyarbakır Belediyesi arasındaki mesafe de en fazla 600-700 metredir söz konusu cuma namazının kılındığı Dağkapı Meydanı ile Diyarbakır Belediyesi arasındaki mesafe de en fazla 600-700 metredir. Çok yakınındaydım yani. Cuma namazından sonra arkadaşlarım beni aradılar dediler ki “Burada polis milletvekili grubumuzun ablukaya almış durumda, çembere almış durumda. Ne kimse çıkabiliyor çemberden, ne de girebiliyor, buraya gelebilir misin?” dediler. Çünkü “Polis sürekli gerilim yaratıyor” dediler. Ben de hemen toplantıya ara verdim ve Dağkapı Meydanı’na geçtim. Zaten araçtan indim, meydana girer girmez de Emniyet yetkilileri karşıladı beni. Ben de “Hayırdır ne oluyor?” dedim. Bakın şuradaki diyalog odur. Bu diyaloğu okuyacağım size. “Açın, şurayı açın bakalım, şurayı.” Önümüzü kesmiş polisler benim de milletvekili arkadaşlarıma ulaşmamı engelliyorlar, “Ya buranın müdürü kim, yetkili kim, müdür yardımcısı mısınız, yetkiniz ne açın şurayı, açın bakalım şurayı”. Önümüzü kesmiş polisler, benim de milletvekili arkadaşlarıma ulaşmamı engelliyorlar. “Ya buranın müdürü kim, yetkili kim, müdür yardımcısı mısınız, yetkiniz ne?” Sivil bir memur karşımda, genel başkan var karşısında diyor ki “Ne fark eder?”. Mesela bunun çözümünü yapsa ve siz izleseniz...

Polis telsizini kaybettiği için milletvekillerimize fiili gözaltı uygulandı

Karşımda sivil biri, ben diyorum ki “kimsiniz, yetkili kim?” O “ne fark eder” diyor. Ben de diyorum ki “Ne demek ne fark eder, kiminle görüşüyorum, hangi hukukla gözaltına almışsınız insanları” diyorum. Çünkü Dağkapı meydanı gibi bir meydanın tam ortasında 20-30 kişilik milletvekili grubu, il başkanı, PM ve MYK üyeleri çevik kuvvet tarafından tam bir çembere alınmış. Oradan çıkmak isteyene izin verilmiyor, yürümek isteyene de izin verilmiyor, fiili gözaltı yapılıyor. Arkadaşlarım diyor ki “Tamam madem izin vermiyorsunuz bırakın gidelim.” Şimdi burada anlamaya çalışıyorum. Polis kamerası gelmiş burnumun dibinde çekim yapıyor. Emniyet müdür yardımcısı ile görüşürken arada da diyorum ki “Kardeşim çekme bir görüşeyim, uzaklaş” diyorum. Hatta emniyet müdür yardımcısı da “Biraz uzaktan çek” diyor, rahat konuşalım. Buraya yazmıyorlar. Kamerayı getirip gözüme sokmaya çalışıyor, gerilim çıkarmaya çalışıyorlar sürekli. Buraya yansımıyor ama konuşmalarda şu geçiyor; diyor ki Emniyet Yardımcısı bana, “Biz burayı ablukaya alalım çünkü polislerimizden biri telsizini kaybetmiş. Telsizi bulana kadar da bırakmayacağız buradakileri” diyor. Aynen bunu söyledi bana. “Öyle şey mi olur” dedim. “Siz milletvekillerini Dağkapı Meydanı’nda fiili olarak gözaltında tutuyorsunuz” dedim. “Hürriyetlerini kısıtlayamazsınız ama o telsiz bulunana kadar bırakmam” diyor. Bizim için çok önemli, polis telsizi bulunacak, yani arkadaşlarımın hepsini hırsızlıkla suçluyor, polis de telsizini nerede düşürmüş Allah bilir. Sivil bir polis telsizini düşürmüş kalabalığın içinde, Emniyet Müdür Yardımcısı da “hemen etrafı çevirin” demiş “kimse çıkamasın dışarı” bunlar raporda yok ben de orada bunu anlatmaya çalışıyorum, “Buradaki insanlar seçilmiş parti yöneticileri, siz ne yaptığınızın farkında mısınız” diyorum, çünkü dertleri çözüm çadırı, sivil cuma falan değil, arkadaşlarımı yasadışı suç oluşturacak şekilde gözaltına almak. Bu iş ben varana kadar yarım saatten fazla sürmüş.

