Günay: Halkımızı savaşa, tecride, sömürüye karşı 6 Ağustos Amed, 7 Ağustos İstanbul mitinglerimize çağırıyoruz

Parti Sözcümüz Ebru Günay, Diyarbakır’da haftalık olağan basın toplantısını düzenleyerek gündemdeki gelişmeleri değerlendirdi. Muhalefete yönelik saldırılar, KPSS skandalı, ekonomik kriz ve partimizin hafta sonu yapacağı mitinglere ilişkin konuşan Günay, şunları söyledi:

21’inci yüzyılda insanlığın gözleri önünde soykırım gerçekleştirildi

Değerli basın emekçileri, ekranları başında bizleri izleyen halkımız hepinizi saygıyla sevgiyle selamlıyorum. Ne yazık ki dün yine bir acı tarihin, soykırımın, katliamın anmasını gerçekleştirdik. IŞİD eliyle Êzidî halkına yönelik gerçekleştirilen soykırım saldırılarının yıl dönümüydü. Şengal işgalinin ve katliamların üzerinden 8 yıl geçti. İnsanlık 21’inci yüzyılda, IŞİD’in Êzidî halkına karşı gerçekleştirdiği katliamlara tanıklık etti. Binlerce Êzidî katledildi, binlercesi kaçırıldı, kadınlar köle pazarlarında satıldı, binlerce insan yaralandı, yüzbinlerce insan çöl sıcağında ölüm kalım yolculuğuna çıktı, yerinden yurdundan edildi. 

Êzidî soykırımı IŞİD eliyle gerçekleştirilse bile tekçi zihniyetlerin sonucudur

Êzidî halkına karşı 74’üncü kez gerçekleştirilen bu barbarca soykırımı lanetliyoruz, o acıyı ilk günkü tazeliğiyle yüreğimizde taşıyoruz. Yitirdiklerimizi saygıyla anıyoruz. Onların anılarına bağlılığın gereği olarak bu topraklarda herkesin kendi kimliğiyle eşit bir şekilde kendi diliyle yaşayabilme mücadelemizi sürdürüyoruz. Biliyoruz ki katliam IŞİD eliyle gerçekleştirilmiş olsa bile arkasında tekçi, işgalci, yayılmacı zihniyetler ve karanlık güçler var. 

IŞİD yenildi ama Êzidîlere yönelik saldırılar sürüyor

O yüzden IŞİD yenilmiş olsa bile Êzidî halkına yönelik saldırılar ve katliamlar aralıksız bir şekilde sürüyor. O nedenle Êzidî halkının varlığı, öz örgütlenmesi, kimliği inkar ediliyor, saldırı ve katliamların gerekçeleri yapılıyor. Ama binlerce yıldır her türlü saldırıya rağmen varlığını sürdüren Êzidî halkı güçlenerek bu toprakların bir hakikati olarak varlığını sürdürecek. Katliamcılar da tarihte lanetle anılmaya devam edecek. 

Partimize karşı saldırılar düşmanca bir tutumla sürdürülüyor 

Bu topraklardaki saldırılar, katliamlar ve soykırımlar sadece Êzidî halkıyla sınırlı değil. Tekçi zihniyet her yerde saldırı halinde. Partimize karşı başlatılan arkadaşlarımızın rehin alındığı Kobanî Kumpas Davası büyük bir hukuksuzlukla, düşmanca bir tutumla sürdürülüyor. Biz her gün talimatlı yargıyla hukukun nasıl katledildiğine, anayasanın sözde mahkemeler tarafından nasıl ayaklar altına alındığına tanıklık ediyoruz. 

Aysel Tuğluk’a yaptığınız işkenceden utanmıyor musunuz?

