Deniz Poyraz Davasında mahkeme başkanı katilin kaçamak cevaplarını savundu

İzmir İl Örgütümüze 17 Haziran tarihinde yapılan saldırı ve Deniz Poyraz yoldaşımızın katledilmesine ilişkin görülen davanın 4’üncü duruşması İzmir 6’ıncı Ağır Ceza Mahkemesinde görüldü. Duruşmaya Poyraz ailesi, Milletvekillerimiz Hüda Kaya, Sezai Temelli, Züleyha Gülüm, Serpil Kemalbay, CHP Milletvekili Sezgin Tanrıkulu ile kadın örgütü temsilcileri, siyasi parti ve STK temsilcisi çok sayıda kişi katıldı. 

Sabah saatlerinde yapılan saldırı girişiminin ardından başlayan duruşmada katil Onur Gencer’e çapraz sorgu yapıldı. Ancak mahkeme heyetinin kendisini koruyan tutumundan da güç alan katil sorulara çoğunlukla hakaret ve lakayt tavırla yanıt verdi. 

Katliamla ilgili soru çok cevap yok

Dava avukatlarından İmdat Ataş sanığa çok sayıda soru soracaklarını söyledi. Önceki celselerde vurguladıkları gibi HDP'ye birçok yerde saldırılar olduğuna değinen Ataş, "Bugün de adliye önünde silahlı birisi yakalandı. Bunun tesadüf olmadığını düşünüyoruz" dedi ve katile, “Bugüne kadar hangi numaraları kullandın, bunlar kimin adınaydı, son geliriniz ne kadardı, görev yerinizin bu kadar sık değişmesinin nedeni neydi, Kemalpaşa hastanesine gelirken hangi araçları kullandınız, ticari taksi kullandığınız doğru mu, işten hangi gerekçe ile ayrıldınız, resmi olarak işten ilişiğiniz ne zaman kesildi, ilişiğiniz bu kadar geç kesilmesinin nedeni nedir, 112 acilde çalıştınız mı, Suriye'ye gitmeye nasıl karar verdiniz, Suriye görevlendirmesi için sizi teşvik eden ya da yönlendiren oldu mu, yakın çevreniz ya da akrabalarınızdan Suriye’ye giden oldu mu?" sorularını yöneltti. Katil Gencer sorulan soruların tamamına "Cevap yok" diyerek yanıt verdi. 

Mahkeme, baro başkanına soru sordurmadı

Ardından sanığa soru sormak isteyen İzmir Barosu Başkanı Özkan Yücel "Ara kararı değiştirmenizi istiyorum. Geçen duruşmada katılanların soru sorma hakkını elinizden aldınız. Katılanların soru sorma hakkı var. Yetki belgesi dahil olmak üzere kendi aramızda iş bölümü yaptık" dedi. Özkan'ın sözünü kesen mahkeme başkanı ise geçen duruşmada aldıkları kararın geçerli olduğunu, vekaletnamesi olanlar dışında kimseye soru sorma hakkı vermeyeceğini söyledi. Dava avukatlarından Türkan Aslan Ağaç ise, "Bu kararda ısrar ederseniz biz dışarı çıkacağız. Bu karar hukuka uygun değil. Dosyada ilerlememe olmamasının sebebi mahkemenin kendisi" diye konuştu. Mahkeme başkanı ise "Salondan ses gelmeyecek. Salonu boşaltırım" diyerek duruşmaya ara verdi.

Katil ilişkilerini koruyor

Ardından avukatlar soru sorma haklarının ellerinden alınmaması yönündeki itirazlarını sürdürdü. İtirazlar üzerine talepleri kabul eden mahkeme başkanı, soruların yöneltilmesine karar verdi. Ardından katil Gencer’in çapraz sorgusuna devam edildi. Avukatların, “Bulunduğun yerde Türkiye’nin birlikte hareket ettiği silahlı milislerle tanıştınız mı?” sorusuna “evet” cevabını veren katil, milislerin isimlerini ise söylemedi. İzmir Baro Başkanı Özkan Yücel’in “Sizinle birlikte Suriye’den dönen arkadaşlarınız oldu mu” sorusuna katil Gencer cevap vermedi. Katil Gencer, “HDP ve Kürtler ile ilgili düşüncenizin ne kadarını Osman Tanrıverdi ile paylaştınız?”, “Gamze Açar’ı tanır mısınız?” sorularına da cevap vermezken, “can güvenliği” nedeniyle bir kısım sorulara itiraz etti. Avukat Yücel'in “Şehirlerarası ziyaretlerinizde Suriye’de ilişkilendiğiniz kişilerle iletişime geçtiniz mi?” şeklindeki sorusuna katil Gencer, “Onu da siz bulun” diyerek cevap verdi. 