Çevik kuvvet birkaç halka şeklinde etrafların sarmış bırakmıyorlar. “Bırakın arkadaşlarımla görüşeyim mevzuyu, almaya, gerçekten telsiz orada mı düşmüş, oradakilerden birinde mi, böyle şey mi olur, siz bizi neyle suçluyorsunuz” diyorum. Telsiz mi çalmış arkadaşlarım, böyle tartışıyoruz. Bana izin vermiyorlar ki, Grup başkanvekilimle görüşeyim grup başkanvekilime izin vermiyorlar ki benimle. Görüştüm, öyle bir polis koridoru çevirmişler, şimdi bilirkişide yapılan çözümde bunlar nerede?

Olay bundan ibaret. Sonra kavga, gürültü, ikna ediyoruz birbirimizi. “Böyle hukuksuzluk mu olur” diyorum. “Vali ile görüşeceğim” diyorum. Valiliğe doğru gitmek için kaldırımdan yürüyorum, caddeden bile değil, bütün caddeleri panzerler, polisler, TOMA’lar kapatmış zaten, aracıma binmeme izin vermiyorlar, aracımın önünü kapatmışlar. Böyle hukuksuzluk mu olur, “burada resmen insanları gözaltına alıyorsunuz” diyorum ve valiliğe doğru yürüyorum, çevik kuvvet de diyor ki “kesin önünü önünü”, kesiyorlar ve ben dönüyorum diğer tarafa doğru yürüyorum, “kesin önünü” diyor, yani bana da fiili gözaltı uyguluyor. O kadar sakin davranmaya çalışıyorum ki provokasyon olmasın diye. Benimle birlikte hareket eden küçük bir grup var, parti yöneticimiz ve danışmanlarımızı uyarıyorum, onlara diyorum ki “Asla bir hukuksuzluğa, disiplinsizliğe mahal vermeyin. Çünkü belli açık bir provokasyon yapılmak isteniyor”. Sürekli dikkatli olun aman tuzağı düşmeyin diye uyarıyorum. En nihayetinde biz bu tartışmaları yürütürken bir haber geliyor; telsizi bilmem kaç 100 metre ileride bulduk diyorlar. Onun üzerine ablukayı kaldırıyor ve bu defa çadır tartışmasına başlıyor, kurarız kuramazsınız tartışması başlıyor. Ben de diyorum ki “Bu daha önceki gün görüşüldü. Meydanın kenarında küçük bir park var, meydanın ortasında bile değil, ne trafiği ihlal ediyor ne halkın güvenliğini ihlal ediyor, orada arkadaşlarımız çadırı kuracaklar ve son derece barışçıl ve demokratik bir eylem şeklinde sürecek, engel olmayın”. Çadırın demirleri bir gün önceden kurulmuş, üst üste yığılmış zaten. Polis çadırın demirlerine yapışıyor, milletvekillerimiz de öbür tarafından demiri çekiyor, “alamazsın, alırız” tartışması sürüyor. “Böyle bir el koyma kararı olamaz, bu özel mülktür el koyamazsınız” diyorum. “Valilik kararıyla çadıra el koyamazsınız, bu bir suç aleti değil, suçüstü yapmıyorsun, kanuna aykırı davranıyorsun, idari kararla mala, mülke el konulamaz” diyorum. Dinlemiyor müdür, emri veriyor, polislere “alın hepsini” diyor, zaten milletvekillerimiz yere düşmüş, yerden sürüklüyorlar, takım elbisesi paramparça olmuş, üzerinden kan fışkırıyor ama adamın umrunda değil. Ortam böyle bir ortam. Konuşmalarımda da görülüyor, biz son derece sakin davranmaya çalıştık ki bir provokasyon olmasın. Şimdi geri dönüp fezlekeyi bir daha okuyun lütfen. Ne diyor fezlekede? “Örgüt çağrısıyla” diyor, Cuma namazının kılınacağı şeklinde haberlerin alınması üzerine...

Fezleke ve iddianamelerle algı yönetme derdinde oldukları için kimse hakikatin peşinde olmadı

Çarpıtıyorlar, komplo ve yalan. Ve ben de gelmişim. Yaklaşık 2600 kişinin cuma namazına katıldığı namazdan sonra BDP milletvekili Selahattin Demirtaş’ın Dağkapı Meydanı’nda çadır kurulması için bekleyen gruba katıldı. Katıldı dediği nerede? Benim az önce izah ettiğim şekildedir; orada bir gerilim çıkınca arkadaşlarım beni aradılar toplantıyı yarıda kesip oraya gelmem üzerine yaşananlardır. Fakat Cumhuriyet Savcısı, Emniyet hep birlikte bunu neredeyse 15 yıla kadar hapisle cezalandırılmam için fezlekeye ve iddianameye dönüştürdü.