Mahkeme heyetinin tutumu bu davayı kara bir leke olarak hatırlanacak noktaya getirdi. Düşünün demans hastası olan Aysel Tuğluk’un zorla savunmasını aldı. Bu açıkça ve aleni bir şekilde evrensel hukukta “yasak sorgu” olarak tanımlanan işkence yöntemidir. Böylesi bir rezalet ve hukuksuzluk 12 Eylül’de bile görülmedi. Utanın diyeceğim ama ar sınırını çoktan aştınız!  Nedir bu kininiz, Nedir bu düşmanlığınız? 

Yaptıklarınız Kürt düşmanlığının sonucudur

Demans Hastası Aysel Tuğluk’a cezaevi idaresi zorla dilekçe hazırlatmak için baskı uyguluyor. Mahkeme heyeti savunma yapmaya zorluyor. “Tek başına cezaevinde kalamaz” raporlarına rağmen, ATK cezaevinde kalabilir kararı diyor. Ancak aynı ATK, Çevik Bir hakkında hem de ilk başvuruda “cezaevinde kalamaz” kararı verebiliyor. Çevik Bir’i demans gerekçesiyle tahliye edip aynı durumdaki Aysel Tuğluk’u cezaevinde tutmak ve psikolojik şiddet uygulamak Kürt düşmanlığıdır, açık bir işkencedir daha önemlisi rehine politikasıdır. Bu ayrımcılığın tek sebebi var, Aysel Tuğluk’un Kürt Kadın siyasetçi olmasıdır. Binlerce, siyasetçi, hukukçu, hekim Aysel Tuğluk'un bir an önce serbest bırakılması için aylardır çağrı yapıyor, bu işkenceye, bu zulme son verin diyor. Başta Aysel Tuğluk olmak üzere, tüm hasta tutsaklar bir an önce salıverilmeli, bu en temel insan haklarının bir gereğidir.

Cezaevlerindeki şüpheli ölümlerden, hasta tutsakların durumundan iktidar sorumludur

Aysel Tuğluk bu düşmanlığın en görünen yüzüdür ama benzer durumda olan binlerce hasta tutsak var cezaevlerinde. 80 yaşındaki Makbule Özer, 84 yaşındaki Mehmet Emin Özkan gibi ağır hasta tutsaklar “cezaevinde kalabilir” raporuyla halen cezaevinde tutuluyor. Tüberküloz hastası tutsak Turgay Deniz ailesine haber verilmeden hastaneye kaldırılıyor. Ancak durumu kötüleşince aileye tahliye edildiği söyleniyor. Ailesi  hastaneye gidince Deniz’in yaşamını yitirdiğini öğreniyor. Bu anlattıklarım son bir kaç ayda yaşanan bir kaç örnek. 

Cezaevi koşullarında yaşam mücadelesi veren tüm hasta tutsaklar bir an evvel serbest bırakılmalı ve tedavi edilmelidir. Yaşam hakkı kutsaldır ve hasta tutsakları tahliye etmemek cinayettir.

İHD’nin sadece Nisan-Haziran aylarını kapsayan raporuna göre de cezaevlerinde en az 13 tutuklu hayatını kaybetti, birçok işkence ve kötü muamele yaşandı. Ama Adalet Bakanlığı ve iktidar yetkilileri tek bir olayı dahi araştırmayarak, hepsinin üzerini örttü. Böylece 90'lı yılların faili meçhul cinayetlerinin yerini cezaevlerinde gerçekleşen cinayetler ve hasta mahpusların ölümleri aldı.

Ülkeyi çürüttüler, gençlerin geleceğini ülkenin ve gençlerin geleceğini çalıyorlar

İşte bütün bu saldırılar, bu düşmanlık, bu hukuk tanımazlık neye yol açıyor? Türkiye’yi yönetemez, yaşanamaz hale getiriyor. Bu bir iddia değil reel durum. Hani o çok başarılı dedikleri operasyonların, savaş politikalarının Türkiye’yi getirdiği nokta ortada. Ülkeyi çürüttüler, ekonomik, toplumsal, siyasal krizleri derinleştirdiler. KPSS skandalı bu çürümüşlüğün sadece küçük bir parçasıdır, bilinen kısmıdır. 2010 yılında iktidarın eski ortağı tarafından gerçekleştirilen KPSS’de yaşanan toplu kopya ve soru çalma skandalı aydınlatılmadan, 12 yılda ÖSYM tarafından düzenlenen neredeyse her sınavda yeni skandallar ortaya çıkıyor. 

