François Mitterand Enstitüsü Siyasi Cesaret Ödülü Demirtaşa verildi

AİHM kararlarına rağmen halen rehin tutulan önceki dönem Eş Genel Başkanımız Selahattin Demirtaş, François Mitterand Enstitüsü tarafından ilk kez verilen “Siyasi Cesaret Ödülü”ne layık görüldü. Geçtiğimiz Mayıs'ta Demirtaş’a verilmesi kararlaştırılan ödül önceki gün Paris’te düzenlenen bir törenle Demirtaş’a ulaştırılmak takdim edildi. Törene, Demirtaş adına ödülü almak için Dış İlişkiler Komisyonu Eş Sözcümüz ve Diyarbakır Milletvekilimiz Hişyar Özsoy katıldı.

Demirtaş, ödül törenine gönderdiği mektupta, “Her ne kadar bana veriliyorsa da bu ödülü, cezaevlerindeki tüm HDP'liler adına kabul ediyorum" dedi. Fransa'nın eski dışişleri bakanlarından olan vakıf başkanı Hubert Védrine ise yaptığı konuşmada, ödülün Demirtaş ve HDP’nin devam eden mücadelesine siyasi ve sembolik bir destek olarak görülmesi gerektiğini söyledi.

Demirtaş’ın ödül törenine gönderdiği mesaj:

Saygıdeğer Katılımcılar,

Değerli Konuklar,

Benim için son derece önemli bir isim olan, ilk gençlik yıllarımda, günümüzdeki iletişim olanaklarından yoksun olduğumuz dönemde, kendilerini ilgiyle takip ettiğim tarihi bir figür olan Mitterand’ın adını taşıyan bir ödüle layık görüldüğüm için oldukça kıvançlıyım.

Benim için ve milyonlarca Kürt için aslında iki Mitterand var, François Mitterrand ve Danielle Mitterrand. Belleklerimizde iz bırakan, Avrupa değerlerine de büyük katkısı olan her iki değerli şahsiyeti de saygıyla anıyorum.

Bilindiği gibi, Avrupa İnsan Hakları Mahkemesinin Daire ve Büyük Daire kararlarına rağmen halen Edirne Cezaevinde tutulduğum için orada sizlerle birlikte olamıyorum. Bizlerin direnişi, sizlerin desteğiyle, Avrupa değerlerini de aşındıran bu büyük hukuksuzluğun bir gün son bulacağına inanıyorum.

Her ne kadar bana veriliyorsa da bu ödülü, cezaevlerindeki tüm HDP'liler adına kabul ediyor, tekrar teşekkür ediyor ve güzel günlerde bir arada olmak dileğiyle herkesi sevgiyle, saygıyla selamlıyorum.

Selahattin Demirtaş
Edirne Cezaevi

Mitterand Enstitüsünün Demirtaş’a hitaben yazdığı mektup: Orijinali (Fransızca) ve Türkçesi

12 Ocak 2022