Dokunulmazlığımız kaldırıldığında da bunu ne Meclis’te anlatabildik ne de komisyonlarda anlatabildik. İktidar yanlısı medya da hala partimi, yöneticilerimizi, bizi gece gündüz linç etmek, yalan iftira üzerinden kamuoyu algısını aleyhimize döndürmek için - kesintisiz bir şekilde o günden beri, 8-9 yıldır devam eden bir süreçten bahsediyorum- algı yönetme derdinde oldukları için kimse hakikatin peşinde olmadı hiçbir zaman. Ne 4 Kasım’da evimizi basan polisler hakikatin derdindeydi ne ifademizi alan savcılar ne bizi tutuklayıp hapse gönderen hakimin umurundaydı. Ne 1 buçuk yıldır bizi yargılayan heyetinizin böyle bir derdi vardı ne itirazlarımızın yapıldığı AYM’nin böyle bir derdi vardı ne de istinaf mahkemelerinin böyle bir derdi oldu. Kimse hakikatin ve adaletin peşinde koşmadı. Bana ve arkadaşlarıma karşı orada ağır suçlar işlendi, hakaretler edildi. Biz ne yasayı çiğnedik ne kamu güvenliğini tehlikeye attık ne örgüt çağrısıyla eylem yaptık ne de orada örgüt propagandası yaptık. Arkadaşlarım orada halkımızla birlikte Cuma namazı kılıyorlar, sonrasında yaşananlar da anlattığım gibi. Akabinde polis bütün çadır malzemelerini yasadışı bir şekilde polis kamyonuna yükleyip götürdü. Ben de orada arkadaşlarıma “Sessiz sakin bir şekilde dağılıyorsunuz, hukuki girişimlerinizi yapıyorsunuz” diye önerilerimi sundum ve alandan ayrılıp toplantıya gittim. Ne yasadışı yürüyüş var ne yasadışı gösteri var ne bir slogan var, hiçbir şey yok ama 15 yıl hapis cezası var üst sınırdan söylüyorum.

Yargı nasıl bu hale gelebilir diye insanın içi acıyor

Gece gündüz havuz medyasının aylık 10-15 bin dolara maaş alıp televizyonlarına çıkarılan ve bize küfür etmekle görevli sözde gazetecileri, televizyonlardan bazıları da köşelerinden “Siz Demirtaş ne ile yargılanıyor biliyor musunuz” diyorlardı? “Örgütün 21 nolu elemanıydı, burada belge” diyorlardı. Daha geçen gün buradan izliyordum, bir gazeteci televizyonda aleni yalan söyleyerek, iftira atarak algı yaratmaya çalışıyor seçim öncesi. Avukatlarımdan Mahsuni Bey televizyona ulaşmaya çalışıyor program yapımcısına böyle bir şey yok, böyle bir iddia bile yok diyor. PKK’nin 21 nolu tabur üyesiymiş diye iddianamede geçiyor. Ne sunucu düzeltiyor ne orada bunu düzeltebilecek HDP’li bir yetkili bulunuyor. Gece gündüz bizimle ilgili bir algı yürütüyorlar: Biz bölücüyüz teröristiz, PKK’nin üst düzey yöneticiyiz, sürekli örgüt talimatları veriyoruz. Hele hakkımızdaki suçlamalar yenilir yutulur gibi değil. Sizlerin aldığı ara kararlar da buna zemin sunuyor. Ben sizden hiç tahliye talep etmedim etmeyeceğim de. Fakat tutukluluğa devam kararlarınızda bu fezlekelere atıf yapılıyor. Ciddi suç isnatları ve dosyadaki ciddi delil, CD görüntü çözüm tutanakları direkt buna atıf yapıyor. Atıf yaptığınız CD çözüm tutanakları da bunlar işte. Fezleke fezleke savunma yapmaya başladığımdan beri okuyorum aşağı yukarı aynı çözüm tutanakları. Yalan iftira komplo başka bir şey değil. İnsanın içi acıyor, yargı nasıl bu hale gelebilir diye insanın içi acıyor. Şimdi AİHM kararı da var umuyorum yıl sonuna doğru çok daha net bir karar önünüze getireceğiz.