KPSS skandalının sorumlusu ‘soruşturma başlattık’ diyenlerdir

Eğitimi deneme tahtasına dönüştürdüler, gençlerin geleceğini çalıyorlar, halkın kaynaklarını, umutlarını çalmaya devam ediyor bu iktidar. Eğitim sisteminin neredeyse aranan tek kriteri “AKP’ye sadakat” haline getirildi. AKP bugün “terörist” olarak ilan ettiği Gülen Cemaatinin uyguladığı ne kadar kirli yöntem varsa hepsini kullanıyor. Aslında mesele sadece ortaya çıkan KPSS skandalı da değil. Bu sistemin tamamı baştan aşağı çürümüştür, elle tutulur bir tarafı yoktur. Yargının hali ortada, basının hali ortada, TÜİK’in hali ortada, ekonomik kriz ve halkın yaşadığı yoksulluk ortada. Bakmayın öyle “ÖSYM başkanını görevden aldık, soruşturma başlattık” açıklamaları yapmalarına. Skandalları üreten, süreklileştiren AKP’nin yönetim zihniyetidir, bu skandalların birinci derecede sorumlusu doğrudan “soruşturma başlattık” diyenlerdir. Öyle araştırıyoruz, soruşturuyoruz diyerek kimseyi kandıramazlar. Biz gençlerimizin yanındayız ve bu skandalların peşini bırakmayacağız.  

Yarattıkları çürümenin yaşandığı alanlardan biri de ekonomidir

İktidarın toplum düşmanlığı ve ülkeyi yönetememenin çürüme yarattığı temel alanlardan biri de elbette ki ekonomide yaşananlardır. AKP-MHP iktidarı yaratamadığı istihdam ile birlikte esnek ve güvencesiz çalıştırılmayı, sendikasızlaştırmayı, keyfi işten çıkarmaları ve yoksullaştırmayı temel politik hedefi haline getirmiştir. Türkiye emekçilerini ve halklarını açlığa ve yoksulluğa sürüklemektedir. Çalışan nüfusun yarısından fazlası asgari ücret veya altında bir gelire sahip ve açlık sınırını altında yaşamaya çalışmaktadır. Türk-İş tarafından açıklanan Temmuz 2022 açlık ve yoksulluk sınırı raporuna göre “Açlık Sınırı” 6.839,64 TL ile geçtiğimiz ay 5.500 TL’ye yükseltilen asgari ücretin bin 340 TL üzerinde, “Yoksulluk Sınırı” ise 22 Bin 280 TL. 

Her alanda hakları için direnen emekçilerin talepleri taleplerimizdir

İktidarın emek ve emekçi düşmanlığı tüm hızıyla devam ederken, sömürü ve dayatmalara karşı emekçiler, geçmişten miras aldıkları örgütlü mücadele ile sonuna kadar direnip haklarını korumaya ve büyütmeye devam etmektedir. Emekçilerin haklı taleplerini destekliyoruz, onların talepleri taleplerimizdir. Sömürüye karşı hep birlikte mücadeleyi yürütme çağrımızı yeniliyoruz. 

Daha kararlı ve inançlı bir şekilde her alanda mücadeledeyiz  

Tüm bu yaşananları görüyoruz ve gördüğümüz her bir hukuksuzluk, her bir sömürü ve yoksulluk politikasını mücadeleyi büyütmenin gerekçesi yapıyoruz. Kısaca hafızamızı yoklarsak 8 Mart’ta meydanları dolduran kadınlar bu yılın mücadele startını vermiş oldu. “Bittiler, tükendiler, sokağa çıkacak insanları kalmadı” denilen bir zamanda dostlarımızla Newroz alanlarına sığamadık, her yerde milyonlara varan katılımlarla, savaşa ve tecride karşı özgürlük ruhuyla Newroz'u kutladık. Newroz coşkusunu 1 Mayıs’ta işçilerin, emekçilerin, ezilenlerin omuz omuza mücadele etmesi ve hep bir ağızdan “Bu düzen böyle gitmez, Birlikte değiştireceğiz” dediği 1 Mayıs kutlamaları izledi.