Mahkeme başkanı katilin kaçamak cevaplarını savundu

Mahkeme başkanı katilin, “belki, olabilir de olmayabilir de yapmış da olabilirim, yapmamış da” şeklindeki cevaplarını savunarak avukatların itirazlarını reddetti. “Saldırıdan sonra gözaltına alındığınızda kolluk telefonunuza ne zaman el konuldu, olay günü sosyal medya hesaplarınızdan paylaşımları kim sildi?” sorularına ise katil, paylaşımları kendisinin silmediğini iddia ederek cevap verdi. Gencer, avukatların “Ülkücülerle bir ilişkiniz var mı?” sorusuna ise “Herkesle var, bir tek sizinle yok” diye cevap verdi. 

Katilin MHP ile ilişkisine dair sorulara mahkeme başkanı engel oldu

Mahkeme başkanı, avukatların “MHP Genel Merkezinde tanıdıklarınız var mı?” sorusuna itiraz ederken Avukat Yücel, “Bu saldırı talimatının doğrudan MHP Genel Merkezi’nden geldiğine dair iddialar var. Biz de bunu araştırıyoruz” dedi. Sonrasında Avukat Yücel katil Gencer’e bir toplantı fotoğrafı göstererek fotoğraftakilerin kim olduğunu sordu. Gencer ise “Tanıyorum ama söylemem” diye cevap verdi. 

"SADAT ile tanıştınız mı?" sorusuna ilginç cevap

Avukat Yücel’in “Whatsapp konuşmalarınızda olaya ilişkin onay almaya çalıştığınız anlaşılıyor. Madem tek başınıza yaptınız buna neden gerek duydunuz?” sorusuna cevap vermeyen katil Gencer, “Suriye’de SADAT militanlarından birisiyle tanıştınız mı?” sorusuna ise “Belki” diyerek cevap verdi. Avukat Yücel’in soru sorarken ismini sorduğu Abdullatif Koçak’ın ismini duyunca duraksayan katil Gencer’e nedeni soruldu. Gencer’in “Canı yanan sizsiniz, cevabını siz bulun” cevabı salondan tepki topladı. 

Askerlik yapmayan milliyetçi katil başka bir askeri yapılanmaya bağlı olabilir

Milliyetçi söylemlerini sık sık yineleyen katil Gencer’in askerlik yapmamasını hatırlatan Avukat Yücel, “Başka bir askeri birliğe ait olduğunuz için mi askerlik yapmadınız?” diye sordu. Gencer ise “Belki evet, belki hayır” cevabını verdi. “Suriye’den döndükten sonra yaşam standartlarınızda bariz bir iyileşme oldu, kaynağı nedir?” sorusuna cevap vermeyen katil Gencer, sonrasında çevresinden bir miktar maddi destek aldığını söyledi. Katil Gencer, daha önce sorulan ve “can güvenliğini” öne sürerek reddettiği “Gamze Açar’ı tanır mısınız” sorusuna daha sonrasında ise “Evet tanıyorum” şeklinde cevap verdi. 

Sorulara yanıt vermemeniz örgütsel bağınızı gösteriyor

Dava avukatlarından Türkan Aslan Ağaç ile katil Gencer arasında ise şu diyalog yaşandı: 

Ağaç: İzmir poligona sizi kim yönlendirdi?

Gencer: Birisi tavsiye etti.

Ağaç: Hangi sohbet sırasında böyle bir önermede bulundu?

Gencer: Silahlar üzerinde konuşurken.

Ağaç: Bu kişiyi tanıyor musunuz? 