Bizi milletvekili kimliği ile cezaevine gönderen Davutoğlu bugün “Milletvekilleri yasama içerisinde güçlü olmalıdır” diyor

Sizin görüp görebileceğiniz en büyük bilim insanlarından birisi, büyük akademisyen, siyasetçi fikir insanı, pratik ve önerileriyle barışın mimari, tırnak içinde hepsi tabii kişiden alıntı yapayım, Ahmet Davutoğlu. Ne demiş bu ünlü fikir ve bilim insanı? Kendisi Türkiye’yi bu hale getirmekten de birinci dereceden sorumludur. Başbakanlık yaptı, Dışişleri Bakanlığı yaptı. Bizim tutuklandığımız siyasi dönemde başbakandı, bütün bu kararların altında da imzası var. Dokunulmazlığın kaldırılması, Anayasa’nın değiştirilmesi, tutuklanmamıza yönelik çağrısı sonrasında kürsüye çıkıp bas bas bağırması... Türkiyeyi Suriye’de bataklığa batıran ve bugün de kendince yine muhteşem tespitler yapmaya çalışan Davutoğlu’ndan alıntılıyalım. Türkiye’yi bu hale getiren kendisi değilmiş gibi şöyle demiş  iki gün önce yaptığı açıklamada. Tutanağa geçsin ki avukatlarım Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi Büyük Dairesi’ne de bunu sunacaklar. Bizatihi bir başbakan bizi tutuklatan dönemin başbakanı. “Sağlam bir adalet felsefesine dayanmayan, hukuk yapısıyla insan hayatının, aklının, neslinin ve mülkünün teminat altına alınmadığı sosyal ve siyasal düzenler iç ve dış her türlü müdahaleye, saldırıya ve kaosa açık hale gelir. Hukuk güç biriktirme alanı değil, gücü denetleme ve ahlaki çizgiye getirme alanıdır. Yargının kontrol altına alınması çabası hangi gerekçe ile ve kim tarafından yapılırsa yapılsın en büyük suç olarak görülmektedir.” Atlıyorum konu farklı olduğu için. “Ne yazık ki geçen süreçte yaşadıklarımız bu endişelerimi haklı çıkarmıştır. Üzülerek belirtmeliyim ki yeni sistem hem yapılanması hem de uygulama tarzı itibariyle de milletimizin beklentilerini karşılamamaktadır. Bu çerçevede sistem değişikliğine ilişkin ciddi ve samimi bir muhasebe yapmamız gerekmektedir. Bu muhasebede ilk başlamamız gereken nokta hukuk devleti ilkesinin varlığının korunmasıdır. Hukuk devletinin korunabilmesi kuvvetler ayrılığı ilkesinin yeniden inşasına bağlıdır. Türkiye 12 Eylül Anayasası’nın yürütmede yol açtığı çift başlılıktan dolayı yönetim krizleri yaşamıştır. Yeni sistem bu sorunu çözmüş olmakla birlikte, yürütmeyi yasama ve yargı karşısında baskın kılarak kuvvetler ayrılığı ilkesini zedelemiş, denge ve denetim mekanizmalarını işlevsizleştirmiştir. Kuvvetler ayrılığını garantiye almak üzere yasama erki yürütme ve yargı erkleri karşısında dengeleyici bir etkiye sahip kılınmalıdır. Bu çerçevede seçim sistemi ve siyasi partiler kanununun da tekrar gözden geçirilerek tek tek milletvekillerinin temsil gücü tahkim edilmesi ve yasama içerisindeki etkinliği güçlendirilmelidir.”

Evet bunları söyleyen siyasi tarihimizin en büyük hukuksuzluğuna imza atan başbakanlarından biridir. “Milletvekilleri yasama içerisinde güçlü olmalıdır” diyen Davutoğlu bizi bizatihi milletvekili kimliği ile cezaevine gönderen başbakan olarak tarihe geçmiştir.

Davutoğlu öyle bir iki yazı yazmakla da bu vebalin altından çıkamaz

Ama şimdi aradan geçen zaman zarfında bazı gerçekleri görmeye başlamış olmalı ki kendisi artık özeleştiri mi, itiraf mı başka bir siyasi niyeti mi var bilemem, fakat yargının ne hale geldiğini beyan etmek zorunda kalıyor. Biz söyleyince tarafız da o da mı taraf? Ahmet Davutoğlu da mı terörist o da mı yargıya düşman? O da mı vatan haini ülke düşmanı? Hani bizi öyle ilan ettiniz de yargıya efendim bilerek yıpratmak için yapıyormuşuz gibi hükümet cephesinden salvolar yapıldı da buna ne diyeceksiniz? Durum aynen budur. Ve bunu bu hale getirenlerden biridir kendisi. Öyle bir iki yazı yazmakla da bu vebalin altından çıkamaz. Sorumluluğu kendisine aittir ve kendisi bir numaralı sorumlulardan biri olarak tarihe geçmiştir.