İrade beyanı olan kongremiz tarihe not düştü

İşte bütün bu sokak mücadelelerinin sonucunda 3 Temmuz’da yaptığımız 5’inci Olağan Kongremizle tüm görkemiyle tarihe notlar düştük. “Çözüm Biziz, Sözümüz var” dediğimiz kongremizde sadece katılanların çokluğu, akın akın ülkenin dört bir yanından kongreye sel gibi akması değil aynı zamanda kongremizin temel mesajları da tarihe notlar olarak düştü.

Partimizin etrafında kenetlenen halkımız yeni bir umut yaratmıştır

Kongremiz her şeyden önce büyük bir “irade beyanı” oldu. Halklarımız, partililerimiz, demokrasi güçleri Halkların Demokratik Partisi etrafında kenetlenmiştir, onun yanında durmuş omuz vermiştir. Büyük bir umut dalgası yaratılmıştır, HDP’siz bir demokratik geleceğin tasarlanamayacağı ortaya konmuştur.

Demokrasi ittifakını büyütme ve 3’üncü yolu örme hedefiyle alanlarda olacağız 

Kongremizin iradesiyle oluşturulan yeni yönetimimiz ise hem parti Meclisi hem de MYK toplantılarında uzun uzun tartışmış, HDP sanki bugün kurulmuş gibi büyük bir heyecanla kolları sıvayarak işe koyulmuştur. Bu yaz döneminde partimiz hızını kesmeden mücadeleye devam etme kararlılığını ortaya koymuş, hem toplumsal muhalefetin taleplerini yükselterek sahiplenme, onlara omuz verme hem de Büyük Konferansımızdan çıkan görevleri önüne koyarak planlama yapmıştır.

Önümüzde demokrasi ittifakını güçlendirme, gerçek bir seçenek olarak ete kemiğe büründürme, güçlendirerek büyütme görevi durmaktadır. Diğer yandan bunu yaparken 3. Yolun kilit taşlarını örme işimizi de unutmuyoruz. Bir usta titizliğiyle 3. Yolu inşa etmeye devam ediyoruz. Demokratik Cumhuriyet hedefine yönelttiğimiz ve ekoloji, ekonomi, emek, halklar ve inançlar, kadın, gençlik gibi alanlarında aldığımız kararlar bize bu uzun yürüyüşümüzde yol göstermeye devam edecektir.  Yeni dönemin mücadele hattını işte tam da bu temeller üzerine kuracağız.

Tüm halkımızı savaşa, tecride, sömürüye karşı yapacağımız mitinglere katılmaya çağırıyoruz 

Partimiz ,"Çözüm Biz’de Savaş ve Sömürüye Hayır!” şiarıyla 6 Ağustos’ta Amed’de 7 Ağustos’ta İstanbul’da geniş katılımlı mitingler gerçekleştirecek. Öncelikle tüm halklarımızı bu mitinglere en güçlü şekilde katılmaları için bir kez daha davet ediyoruz. Gelin hep birlikte "çözüm biziz" diyelim ve savaş ve sömürüye karşı çıkalım. 

