Eş Genel Başkanlarımız Kızılayın önünde: İstifa edin

Eş Genel Başkanlarımız Pervin Buldan ve Mithat Sancar, deprem yardımları konusunda Kızılay etrafında şekillenen skandallara ilişkin Kızılay Genel Merkezi önünde açıklama yaptı. Sancar ve Buldan, şunları söyledi:

Sancar: Kızılay çürümüş düzenin sembolü haline gelmiştir

Depremden sonra ortada görünmeyen, insanları enkaz altında ölüme terk eden, yardım götürmeyen iktidar, bugün burada bir açıklama yapılmasından korkuyor. Şu gördüğünüz tablo çürümüş, yozlaşmış ve yolsuzluğa batmış bir düzenin özetidir. Kızılay bu düzenin sembolü haline gelmiştir. İnsanlar soğukta açıkta ve açken, elindeki malzemeleri kana varana kadar satan güya yardım kuruluşu ve bunları pişkinlikle savunan, etik ve ahlaki olmayan duruşu. Ahlak yok, arlanma yok, utanma yok ama polis gücüyle insanları susturmak için; bütün bu rezaletleri, hukuksuzlukları, çürümüşlüğü dile getirmeyi engellemek için her şeyi yapıyorlar. Ama susturamazlar. Halkı susturamazlar, bizleri engelleyemezler. Yükselen çığlıklar bu pisliğe batmış düzenin sonunu getiriyor. Bunun farkındalar. Tribünlerden yükselen sesten korkuyorlar. 

İstifa istiyoruz ama istifa suçları örtmez

Türkiye’nin üçüncü büyük partisinin eş genel başkanlarının milletvekilleri ile açıklama yapmasından korkuyorlar ama kendi suçlarını bunlarla gizleyemezler. Suçlarını yüzlerine vurmak için buradayız. Bütün bu kirliliğin, rantın, yandaşa peşkeş çekme politikalarının daha görünür olması için buradayız. Sözümüzü her yerde söyleyeceğiz. Bunu engelleyemeyecekler. Bu düzenin sorumluları en tepeden en aşağıya kadar hesap verecek. İstifa ahlaki bir erdemdir, siyasi bir gerekliliktir. Ne bir erdem var ne de siyasetin demokratik kurallarına en ufak bir saygı var bu iktidarda. Evet, istifa istiyoruz ama istifa suçları örtmez. Harami düzeninin bütün sorumluları hesap verecekler. Bu düzeni kuran, işleten en tepeden en aşağıya kadar bütün görevliler hesap verecekler. Bu harami düzeni yıkılacak. Harami düzenini kuranların helallik istemeye hiçbir şekilde hakları yok. Halk hakkını helal etmeyecek, hesap soracak.  

Buldan: İnsanda biraz utanma olur 

Ben de öncelikle bugün burada yaşadığımız bu tablonun bir utanç tablosu olduğunu belirtmek istiyorum. Tam 22 gündür insanlar enkazın altında can verirken, insanlar soğuktan üşürken, insanlar açlıkla baş başa kalırken orada olmayanlar, depremzedelerin yaralarını sarmayanlar, depremzedeleri enkazın altından çıkarmayanlar, onların soğuktan üşümesine göz yumanlar, açlıkla baş başa kalmasına göz yumanlar bugün bizim Kızılay önünde yapacağımız açıklamayı engellediler. Sistemin nasıl çalıştığını bir kez daha gördük. Bu düzenin nasıl sağlandığını bugün bir kez daha gözlerimizle gördük. 

İlk 3 gün ortada olmayanlar bu yaşanan ölümlerden birebir sorumludur 

Depremzedelerin yaşadığı acıları zaten yerinde görmüştük. Ancak onlara yardım etmeyen bu kurumun nasıl çalıştığını, nasıl çalıştırıldığını, nasıl talimat aldığını bugün bir kez daha gözlerimizle gördük. İnsanda biraz utanma olur, insanda biraz yüz olur, insanda biraz vicdan olur. Bunlarda ne yüz var ne vicdan var ne de ahlak var. Depremzedeler 22 gündür enkaz altından canlarını kurtarmaya çalışırken ilk 2-3 gün ortada olmayanların, onlara çadır göndermeyenlerin, onlara su göndermeyenlerin, onlara hiçbir şekilde malzeme göndermeyenlerin tüm bu yaşananlardan, bu ölümlerden birebir sorumlu olduğunu belirtmek istiyorum. Ne yazık ki çok üzülerek, vicdanımız sızlayarak öğrendik ki Kızılay, çadırlarını ve kanını parayla satmış. Bu bir utanç tablosudur. Bizim halkımızın, depremzedelerin vergileri ile alınan çadırlar depremzedelere para ile satılmış. İşte düzenin nasıl işlediğinin göstergesidir bu. 

Kızılay’ın başkanı ve yönetimi istifa etmelidir

Hakkımızı helal etmiyoruz, helallik isteyen Cumhurbaşkanına sesleniyoruz: Hiçbir depremzede ve depremde hayatını yitirenlerin yakınları başta olmak üzere Türkiye halkları, tek bir insan bile size hakkını helal etmeyecek. Hiç kimseden helallik istemeyin. Çünkü siz insanların yaşamlarını yitirmesine neden oldunuz. Açlıktan ve soğuktan mağdur olmasına göz yumdunuz. Tek bir yetkili 22 gün geçmesine rağmen istifa etmedi. Bugün bir kez daha söylüyorum. Kızılay’ın başkanı ve yönetimi, bakanlar, küçük ortakları ve Cumhurbaşkanı hepsi hep birlikte istifa etmek durumundadır. İstifa etmezlerse bile onları seçimlerde biz göndereceğiz. Halkımıza bir kez daha söz veriyoruz.

28 Şubat 2023

Etiketler: #maraş depremi , #deprem