Demokrasi Buluşmalarımız kapsamında tekstil işçilerini ziyaret ettik

Demokrasi Buluşmalarımız kapsamında Kocaeli’nin Darıca İlçesinde bulunan LN Moda Tekstil’de çalışan işçileri ziyaret ettik. 

Ziyareti gerçekleştiren heyette HDK Eşsözcüleri İdil Uğurlu ve Sedat Şenoğlu, ESP PM Üyesi Aydın Kılıçdere, SODAP Temsilcisi Hüseyin Tolu, Eş Genel Başkan Yardımcımız Şaziye Köse, Gençlik Meclisi Eş Sözcümüz Serhat Aktumur, MYK ve PM üyelerimiz ile Milletvekillerimiz Dersim Dağ, Muazzez Orhan, Ömer Faruk Gergerlioğlu, Sait Dede, Sıdık Taş, Züleyha Gülüm ve il yöneticilerimiz yer aldı. 

Ziyaret sonrası yapılan basın açıklamasında konuşan HDK Eş Sözcüsü İdil Uğurlu, iktidarın pandemi gerekçesiyle Meclis'ten geçirdiği torba yasaya dikkat çekerek, “yarı zamanlı çalışma ile güya işçileri koruyacağız diyerek aslında patronları koruyan, işçileri ölüme mahkum eden, güvencesizleştiren bir maddeyi geçirdiler. İşten çıkarmaları yasaklayacağız dediler ama Cumhurbaşkanı'na inisiyatif vererek 1 yıl boyunca bin 600 TL’ye mahkum ettiler. Yani bu ölün demekten başka bir şey değildir. Ücretsiz izinlerde de yine işçileri işsizliğe mahkum edilmesi iktidar tarafından sağlanmış oldu. Asgari ücret alan işçiler 2 bin 500 TL alamıyorlar” dedi. Uğurlu, iktidarın pandemi süresince çalışanlara “ya kovidden ya da açlıktan öleceksiniz” dayatmasında bulunduğunun altını çizerek, “Biz buradan işçi ve emekçi kardeşlerimize sesleniyoruz. Gün yan yana gelme, beraber mücadele etme ve örgütlenme zamanıdır” diye konuştu. Uğurlu, mülteci emekçilerin durumuna da dikkat çekerek, “Onlar zaten gözden çıkarıldı” dedi. 

Milletvekilimiz Ömer Faruk Gergerlioğlu da HDP olarak Türkiye’nin her yerinde olduklarına işaret ederek, “Emekçinin işçinin, insanımızın olduğu her yerdeyiz. HDP olarak tüm yurt sathında ülkenin sorunlarına müdahil olma aşamasındayız. Türkiye’nin en büyük sorunundan en küçük sorununa kadar sosyal, siyasal, ekonomik, psikolojik, sosyolojik her türlü sorununa karşı HDP’nin çözümleri vardır. Biz sahada vekillerimiz yöneticilerimizle birlikte halkımızla birlikteyiz” dedi. 

İktidarın demokrasi ve hukuku ortadan kaldırmaya yönelik girişimlerine de işaret eden Gergerlioğlu, “Ama biz HDP olarak darbelere karşı bir demokrasi yürüyüşü başlattık. Hakkari’den ve Edirne’den Ankara’ya bütün halkımızı, herkesi kuşatarak kucaklayarak, sevgi ve saygı dağıtarak çözüm önerileri sunarak bir yürüyüş başlattık. Bu yürüyüş sadece 2 günlük bir yürüyüş değil. 1 Eylül’de taçlanacak bir çalışmanın başlangıcıydı. Biz bugün Kocaeli’nde Türkiye’nin, sanayinin, ülkenin kalbi olan ilimizde bir işyerimizi, bir atölyemizi ziyaret ettik. İşveren arkadaşımız bizi ağırladı, işçi kardeşlerimizle buluştuk. 150’ye yakın işçi kardeşimiz çalışıyor kendileriyle sohbet ettik” diye konuştu.

21 Temmuz 2020