DTK’ye yönelik darbeye karşı halkımız kurumlarının etrafında kenetlenmeli

Merkez Yürütme Kurulumuzun açıklaması:

Sabah saatlerinde, Demokratik Toplum Kongresi (DTK) binasının kapıları kırılarak baskın yapılmış, hiç kimseye haber verilmeden arama adı altında kurumun binası darmadağın edilmiş ve tabelaları “suç delili” olarak indirilmiş ve el konulmuştur. Çoğunluğu kadın olan onlarca siyasetçi ve kadın hakları savunucusu ise gözaltına alınmıştır. 

DTK siyasal, kültürel ve toplumsal olarak Kürdistan’da yaşayan tüm halkların ve inançların temsilini bulduğu çok sesli, çok renkli bir kurumdur. DTK, çözüm sürecinde meclis tarafından muhatap kabul edilmiş, iradesi tanınmış, sivil, demokratik, meşru bir oluşumdur. DTK’ye saldırı hem çözüm iradesine yönelik bir sabotajdır ve hem de Kürt halkının iradesine karşı hakaret ve onu tanımamaya yönelik bir saldırganlıktır. 

İktidarın yıllardır Kürt halkına, temsilcilerine, diline ve kültürüne yönelik inkârcı, yasakçı ve saldırgan tutumunun sonucu olarak gerçekleşen bu siyasi darbe Kürt halkı ve onun iradesinin yok sayıldığına dair net bir mesajdır. Bu saldırı ve baskın DTK Eş Başkanı Sayın Leyla Güven ve Divan Üyesi Musa Farisoğulları’nın dokunulmazlıklarının kaldırıldığı darbenin devamıdır.  

Bu vesileyle Erdoğan iktidarını tekrar uyarıyoruz. Yüzyıllardır Türk halkıyla beraber yaşamış ortak tarihi ve geçmişi olan Kürt halkına reva gördüğünüz bu zulmü derhal durdurun. Bu yolu deneyen iktidarların sonunun ne olduğunu bizzat gördük. 

Kumpas ve çeşitli oyunlarla susturulmaya ve suçlu göstermeye çalıştığınız Kürt kurumlarının üzerinden çekin elinizi. 

Bu tür ucuz operasyonlar ile Kürt halkının iradesini illegalize edemezsiniz. Saldırganlığınızın nedeni hergün daha fazla battığınız suç haliniz ve günden güne toplum nazarında kaybettiğiniz imajınızdır.

Kürt halkına saldırarak, düşmanlık yaparak plazlandırmaya ve üzerinden kendinizi var etmeye çalıştığınız milliyetçilik ve onu temsil eden klik sizi kurtaramayacaktır. 

Halkımıza çağrımızdır; iktidarın kabul edilemez politikalarına, Kürtlerin diline ve kültürüne saldırı siyasetine ve hem içeride hem dışarıda Türkiye’yi çekmeye çalıştığı savaş girdabına dur demek için hep birlikte harekete geçme zamanıdır. 

Demokratik Toplum Kongresi şahsında Kürtlerin iradesine yönelik bu saldırıyı kınıyor ve tüm halkımızı DTK etrafında kenetlemeye çağırıyoruz. 

Halkların Demokratik Partisi
Merkez Yürütme Kurulu
26 Haziran 2020