Meclis Başkanı Mustafa Şentop da bizim milletvekili olarak hapiste olmamızın sorumlularındandır

Bakın şimdi Türkiye Büyük Millet Meclisi dosyaya yazdığı yazılarda Anayasa Komisyonu Başkanı ki şu anda kendisi Meclis Başkanıdır, Mustafa Şentop imzası ile dosyada yazısı vardır komisyon başkanı sıfatıyla. Kendisi de bu siyasi tutaklamanın mimarlarından biridir. Daha önce de belirtmiştim, dokunulmazlıklarımız kaldırılmak üzereyken veyahut tartışılırken, bizim teklifimiz mevcut Anayasa’daki ve Meclis iç tüzüğündeki usule uyularak dokunulmazlık kaldırılması yönündeydi. Biz de bu konuda evet oyu vereceğimizi belirttik. Ancak Davutoğlu şunu söyledi: “Bu çok uzun sürer, yüzlerce dosya var, her birinin ayrı ayrı görülüşüp komisyonlara, genel kurula gelmesi aylarca sürer, dolayısıyla başka bir formül bulmalıyız” dedi. Mustafa Şentop bunun mucididir Anayasa Komisyonu Başkanı olarak. Dolayısıyla bugün bizim seçilmiş milletvekili olarak hapiste olmamızın sorumlularından biridir bugünkü Meclis Başkanı.

Bütün fezlekelerin hedefi HDP’yi baskı altına almak, kolluk baskısı ile çalışamaz hale getirmektir

Milletvekillerinin açlık grevinde ve hapiste olmasına sessiz ve duyarsız kalan bir Anayasa Komisyonu ve Meclis Başkanı eminim ki bu da önümüzdeki yıllarda özeleştiriler yapacaktır. “Biz o dönemde çok yanlışlar yaptık” diyerek. Ama bizim için hiçbir anlam ifade etmeyecektir. Kendisi de Karma Komisyon Başkanı sıfatıyla dosyalarda hiçbir inceleme yapılması gereği duyulmadan savcılıklara göndermiş, bizi adeta bu komplo ve tuzağın önüne atmıştır. Savunma delillerimizi sunma fırsatı bile bize verilmemiştir. Anlatmaya çalıştığımız siyasi komplolar, bırakın iktidar veya Parlamento tarafından, mahkemeler tarafından bile dikkate alınmamıştır. Bu komploları dikkate almayı bırakın, bizatihi yeni komplolar yapılmaya devam etmiştir. İstanbul 26’ncı Ağır Ceza Mahkemesi’nin bana, Sırrı Süreyya Önder arkadaşıma verdiği yasadışı ceza bu komployu devam ettirme özelliğidir. Bütün bu fezlekeler hazırlanırken hedef partimi baskı altına almak, kolluk baskısı ile çalışamaz hale getirmektir. 2011 Nisan’ında partimin oyu yüzde 6 idi. Yani bu fezlekeye dair sözkonusu eylemi gerçekleştirdiğimizde oy oranımız yüzde 6’ydı. Ve o günün hakimleri savcıları başbakanı güvenlikçisi, - O dönem BDP idi - “Biz partiyi sıkıştırırsak bu şekilde baskı altına alırsak halk artık onların etrafında kenetlenmez bu şekilde bu partiden kurtuluruz” diyerek alabildiğine bize vurmaya çalıştılar. Şimdi partimin sahadaki oyu yüzde 15 civarındadır. Genel seçim olsa partim yüzde 15 oranında oy alabilecek potansiyele ulaşmıştır. Halen devam ediyorlar aynı uygulamaya. Hep birlikte Cumhurbaşkanından Meclis Başkanına Bakanlarından, kolluk güçlerine, valilerinden kaymakamlarına... Havuz medyasını saymıyorum bile. Yargı alabildiğine HDP’ye vurmaya çalışıyor.