Gencer: Hayır

Ağaç: 14 Haziran’da poligondan aldığınız 15 merminin hepsini kullandınız mı? Kullanmadıklarınızı ne yaptınız?

Gencer: Cevabını biliyorsunuz, binanızı kana buladım.

Katil Gencer, “Poligona hangi sıklıkla gidersiniz?”, “Poligonda kayıt defteri var mıydı?”, “Defteri siz mi, görevli mi doldurdu?”, “Poligonda eğitim aldığınız kişilerin ismi nedir?”, “Umut Işık size mesleki bilgileri hakkında paylaşımda bulundu mu?”, “Alican size Manisa Urganlı’da özel silah ders verdi mi?”, “Oytun Yüksel bu eğitimler sırasında yanınızda mıydı?”, “Silahlarla ilgili soruları neden İbrahim Akıl’a sordunuz?” sorularına ise cevap vermedi. Bunun üzerine Ağaç, “Sorduğumuz sorulara ‘cevap yok’ şeklinde cevap vermeniz bir örgütle bağınız olduğunu ortaya çıkarıyor” dedi. 

Ülkücülerle ilgili sorulara da yanıt yok

Öğleden sonraki oturumda Avukat Özkan Yücel, Gencer’e Gamze Açar ile ilgili sorular sormaya devam ederken, katil Gencer soruların hiçbirine cevap vermedi. Yücel, sonrasında “Ülkü Ocakları mensubu olan Görkem Ömer Aslan, Doğukan Çetin ve Hande Eriş ile ne gibi bir ilişkiniz var?” ve “Bu saldırıyı gerçekleştireceğinizden Aslan, Çetin ve Eriş’in haberi var mıydı?” sorularını sordu ancak katil Gencer susmakla yetindi. Son birkaç yıldır ülkücü çevrelerde örgütlenen kişilerin HDP ve Kürtlere yönelik saldırılarının yoğunlaştığını belirten Avukat Yücel, bu saldırıların amacını sorarak “Bu konuyla ilgili bilginiz var mı?” dedi. 

Polisler, AKP’liler, ülkücüler bu saldırının neresinde?

Mahkeme başkanı, sonrasında sorularını sormak için söz alan Avukat İmdat Ataş’a “Sanık sorulara cevap vermiyor. İsterseniz sorularınızı mahkememize iletin” önerisinde bulundu ancak Ataş bunu reddederek sorularını sormaya başladı. Ataş, Gencer’in HTS kayıtlarında yer alan ve Gencer’in sıklıkla görüştüğü Besam El Muhammed isimli şahsın kim olduğunu sorarken “Bu kişi milis ya da cihadist midir?” diye sordu. Ataş daha sonra Gencer’e Emniyet mensubu olan Ali Erçetin’i ziyaret edip etmediğini, AKP MKYK ve Zeytinburnu Belediye Meclis Üyesi Serdar Duran’ın yanı sıra ülkü ocakları üyeleri Hüseyin Sarıcan, Oğulcan Dinçsever, İsmail Yılmaz, Dilan Altınpınar, Zeynep Cebecioğlu, Göksel Erman, Yasin Filiz, Halit Balaban, Mert Özgür Çiçek, Ali Çerçioğlu, Ali Özdemir, Ahmet Savaş, Sarper Altuntaş, Hasan Kaya, Erol Güre, Sevgi Taş, Hülya Bayrak, Nurten Ceylan, Önder Avcı, Metin Yavuz, Adnan Demirkaya, Güven Yılmaz, Nezihe Özen, Mustafa Akdoğan, Güray Altın, Elif Gökçe Türkoğlu, Abdülkadir Kozan, Fatih Sarı, Fethiye Toprak, Hüsan Ali Uslu, İbrahim Dikmen, Merdan Aslan, Mustafa Okumuş, Önder Türk, Sadık Yıldız, Safiye Karapınar, Şerafettin Bilir, Engin Gün, Fahrettin Tekin, Hüseyin Altun, Murat Kadir Akyüz, Ahmet Nakuh, Sarper Altuntaş, Halil Efe, Erdal Yılmaz, Ali Kaçmaz, Güven Yılmaz, Cemil Ataş, Mehmet Sevindi, Fahri Erol, Suat Erdener, Doğan Yıldırım, Talat Doğru, Fethullah Göze, Mehmet Garip Muhan, Handan Bulut, Batuhan Melikoğlu, Mustafa Menteşe, İzzet Erdem, Ali Çavdar, Mehmet Koyi, Hüseyin Kaya, Ekrem Arslan, Osman Dinç, Şahinde Yüksel, Müjgan Güver, Ömer Faruk Albayrak, Ömer Doğru, Elif Ruşen, Ömer Ataş, Sercan Tanış, Selim Akdoğan’ın saldırıyla ilgili bir bilgi ve ilgilerinin olup olmadığını sordu.

