Dr. Qasımlo ve Azar’ı saygı ve minnetle anıyoruz!

İran Kurdîstan Demokrat Partisi (İKDP) Genel Sekreteri Dr. Abdurrahman Qasımlo ile Merkez Komite Üyesi Abdullah Ghaderi Azar 13 Temmuz 1989’da İran hükümet yetkilileri ile barış müzakere etmek üzere gittikleri Avusturya’nın başkenti Viyana’da müzakerelerin yapıldığı odada, barış masasında katledildiler. Cenazeleri doğup büyüdükleri Doğu Kürdistan’da değil, Yılmaz Güney ve Ahmet Kaya gibi sürgün Kürt sanatçılarının da mezarlarına ev sahipliği yapan Paris’teki Père Lachaise mezarlığına defnedildi. 

Katliamın üzerinden 31 yıl geçti. Ancak faillerin yargılanmaması ve dönemin Avusturya hükümeti tarafından İran’a iade edilmiş olması bu katliamı kapanmayan bir yaraya dönüşmüştür. Avusturya katiller hakkında yakalama kararlarını ancak dört ay sonra çıkarmış ve hiçbirini uygulamamıştır. Bu katliamın aydınlatılmaması, sorumlularının hesap vermemesi Dr. Qasımlo yerine İKDP Genel Sekreterliğine seçilen Dr. Sadık Şerefkendî’nin de 1992’de Berlin’de katledilmesinin önünü açmıştır. 

Avusturya hükûmeti ve mahkemeleri hiçbir zaman Viyana’daki cinayetleri aydınlatmamış, Dr Şerefkendî suikastına bakan Alman mahkemesi ise 1997’de Viyana ve Berlin’deki cinayetlerden İran hükûmetini resmen sorumlu tutmuştur. 

İran devleti Kürtlerle müzakere ederek sorunları çözmek yerine Kürt meselesini bastırmak için tutuklama ve idamlarda ısrar etmektedir. İran’da ısrarla sürdürülen idamlar ve Kürt kolberlerin sınırlarda katledilmesi Dr. Qasımlo’nun katledilmesinden bu yana Doğu Kürdistan’da pek bir şeyin değişmediğini göstermektedir.

Katledilmelerinin 31. yıl dönümünde Dr. Qasımlo ve Abdullah Ghaderi Azar’ın anıları önünde saygıyla eğiliyor, Doğu Kürdistan halkının devam eden özgürlük, adalet ve barış mücadelesini selamlıyoruz. 

Feleknas Uca-Hişyar Özsoy
Dış İlişkiler Komisyonu Eş Sözcüleri
13 Temmuz 2020