Muhalefet haddini bilsin, toplum korkuyu hissetsin diye yargıyı kullanıyorlar ama başarılı olamıyorlar

Cumhurbaşkanına hakaret etti iddiası ile gece yarısı hukuk profesörlerinin evini basıp gözaltına alıp tutuklayabiliyor bu yargı, ana muhalefet partisi liderini yumruklayarak linç girişimi ile öldürmeye çalışanlar cezaevi yüzü görmesin diye adli kontrol şartı ile serbest bırakılıyor. Neden? Muhalefet haddini bilsin, muhalefetin burnu sürtsün, hükümetin etrafında büyük bir devlet gücünün biriktiği ve bunu muhalefete karşı kullanacağı herkes tarafından hissedilsin diye. Toplum bu korkuyu iliklerine kadar hissetsin diye. Peki başarılı olunuyor mu? Son seçimler ortaya koydu. Beni buraya atmanızın nedeni buydu. Figen Yüksekdağ, İdris Baluken, Çağlar Demirel ve Gültan Kışanak ve tüm milletvekilerimizi içeri atmanızın nedeni buydu. Koğuş arkadaşım Abdullah Zeydan'dan Ferhat Encü’ye, Sebahat Tuncel'den Selma Irmak'a, Burcu Çelik'e kadar amacınız seçimlerde etkimizi kırmaktı. Ama ne partimiz ne halkımız ne seçmenimiz bunlara boyun eğmedi. Parti yönetimimiz de girdiği ilkeli yolda çalışmasını sürdürdü. Ve sandıkta da halk dersini verdi.

Hukuksuzluk ve anayasasızlıkla ülke artık yönetilemez hale gelmiştir

Şimdi seçimden sonrası yargı da siyaset de yeni bir değerlendirme yapmak zorundadır. Bu gidişat iyi bir gidişat değil. hukuk bu şekilde askıya alınarak, katledilerek, anayasasızlıkla, hukuksuzlukla ülke artık yönetilemez hale gelmiştir. Böyle olacağını defalarca söyledik. Kahin olduğumuz için değil. Böyle olacağını siyasi deneyimlere dayanarak biliyoruz. Bize yönelik bu tutumda devam edilirse seçmenin tavrı da daha da keskinleşecek, netleşecektir. Sandıkta silip süpürecektir. Irkçılığı, faşizmi, baskıyı, zulmü, halk sandıkta silip süpürecektir. Kimsenin kuşkusu olmasın. Bizim bu tavrımız da içeride de olsak dışarıda da olsak devam edecektir.

Savunma yapmamın nedeni adalet umudu ve beklentisi değil, adalet mücadelesidir

Bu fezlekelerin amacı o dönem ne idiyse bu yargılamanın amacı da aynıdır. Zihniyet değişmemiştir. Halen AİHS'in 18. Maddesi, yani sözleşmedeki hak ve özgürlüklerin sözleşmede öngörülen amaçlar dışında kısıtlanması diye tariflenen ve AİHM Dairesi’nin politik saik olarak tespit ettiği bizim yargılamalarımızla ilgili saik değişmedi. Benim bu yargılamalarda savunma yapma nedenim adalet umudu ve beklentisi değil, adalet mücadelesidir. Ülkede adaletin güçlenmesi, yargının güçlenmesi ve kamuoyuna, seçmenlere, halkıma karşı duyduğum sorumluluğun gereğidir. Bugünkü siyasi atmosfer böylesine baskıcı, tehditkar hakimler, savcılar, yargıçlar üzerinde demoklesin kılıcı gibi tehditvari üslupla durmuyor olsaydı, mahkemeleriniz nispeten daha bağımsız ve tarafsız devranabilirdir. Ancak sizlere doğrudan veya etkili bir şekilde yüzyüze, telefonla şu veya bu şekilde talimat baskı gelmese de kamuoyunda oluşturulan algı bir baskı kurma yöntemidir.

Daha yargılanmamız tamamlanmadan, kamuoyunda mahkumiyet algısı yaratılmak istenmiştir

Son yerel seçimlerde de ülkenin Cumhurbaşkanı sıfatını taşıyan AKP Genel Başkanı meydan meydan dolaşarak bu fezlekede de benimle ilgili suçlama konusu olan ve henüz mahkemenizde savunmasını bile yapamadıım videoları izletmiştir. Beni orada kamuoyu önünde yargılamaya, hüküm kurmaya çalışmıştır. "Biz Öcalan heykelini dikeceğiz" fezlekesine daha sıra gelmediği için ona girmeyeceğim, ama bu videoyu onlarca mitingde kendi seçmenlerine izleterek canlı yayınlarda izleterek bakın bazı AKP'li belediyeler, örneğin Üsküdar Belediyesi yol kenarında kurduğu dev ekranlarda 24 saat bu videoyu izletmiştir. Gelen geçenler izlesin diye. Sesli olarak bizim görüntülerimiz daha yargılanmadan kamuoyunda bir mahkumiyet algısı yaratılmak istenmiştir. Yargı üzerinde bu şekilde baskı kuruluyor.