İmralı tecridi ile Kürtler birbirinden koparılarak tecrit edilmeye çalışılıyor

Biz bu mitinglerle savaş ve tecrit siyasetine karşı sesimizi yükseltiyoruz. Bakın yıllardır bütün evrensel yasalar ayaklar altına alınarak İmralı’da tutulan Sayın Öcalan ve diğer 3 mahpusun aile ve avukat görüşüne izin verilmiyor. Türkiye’ye dair çözüm önerileri ve projeleri olan bir siyasi aktör bir adaya kapatılmış ve bütün dünya ile iletişimi korsan bir şekilde kesilmiş durumda. Şimdi bu siyasetin devamı olarak Kürtlerin bağı Rojava ve Kürdistan Federal Bölgesi ile koparılmaya çalışılıyor. Yani bir toplum parçalanarak birbirinden tecrit edilmeye çalışılıyor. Bu yüzden bizim İmralı tecridine karşı sessiz kalmamız mümkün değil. Bu bir hukuksuzluk, bu faşistçe ve zorbaca bir yönetme biçimidir. Buna karşı sesimizi en gür şekilde yükselteceğiz. 

Mitinglerimizde herkes sesini duyuracak, bu ses Saray'ın duvarlarını aşacak

Savaş yoluyla hem Kürt halkını sindirmeyi hem de iç kamuoyunda yükselen itirazları yok etmeyi ve Saray'da kurulan düzeni sürdürmeyi amaçlayan kirli ittifaka karşı halkımızı alanları doldurmaya, adaletin, emeğin, eşitliğin sesini haykırmaya çağırıyoruz.  

Mitinglerimiz, ağır ekonomik kriz karşısında ezilen, kendisine savaştan başka bir seçenek sunulmayan halklarımızın, ÖSYM skandalları ile emeği çalınan ve geleceksizleştirilen gençlerin, katledilen kadınların, yoksullaştırılan emekçilerin, çiftçilerin kısacası bu gidişattan rahatsızlık duyan herkesin sesini duyuracağı alanlar olacak. Sesimiz bu ülkenin en ücra köşelerinden duyulacak kadar gür, Saray duvarlarını yıkacak kadar yüksek olacak buna kimsenin şüphesi olmasın.

Li hemberî şer û dagirkeriyê em hemû gelê xwe vedixwînin mîtîngên Amed û Stenbolê

Partiya me bi şîara “Çareserî em in” di 6’ê Tebaxê de li Qada Îstasyonê ya Amedê û 7’ê Tebaxê jî li Stenbolê dê du mîtîngên girseyî li dar bixe. Em dibêjin “Ji şer û dagirkeriyê re na! Ji qedexekirina ziman, çand û hunera Kurdî re na! Ji qetlkirina jinan re, ji xizaniya jinan re na!” û ji bo vê jî em ê li her derê li qadan bin. Bi taybetî jî em ê di 6’ê mehê de li Amedê di 7’ê mehê de li Stenbolê mîtîngan li dar bixin. 

Wekî hûn jî dizanin di 5. Kongreya me ya Asayî de bersiveke pir xurt derket meydanê. Di Kongreya me de peyameke zelal û xwedîhêz derket holê. Niha bi van mîtîngan re em ê helwesta xwe ya zelal careke din nîşanî faşîzmê bidin. 

Desthilatî bi rêya şer û dagirkeriyê dixwaze îradeya gelê Kurd û îradeya muxalîfan bişikîne, hewl dide bi rêya şer û pevçûnê krîza aboriyê binixumîne, bertekên gelan biqedîne û desthilata xwe li ser pêyan bihêle. Êdî li vî welatî kesek xwe ewle û şad hîs nake. Her kes di nav xetereyeke mezin de jiyana xwe didomîne. Tecrîd bi awayekî pir giran îro li ser hemû Tirkiyeyê belav bûye. Lewma em dibêjin çareserî em in û em her kesî dawetî mîtîngan dikin. 

SORU: Kılıçdaroğlu bugün Roboskiyi ziyaret ediyor, nasıl değerlendiriyorsunuz, 

Roboski bu ülkede kanayan bir yara, Roboski ziyareti önemli ama geç kalınmış bir adım. Roboski uzun süre adalet bekleyen, kanayan bir yara, yüzleşilmesi gereken bir mesele. Esas önemli olan gidip yüzleşmek ve faillerinden hesap sormaktır. 

4 Ağustos 2022