Katile güvence verildi

Sonrasında katil Gencer’in avukatı sorgu aşamasının mahkeme heyetinin sorularıyla ilerlemesini istedi. Baro Başkanı Yücel ise şunları söyledi:

“Askeri eğitim almış ve 17 Haziran 2021’de HDP binasına gönderilmiş birisi var karşınızda. Sanık onca polisin arasından HDP binasına geliyor. Kapı açıldığında o kadar silah eğitimine rağmen ilk atışı bacağa geliyor. Daha sonra ateş etmeye devam ediyor. Binayı dolaşıp başkasını arıyor. Dış araştırma yaptığını söylemesine rağmen kolayca kaçabilecekten ön kapıdan çıkıyor. Kolluk görevlileri tarafından sevecence karşılanıyor. Bu da sanığa güvence verildiğinin göstergesi.”

Sizi kullandılar, lanet bir katil olmaktan kurtulamayacaksınız

Katil Gencer’e seslenen Yücel, “Devlet içerisindeki kişilerle ilişki kurmanıza rağmen yanınızda kimse yok. Bu cezaevinden çıkamayacaksınız. Elinize silahı verip sizi oraya gönderenleri açıklamak ister misiniz? Sizi dışarı çıkaracakları konusunda vaatte bulunanlar varsa sizi kandırıyorlar. Kahraman olmak istediniz de lanet edilen bir katil olmaktan öteye gidemediniz” dedi. 

Silahı satan polis: Silah alma belgesi olmasaydı silah vermezdim

Daha sonra dosya tanıkları duruşma salonuna getirildi. Tanık Metin Dönener, katil Gencer’i kendisinden silah almaya geldiğinde tanıdığını belirterek, “Av bayisi sahibiyim. Onur gelince silah alma belgesiyle geldi. Silahı sattım. Başka bir ilişkimiz yok. Olaydan 15-20 gün önce silah almaya geldi” diye konuştu. Tanığa soru soran Avukat Gurbet Uçar, polis olarak hangi birimlerde çalıştığını sorarken, tanık Dönener, Olay Yeri İnceleme Birimi’nde çalıştığını söyledi. Uçar, ardından, “Silah almak isteyenleri size yönlendiren poligonlar oldu mu?”, “Sizden silah eğitimi almak için gelenleri poligona yönlendirildiniz mi?” sorularını yöneltti. Tanık iki soruya da “hayır” cevabını verdi. 

Tanık Dönener’den çelişkili cevaplar

“Onur Gencer’i silah almaya gelmeden önce tanımadığınızı söylüyorsunuz. Fakat silah almadan 8 ay öncesine ait HTS kayıtlarınız var. Bunun içeriği nedir?” sorusuna tanık Dönener, “Doktor raporu alıp alamayacağını konuştuk” şeklinde cevap verdi. Tanık Dönener Avukat Uçar’ın “Emniyet ifadelerinizde neden Gencer ile gerçekleştirdiniz telefon görüşmelerini ayrıntılı anlatmadınız?” sorusuna ise “Emniyette bu kadar ayrıntılı soru sorulmadı” sözleriyle cevap verdi. Sorulardan sonra Dönerer, “Silahı ne zaman sattığımı hatırlamıyorum” şeklinde cevap verdi. Gencer’in dil kursuna kaydını yapan Özkan Gökkaya ve Zuhal Mandacı da tanık olarak dinlendi. Tanıklar ön kayıt işlemlerinin Temmuz 2021 tarihinde gerçekleştiğini belirtti. 