“Öcalan’ın heykelini dikeceğiz” sözü o ara Ankara’da çok konuşuluyordu, savunmada bunlardan bahsedeceğim

Günü geldiğinde ben o fezleke ile ilgili savunma yaptığımda detayları sizinle paylaşacağım, çok şaşıracaksınız. Çünkü söylediğim ve yaptığım her şeyin altında makul, meşru bir gerekçe var. O video çok kullanıldı. Ben "Öcalan'ın heykelini dikeceğiz" dediğim günde Erdoğan'ın elinde İmralı’dan Öcalan tarafından yazılmış 2 tane mektup vardı. İmralı çözüm sürecini başlatan mektuplardı. Zaten kısa süre sonra da çözüm süreci başladı. Ben o konuşmayı yaptığımda gözümün önünde otobüsten göreceğim şekilde elinde bir tane Öcalan posteri var diye 15-20 kişilik bir genç grubu kıyasıya dövüyordu polisi. Ben de hem mektuptan hem de Erdoğan'ın mektuba verdiği cevaptan haberdardım. Ve Ankara'da şu konuşuluyordu: Bu defa barış çok yakın ve bu barışı gerçekleştirecek olanların heykeli dikilecek. Aslında sözün patenti bana ait değil. İsmini söylemeyeyim ama bende o an çağrışım yapan şey bu sözü söyleyen yürütme yetkilisinin kullandığı bu cümledir. Dolayısıyla ben orada "Yakında barış gelecek, barışın mimarlarından biri olarak da Öcalan'ın heykeli dikilecek" dedim sembolik olarak. Halk arasında kullanılacak bir deyimdir bu, heykeli dikilecek insana denir ya. Bakın öylesine kullandığım bir söze o dönem Erdoğan dahil kimse itiraz etmiyor. Aradan 7 yıl geçiyor, Erdoğan bir seçim kampanyasında videoyu miting miting dolaştırıp "Bakın Apo'nun heykelini dikecekmiş, bunlar bilmem kiminle ittifak yapmış, bunlar böyle" diyecek kadar küçülebiliyor. Onun düştüğü halden utanç duydum. Bir ülkenin Cumhurbaşkanı kendini bu kadar küçültmemeli. O konuşmayı niye yaptığımı kendisi de biliyor, o dönemin bakanları da biliyor. Neyi kastettiğimi kendisi de biliyor bakanları da biliyor. Kendisi o videoyu izletirken bunu da izletseydi samimiyetine inanırdım. Deseydi ki, "Bak Demirtaş Öcalan'ın heykelini dikeceğiz dediğin gün Öcalan bana 2 mektup yazmıştı. Zaten 2 ay sonra da İmralı'da resmi görüşmelere başladık" deseydi samimiyetine inanırdım. Fakat tamamı komplocu bunların. Zihniyet komplocu. Tuzak kurma üzerine. Bunlara elini veren kolunu kaptırıyor. En yakın yoldaşları bile bu halde. Resmen utanç duydum.

Kamuoyu Erdoğan’a inanmadı ve o videolara rağmen ona kaybettirdi

Seçim dönemi bununla ilgili açıklama yapmak istemedim çünkü kendimi savunmaya geçmiş olacaktım. Kamuoyunun takdirine bıraktım. Ne dedi peki kamuoyu, biz inanmadık senin bu yalanlarına. Milyonlarca insan arkamızda durdu ve Erdoğan’a o videolara rağmen kaybettirdi. İnsanlar bizim adaletin, barışın ilkeleri etrafında mücadele ettiğimizi ta yüreklerinde hissediyorlar.

Kürdistan coğrafi bir gerçekliktir, Mustafa Kemal de, Yavuz Sultan da Erdoğan’ın kendisi de bunu kullanmıştır

Sezai Bey ve Pervin Hanım üzerinden söylemleri çarpıtılarak provokasyonlar yapılmaya çalışıldı. Aynı komplo anlayışı. Bu fezlekedeki bu iddianamedeki aynı komplo anlayışı. Eş Genel Başkanımız Sayın Sezai Temelli "Kürdistan'da AKP’ye kaybettireceğiz" demiş. O da "Defolsun gitsin Kuzey Irak'a” diyor. Ben Mustafa Kemal şunu dedi, Yavuz Sultan bunu dedi, Osmanlı belgeleri bunu dedi, Tayyip Erdoğan’ın kendisi de Kürdistan dedi; ona buna hiç bakmıyorum. Türkiye'de coğrafi olarak neredeyse 2000 yıl önceki belgeler de dahil olmak üzere Kürdistan ismi geçer, bu coğrafi bir gerçektir. Kürdistan coğrafyasının büyük bir kısmı da bugünkü Türkiye Cumhuriyeti devletinin sınırları içindedir. Biz bu yüzden bu ülkeye kendi anavatanımız dedik. Kürdistan ayrı bir devlet, sınırları çizilmiş bir ülke ya da resmi bir ulus devlet olarak tariflenmemiştir ama bir coğrafya ismidir. Mezopotamya gibi, Kapadokya gibi, Kilikya gibi, Trakya gibi bir coğrafya ismidir. Erdoğan'ın gidin dedi diye de kimse kendi anavatanından sürülmez. İş o noktalara geldi mi etnik kimlik coğrafya tartışmaları ülkeyi böler parçalar.

