Gazze’ye gerçekleştirilen saldırıları kınıyoruz!

Dış İlişkiler Komisyonu Eş Sözcülerimiz Feleknas Uca ve Hişyar Özsoy'un açıklaması:

İsrail hükümeti tarafından Gazze Şeridi’ne yönelik gerçekleştirilen hava saldırılarını şiddetle kınıyoruz. Bu saldırılarda aralarında çocukların da olduğu çok sayıda sivil hayatını kaybetmiştir. Hayatını kaybedenlere Allah’tan rahmet, yaralılara acil şifa diliyoruz. 

Mescid-i Aksa’ya yönelik İsrail polisi eşliğinde yapılan baskını da kabul edilemez buluyoruz. Bu baskın, 2022 Mayıs’ında İsrail mahkemesi tarafından Yahudi yerleşimcilerin Mescid-i Aksa'nın avlusunda dini ritüellerini yerine getirmelerine izin veren kararın bir sonucudur. Müslüman halklar tarafından kutsal ibadet yeri olarak kabul edilip benimsenen Mescid-i Aksa’ya yönelik gerçekleştirilen bu baskın ve öncesinde alınan mahkeme kararı, sadece İsrail-Filistin arasında yaşanan çatışmaları değil, dinler arası anlaşmazlıkları da derinleştirerek dini fanatizmi besleyecektir. 

Filistin halkının neredeyse yüz yıldır yaşadığı zulmün bir an önce bitmesi için başta Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi olmak üzere tüm uluslararası kurumları acilen harekete geçmeye çağırıyoruz. Her ne kadar ateşkes sağlanmış olsa da bu tür saldırıların tekrar etmeyeceğine dair bir garanti yok. Geçmişte de birçok kez benzer ateşkes ilan edildi ama her defasında sivillerin katledildiği savaş ve çatışmalar maalesef devam etti. 

İsrail hükümetini Filistin halkına yönelik saldırılarına son vererek mevcut sorunları barışçıl ve siyasi yollarla çözmeye bir kez daha davet ediyoruz.

 

Feleknas Uca-Hişyar Özsoy

HDP Dış İlişkiler Komisyonu Eşsözcüleri
9 Ağustos 2022