Katil ile sık sık görüşen tanık 

Sonrasında söz verilen tanık Görkem Ömer Aslan, Gencer ile 9 Eylül Üniversitesinden tanıştıklarını söyledi. Tanık Aslan olayla ilgili hiçbir bilgisi olmadığını ifade ederken, olaydan bir gün önce Gencer’e görüşmek için mesaj attığını söyledi. Aslan, “Görüştüğümüzde olayla ilgili bana hiçbir bilgi vermedi. Sadece sohbet ettik ve kahve içtik” dedi. 

Daha sonra Avukat İmdat Ataş tanığa, Gencer’in Suriye sonrası nasıl değiştiğini ve neler konuştuklarını sordu. Tanık Aslan bu sorulara “Günlük konulardan konuşuyorduk” cevabını vermesi üzerine salondan tepkiler geldi. Aslan, Ataş’ın “HDP üzerine konuştunuz mu?” sorusuna “Asker, polis öldüğü için onlara nefret beslediğini anlatıyordu” cevabını verdi. 

Türkan Aslan Ağaç ise verilen cevaplara tepki göstererek “Az konuştuğunuzu söylediniz fakat HTS kayıtları sıkça görüştüğünüzü ortaya çıkarıyor. 2020 Ocak ile 2021 Haziran arasında 30 kez konuştuğunuz görülüyor. Dediğiniz gibi 2 ayda bir görüşen birisi değilsiniz. Burada gerçekleri tam olarak söylemediğiniz sonucuna varıyoruz” dedi. 

Bu dava tek sanıkla götürülmek isteniyor

Tanıklardan Yasin Filiz ise katil ile lise döneminde dershanede tanıştığını belirterek katili “arkadaşım” diye tanımladı. Daha sonra katilin Van Çatak’a gittiğini belirten Filiz, “Daha sonra Suriye’ye gitti. Oradayken Whatsapp üzerinden konuştuk. Orada kafasının daha rahat olduğunu söylüyordu” dedi. Avukat İmdat Ataş’ın “Emniyette son dönemlerde az görüştüğünüzü söylemişsiniz. Fakat HTS kayıtlarında çok fazla görüştüğünüz görülüyor” sözlerine Filiz, “Yüz yüze görüşmedik” sözleriyle yanıt verdi. Avukatın, “HTS kayıtlarında HDP binasının yakınlarından sinyaller alınıyor. Beraber mi gittiniz?” sorusuna ise tanık Filiz,  “Hayır, yakınlarından geçmiş olabilirim” diye cevap verdi. Avukat Ataş Yasin Filiz’in Onur Gencer’le yaptığı yazışmaların tutanağa geçmesini talep etti. Mahkeme heyeti ise bu talebi reddetti. Ataş “Bunu reddetmiş olsanız bile bir gerekçe olması gerekiyor. Bu delil önemlidir, tanığın rızası olmasına rağmen reddedilmesi davanın tek sanıkla götürülmek istenmesi anlamına geliyor" sözleriyle tepki gösterdi. 

Tanık Filiz de sanığın yanında yer almalı

Türkan Aslan Ağaç ise tanık Yasin Filiz’e yönelik “Burayı bir tiyatro alanına çevirdiğiniz kanaatindeyim. Burası 17 Haziran 2021 tarihinde HDP il binasına yapılmış saldırının yargılandığı salon. Ben bile 25 yıllık avukat olmama rağmen bu duruşmaya heyecanla geliyorum. Ama siz ilk defa mahkemeye çıkıyor olmanıza ve saldırının her adımında adınız geçiyor olmasına rağmen çok rahatsınız. Ben sizin sanığın yanında oturmanız ve yargılanmanız gerektiğini düşünüyorum. Çünkü saldırının bir parçasısınız. Her beyanınızda sanık arkadan gülüyor” diye belirtti. Avukat Ağaç'ın “Sıkça Çankaya çevresinde HTS kayıtlarınız var. Bunu açıklar mısınız?” sorusuna “Yorum yok” sözleriyle yanıt verirken “Manisa Urganlı’ya gitmediğinizi söylüyorsunuz ama HTS kayıtlarında birlikte gittiğiniz anlaşılıyor” sözlerine ise “Hatırlamıyorum” diyerek yanıt verdi. 