Kürdistan vardır, kimsenin haddi değildir “defol” git demek

Buradan tekrar ediyorum ona da cevabım olsun: Kürdistan vardır, biz de bu ülkenin öz evlatları olarak Türkiye Cumhuriyeti yurttaşı Kürtler olarak bu ülkeyi de kendi vatanımızı da Anadolu’nun her karışını da bu ülkenin yurttaşları olarak kendi malımız mülkümüz olarak görürüz. Kimsenin haddi değildir buradan defol git demek. Biz bu ülkedeyiz, özgürlük demokrasi mücadelesini de bu ülkede sürdüreceğiz. Dolayısıyla eşbaşkanlarım üzerinden bizler üzerinden yapılan komplo, algı yönetimi, toplumu bölüp parçalamıştır. Kini, nefreti artırmıştır. İnsanlara neyin ne olduğunu anlatma şansı tanınmamıştır. Beni gece gündüz TV ekranlarından yargılayan sunucular, yorumcular, beni katil ilan eden yorumcular, duruşmamızı izlemiyorlar, duruşmamızın haber yapılmasını engelliyorlar. Savunmalarımızın televizyonlarda alt yazı olarak geçmesini bile engelliyorlar. Havuz medyası da dahil ülkenin ana akım medyası bugün Selahattin Demirtaş duruşması var, geçen hafta Yüksekdağ duruşması vardı diye haber yapmaya korkuyorlar. Ama akşam olunca HDP'ye iftira atmaya başlıyorlar. Mahkemeniz üzerindeki algı baskısı dediğim budur. Mahkemeniz de bundan etkilendiğini, ara kararlarıyla gösteriyor. Kastettiğim budur. Yoksa hükümet sizi çağırıp talimat veriyor demiyorum. Savcılar yapıyor biliyoruz. Duruşma savcısını da görmüyorum bu arada, onu kastetmiyorum ama bilsem onu da söylerim. Kimseden çekincem yok ama Adalet Bakanı, başsavcı üzerinde Bakanlık Müsteşarları ya da HSK yetkilileri bizzat savcılara talimat veriyor. Özlük hakları açısından herkes HDK’ye, Adalet Bakanlığı’na bağlıdır ama savcı aynı zamanda Adalet Bakanı’nın bazı talimatlarıyla soruşturma yürütebiliyor. Tamam ama savcılar da soruşturma yürütürken bağımsız adil olmak zorundadır. Savcılar üzerinde çok daha ağır baskılar var.

Sivil Cuma namazı kılmak suçsa, ülkenin en az yarısı örgüt üyesidir

Bu fezleket de bu komplonun bir parçasıdır diyorum. Eğer sivil Cuma namazı kılmak, demokratik çözüm çadırı açmak ve orada sivil itaatsizlik eylemi örgütlemek örgüt suçuysa ülkenin en az yarısı örgüt üyesidir. Çünkü buna benzer eylem ve etkinlikler birçok siyasi parti ve STK tarafından defalarca gerçekleştirilmiştir. Bahsettiğim fezlekenin ve iddianamenin niyeti bambaşkadır. Çözüm tutanağını bu haliyle kabul etmiyorum. Eksiktir ve Diyarbakır Emniyet Müdürlüğü’nden daha kapsamlı CD görüntülerinin istenmesini yeniden çözüme gönderilmesini, yoksa eğer bu CD'lerin bütün konuşma tutanaklarının kayıt altına alındığı ve çözüldüğü haliyle tekrar dosyaya sunulması gerektiğini belirtiyorum. Bu haliyle aleyhime bir şey olduğundan değil, gerçeğin ortaya çıkması bu haliyle anlaşılmadığından itiraz ediyorum. 15. fezlekeye dair şimdilik söyleyeceğim bunlardan ibaret.

24 Nisan 2019