Filipinler’den Avrupa’ya, Fas’tan Brezilya’ya: Saldırılar muhalefeti susturmaya yöneliktir, HDPnin yanındayız!

Partimize yönelik intikam saldırıları ve siyasi soykırım operasyonlarına karşı dünyanın dört bir tarafından tepkiler yükselmeye devam ediyor. En son Almanya’dan Yeşiller Partisi, Yunanistan’dan SYRIZA, Filipinler’den Emekçi Kitleler Partisi, Brezilya’dan Sosyalizm ve Özgürlük Partisi, İngiltere’den Kürdistan Barış İnisiyatifi, Fas’tan Birleşik Sosyalist Parti ile İlerici Kadınlar Derneğinden gelen mesajlarla iktidarın saldırılarına tepki gösterildi.

Hemen hemen bütün mesajlarda saldırının bütün muhalefeti susturmaya yönelik sistematik bir saldırı olarak nitelendirilirken, dünyanın da bu saldırılara karşı sessiz kalmaması talep edildi.

Alman Yeşiller: Erdoğan’ın amacı eleştirel düşünceyi tümüyle ortadan kaldırmak

Almanya Yeşiller Partisinden Federal Parlamento üyeleri Claudia Roth ve Cem Özdemir yaptıkları ortak açıklamada, saldırıların Türkiye’yi muhaliflerden temizlemeye ve eleştirel olanları tamamiyle susturmaya dönük olduğuna işaret edilerek şu görüşler paylaşıldı:

80’in üzerinde HDP’li üye ve siyasetçiye yönelik Türkiye’de gözaltılarla, Erdoğan otokratik siyasetini kendisinden farklı düşünenlere karşı intikam alırcasına devam ettirmektedir. Bir kez daha ortaya çıkıyor ki, Erdoğan’ın amacı tarafsız ve bağımsız hukuku uygulamak değil, eleştirel düşünceyi baskı altına almak ve tümüyle ortadan kaldırmaktır.

Bu, aciz ve umutsuz bir saldırıdır

Gözaltı operasyonunun resmi olarak öne sürülen sebepleri saçma olduğu kadar, Erdoğan’ın hukukun üstünlüğü ilkesini esastan nasıl ortadan kaldırdığını da göstermektedir. Erdoğan’ın saldırgan ve militarist dış politikası nedeniyle ve ülke içinde ve bölgede gerginliği artırıcı tutumundan dolayı hem ulusal hem de uluslararası alanda eleştirilerin odağı haline geldiği bilinmektedir. Bu gözaltılar, ülkeyi muhaliflerden temizlemeye ve eleştirel olanları büsbütün susturmaya dönük çılgınca bir düşüncenin sonucunda ortaya çıkmış aciz ve umutsuz bir çabadır.

Almanya saldırılara sert tepki göstermelidir

Erdoğan bunu başarmamalı ve başaramayacaktır. Bu gözaltılar Federal Almanya’nın, Erdoğan’ın bu otokratik siyasetini en sert biçimiyle eleştirip mahkum etmesini, öteden beri talep edilen ekonomik ve askeri yaptırımları ivedilikle devreye sokmasını zorunlu kılmaktadır.

Bütün zorluklara ve baskılara rağmen demokrasinin, hukukun üstünlüğü ve çoğulculuğun bayrağını her zaman yüksekte tutan kişiler olan gözaltındakiler ve HDP’yle dayanışma içinde olduğumuzu ifade ediyoruz.”

Filipinler’den Emekçi Kitleler Partisi: Kobani’deki mağlubiyetin intikamı alınıyor

PLM olarak, Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın aşırı milliyetçi ve Kürt karşıtı hükümetinin, HDP üyelerine yönelik Ankara Başsavcısının 82 kişi hakkında gözaltı emri çıkarmasıyla hedef aldığı son gözaltı dalgasını kınıyoruz.

Erdoğan rejimi, Suriye ve Irak'taki soykırım saldırısında IŞİD'e yardım etmiştir ve Kuzey Suriye'de Rojava'da Kürtlere karşı etnik temizlik yapmaktadır. Şimdi de rejim, IŞİD güçlerinin Kobani'de mağlup olmasının intikamını HDP'den almak istemektedir. Bu açıkça demokratik hakları ve Kürt halkının kendi kaderini tayin hakkını destekleyen HDP'ye yönelik bir saldırı kampanyasıdır.

SYRIZA: HDP ve Türkiye ilerici güçleriyle tam dayanışma içindeyiz

Yunanistan’daki Radikal Sol Koalisyon (SYRIZA) Uluslararası ve Avrupa İşleri Daire Başkanlığı'ndan yapılan açıklamada ise saldırılar kınandı:

SYRIZA, Erdoğan hükümetinin yeni otoriter baskılarına karşı sesini demokratik ve ilerici Türkiye vatandaşlarıyla birleştiriyor. Aralarında Kars Belediye Başkanı ve üst düzey yöneticilerinin bulunduğu 82 HDP’linin, Ekim 2014’teki kitlesel protestolar gerekçe gösterilerek gözaltına alınması, Türkiye’de uzun süredir devam eden siyasi ve sosyal hak ihlalleri serisinin bir başka bölümüdür. SYRIZA olarak, HDP ve Türkiye’de bu kadar zor koşullara rağmen cesaret ve özveri ile demokrasi mücadelesi veren tüm ilerici kesimlerle tam dayanışmamızı ifade ediyoruz.