Katil avukatları tehdit etti, tepkiler üzerine heyet duruşmaya ara verdi

Tanık Hacay Yılmaz ise verdiği ifadede polisin saldırıya yardımcı olduğunu söyledi. Yılmaz, “Saldırı sırasında silah sesleri gelmesine rağmen polisin müdahale etmediğini gördüm. Katile epeyce zaman kazandırmış oldular. Katil işini bitirdikten sonra elini kolunu sallayarak aşağı indi. Zaten partimizin önünde bir karakol kurulmuştu" dedi. Yılmaz’ın ifadesi sırasında katil Gencer dava avukatlarına doğru dönerek elini boğazına götürdü. Avukatların bu duruma tepki göstermesi üzerine heyet duruşmaya 10 dakika ara verdi. Heyete tepki gösterenler ile askerler arasında kısa süreli bir arbede yaşandı.  

Polisin önceden katliamdan ve saldırıdan haberi vardı

Verilen aranın ardından konuşan tanık Derya Özgen ise olay gününü anlatarak, “Olaydan çok sonra polisler Valiyle birlikte olay yerine geldiler. Çevik kuvvet şubesi olay yerine 300 metre uzaklıkta. Ancak olay yerine saatler sonra geldiler” dedi. Avukatların "Silah ve çığlık sesleri duyulunca polisler ne yaptı?” sorusuna “Onlar da bizimle beraber kaçtılar” sözleriyle yanıt veren Özgen ayrıca katile yönelik sesli anons yapıldığını duymadığını söyledi. İzmir Barosu Başkanı Özkan Yücel tanık Özgen’e “İfadelerinize göre bu katliamın gerçekleştiği gün silahlar daha patlamadan bir polis sizin binaya girmenizi engelledi. Yani sanki olayın gerçekleşeceğini biliyormuş gibi” diye sordu. Özgen ise “Evet” cevabını verdi.

Tanık Hüseyin Sarıcan ise Gencer’i okuldan tanıdığını ve okula geldikçe görüştüğünü ve dışarıda bir iki kere görüştüğünü söyledi. Avukatların, “Onur Gencer’i siyasi olarak nasıl tariflersiniz?” sorusuna Sarıcan, “Ben sadece yaşamayı seven birisi olarak bilirim. Ağzından herhangi bir siyasi cümle duymadım” diye cevap verdi.

Avukat Türkan Aslan Ağaç ise, tanık Sarıcan’a Gencer’in üniversite içerisinde katıldığı toplantılara dair fotoğraflar göstererek tanıdıklarının olup olmadığını sordu. Tanık fotoğraflarda bulunan kimseyi tanımadığını söyledi. İzmir Barosu Başkanı Özkan Yücel ise “Whatshapp konuşmamız yok dediniz ama olay günü sanığı buradan aradığınız görülüyor. Yalancı tanıklığın suç olduğunu hatırlatmak isterim” dedi. Tanık Sarıcan ise “Olayı onun yaptığına inanmadığım için arayıp emin olmak istedim” diye belirtti.

Biz olayın aydınlatılmasını istiyoruz, mahkeme heyeti izin vermiyor

İfadelerin ardından konuşan Avukat Türkan Aslan Ağaç, soruşturma aşamasının kötü yürütülmesinden kaynaklı HTS kayıtlarını kazıyarak dosyaya isim dahil etmeye çalıştıklarını söyledi. Mahkeme heyetinin dosyaya dahil edilen birçok tanığın olayla ilgisinin olmadığına karar vererek dinlenilmesinden vazgeçildiğini belirten Ağaç, “Gelinen aşamada tanıklara yoğun sorularımız var. Biz bu olayın aydınlatılmasını istiyoruz. Tek tek isimlerin olay ve bağlantılarını kurarak dilekçemizde anlattık. Öncelikle dinlemekten vazgeçmiş olduğunuz tanıkların dinlenilmesini talep ediyoruz. O yüzden maddi gerçekliği ararken savcılığa ek iddianame hazırlanması konusunda talepte bulunabilirsiniz” dedi.

Dava 12 Ekim 2022 tarihine ertelendi. Katil Onur Gencer’in tutukluluk halinin devamına karar verildi.

18 Temmuz 2022