Eş Genel Başkanımız Mithat Sancar PES Kongresine katıldı

Eş Genel Başkanımız Mithat Sancar, Dış İlişkiler Komisyonu Eş Sözcümüz Feleknas Uca, Strazburg Temsilcimiz Faik Yağızay ve Berlin Temsilcimiz Leyla İmret'ten oluşan heyetimiz, Avrupa Sosyalistler Partisi'nin (PES) kongresine katılmak üzere Almanya’nın Berlin kentine bir ziyaret gerçekleştirdi. Sancar, kongre sonrası katıldığı liderler zirvesinde, başta Almanya Şansölyesi Olaf Scholz olmak üzere birçok liderle de bir araya geldi. 

Sancar, PES liderler zirvesinde yaptığı konuşmada, Avrupa'da ve dünyada yükselen aşırı sağ ve otokratik rejimlere karşı sosyal demokratların, sosyalistlerin ve tüm ilerici güçlerin yeni yöntemlerle işbirliği ve dayanışma mekanizmalarını güçlendirmesi gerektiğini söyledi. Otokratik rejimlerin demokrasiye, bölgesel ve küresel barışa ciddi bir tehdit oluşturduğunu ifade eden Sancar, bu tehditlere karşı ortak politikaların ve çalışmaların tutarlılık, kararlılık ve samimiyet temelinde yürütülmesinin önemine vurgu yaptı. Sancar, ayrıca Türkiye’deki yaklaşan seçimler ve Türkiye-Avrupa ilişkileri başlıklarında da görüşlerini paylaştı.

Dış İlişkiler Komisyonu Eş Sözcümüz Feleknas Uca da PES Kadın Kongresine katılarak başta "Eşbaşkanlık Sistemi" olmak üzere partimizin kadın politikalarına dair deneyimlerini paylaştı.

15 Ekim 2022