Brezilya’dan PSOL: Bu saldırı sivil hakların ihlalidir, HDP ile birlikteyiz

Brezilya’dan Sosyalizm ve Özgürlük Partisi (PSOL) de yaptığı açıklamada saldırıyı sivil hakların ihlali olarak nitelendirdi ve gözaltına alınanların serbest bırakılmasını istedi:

Türkiye'de demokrasi için HDP’lilere için özgürlük! HDP’nin 82 üyesinin gözaltına alınması, Türk hükümetinin ülkedeki demokrasiye yönelik en son saldırısıdır. Erdoğan hükümeti, halkın siyasi örgütlerini sindirmek ve sonsuza kadar iktidarda kalmak için sivil hakları ihlal etmektedir. PSOL olarak Brezilya'dan bizler, Türk rejiminin otoriterliğini kınıyoruz ve ülkede eşitlik ve demokrasi için mücadele ettikleri için gözaltına alınan 82 kişi ve diğer tüm Türk ve Kürt aktivist ve parti üyelerine özgürlük talep ediyoruz. Sizinle birlikteyiz, mücadelemiz aynı!

Bu girişim Kürt temsilini ve muhalefeti ortadan kaldırmaya yönelik sistematik bir saldırıdır

İngiltere merkezli Kürdistan'da Barış İnisiyatifi de saldırıları kınadı. İnisiyatif’ten yapılan açıklamada şunlara yer verildi:

Türk yetkililer, HDP’nin eski belediye başkanları, milletvekilleri ve partinin mevcut Merkez Yürütme Kurulu üyesi dahil 82 kişi hakkında gözaltı kararı çıkardı. Gözaltı kararında isnat edilen suçlar; HDP’nin IŞİD’in 2014'te Suriye’deki Kürt kenti Kobani’yi ele geçirme girişimine karşı çıkması ve Türk hükümetinin Türkiye'deki insanların kenti savunmasına izin vermemesiyle bağlantılı. Türk devletinin IŞİD saldırısına izin veren ve aslında onu bir bakıma koruyan tutumu Türkiye'de özellikle Kürt nüfus arasında o dönem büyük protestolara yol açtı.

2014 yılında HDP Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş, cumhurbaşkanlığı seçimlerinde yüzde 9,77 kazandı. Haziran 2015 genel seçimlerinde HDP oyların yüzde13,2'sini aldı.

2015’ten beri binlerce HDP’li tutuklandı

Cumhurbaşkanı Erdoğan ve AKP-MHP hükümetinin buna cevabı HDP'yi kriminalize etmek oldu. 2015 yılından bu yana binlerce HDP üyesi ve yöneticisi gözaltına alındı ve tutuklandı. Bu, HDP'yi Türkiye'deki Kürt temsilinin herhangi bir tezahürünü ve hükümete karşı herhangi bir muhalefeti ortadan kaldırmaya yönelik sistematik bir girişimdir.

Demokrasiye yönelik bu son saldırı, temel hakların bu şekilde bastırılması konusunda bırakın İngiltere ve Avrupa hükümetlerinden eleştiri gelmesini herhangi bir yorum bile olmadı. Bu kabul edilemez ve sorgulanmalıdır. Erdoğan ve hükümeti cesaretlenmiştir. Giderek artan ekonomik ve sosyal krizin ortasında, Ortadoğu ve Akdeniz'de tehlikeli bir eğilim haline gelmişlerdir ve ayrıca Kürt halkı için bir trajedidirler. Bu saldırıyı şimdi durdurun.

Fas’tan dayanışma mesajı: Direnişinizi ve mücadelenizi selamlıyoruz

Birleşik Sosyalist Partisi Genel Sekreteri Nebile Münip:

HDP’de mücadele veren kadın, erkek tüm yoldaşlar en iyi dayanışma selamlarımızı iletiyor, özgürlük ve adalet için direniş mücadelenizi selamlıyorum. Sizlere ve partinize karşı girişilen tutuklama operasyonlarını şiddetle kınıyorum.

Fas İlerici Kadınlar Derneği Başkanı Avukat Suat Brahmi: Gözaltındakilere özgürlük

Bizler, Fas İlerici Kadınlar Derneği olarak HDP'li kadın ve erkek devrimcilerin, bir bütün olarak HDP’nin karşı karşıya kaldığı gözaltı ve tutuklama operasyonlarını şiddetle kınarken, HDP ile şartsız ve mutlak dayanışmamızı ilan ediyoruz. Gözaltına alınan, tutuklu bulunan tüm devrimcilerin serbest bırakılmasını talep ediyoruz.