Günay: Kürdistan Bölgesel Yönetimi, Kürtler arası ilişkileri bozacak tutuma alet olmamalı, çözüm rolünü oynamalıdır

Parti Sözcümüz Ebru Günay, Diyarbakır'da düzenlediği basın toplantısında gündeme ilişkin değerlendirmelerde bulundu. Güncel gelişmeleri değerlendiren Günay, Kürt sorununa dair gelişmeler, muhalefete yönelik saldırılar, pandemi ve ekonomik gelişmelere değindi. Günay şunları söyledi: 

Bugün 11 Eylül saldırılarının yıldönümü. El Kaide’nin üstlendiği ve dünyada ciddi etkiler yaratan 11 Eylül 2001 saldırılarının üzerinden 19 yıl geçti. Saldırıda ABD vatandaşı 3 binden fazla insan hayatını kaybetti, 6 bin kişi yaralandı. 

11 Eylül’den bugüne dünyaya kalıcı savaş dayatılıyor 

ABD’nin bu saldırılara karşı başta Afganistan ve Irak olmak üzere giriştiği savaşlar yüzbinlerce insanın ölümüne, milyonlarca insanın yaralanmasına, göç etmesine; insanların yaşam alanlarının, kentlerin tahrip olmasına neden oldu. Dünya genelinde geliştirilen “güvenlikçi” konsept ile savaşlar, işkence, ölüm olağan hale getirildi. Özellikle Ortadoğu’da bir kader gibi halklara dayatılan şiddet döngüsü ve ölüm siyaseti kalıcılaştırıldı. IŞİD gibi bir vahşet örgütü, dünya halklarının başına bela edildi. 

Dünya daha yaşanabilir bir durumda değil: Umut direniştir, barışçıl bir dünya özlemidir 

Ne yazık ki bugün de dünya 11 Eylül öncesinden daha iyi ve yaşanabilir bir durumda değil. Irkçılık, milliyetçilik ve güvenlikçi politikalar yerküreyi yaşanmaz hale getirmiş durumda. 11 Eylül’de ikiz kulelere saldıran zihniyetin de, Irak ve Afganistan’a savaş açan zihniyetin de bugün Libya’da, Suriye’de, Akdeniz’de halklara savaş açan zihniyetin de birbirinden farkı yok. Umut halkların bu savaş ve ölüm siyasetine karşı küresel ölçekte geliştirdiği direniştir, barışçıl bir dünya yaratma özlemidir. IŞİD’e karşı Kobanê’de ortaya çıkan destansı direniş ve bu direniş etrafında şekillenen enternasyonalist dayanışma ve Rojava devrimidir. 11 Eylül saldırılarının yıldönümü vesilesiyle o günden bugüne egemenlerin dayattığı savaşlarda hayatını kaybeden bütün dünya vatandaşlarını saygıyla, minnetle anıyoruz. 

12 Eylül kanlı darbesinin bedeli ağır oldu 

Değerli basın emekçileri yarın da Türkiye halkları açısından acı bir tarihin, 12 Eylül askeri darbesinin yıldönümü. Türkiye siyasal hayatının en kanlı askeri darbelerinden biri olan 12 Eylül Darbesi’nin üzerinden tam 40 yıl geçti. Bu kanlı darbenin bedeli çok ağır oldu. 650 bin kişi gözaltına alındı, 14 bin kişi yurttaşlıktan çıkarıldı. 517 kişiye idam cezası verildi. 171 kişinin işkenceden öldüğü, yüzbinlerce insana akıl almaz işkencelerle cezaevlerinden ölüme terk edildiği belgelendi. 

AKP 12 Eylül zihniyetini bir miras gibi devraldı ve sürdürüyor 

Halk iradesini gasp eden bu karanlık zihniyet maalesef bugün de varlığını sürdürüyor. AKP Genel Başkanı Erdoğan’ın ‘Tarihimizde kara bir leke’ ve ‘hesaplaşacağız’ dediği 12 Eylül karanlığının uygulamalarının tamamını AKP ve Erdoğan bir miras gibi devraldı. Kendi iktidarını darbe Anayasasından ve kurumlarından aldığı güçle sürdüren AKP, bugün devletin dehlizlerindeki karanlık yapılarla ittifak yaparak bu darbeci zihniyeti derinleştiriyor. 

İktidar bu darbeci zihniyetten besleniyor biz de bu darbeci zihniyete karşı direniyoruz 

Birileri 40 yıldır bu darbeci zihniyetten beslenirken, onun üzerinden iktidar devşirirken, biz ve dayandığımız siyasi geleneklerin tamamı 12 Eylül 1980’den beri bu darbeye karşı dik durmanın, direnmenin ve onunla mücadele etmenin gururunu yaşıyoruz. Elbette topluma karşı işlenen bu darbe suçunun hesabı er ya da geç sorulacaktır. Ne dün yapılan kanlı darbe ne bugün yapılan irade gaspları ve siyasi darbeler hesapsız kalmayacaktır. Bir kez daha HDP olarak darbe içerisinde yer almış şahısların adlarının kamusal alandan silinmesi ve TBMM’de geçmişle yüzleşme komisyonu kurulması için çağrıda bulunuyoruz. 

Darbeci zihniyet Kürt sorunundaki çözümsüzlüğün en temel sebebidir 

Bahsettiğimiz bu darbeci zihniyet Kürt sorunundaki çözümsüzlüğün en temel sebebidir. Çünkü bu zihniyet çözümsüzlükten beslenir, savaştan ve şiddetten nemalanır. Bize bu kadar saldırmalarının nedeni çözümsüzlük politikalarına karşı direnen, çözüm yolu gösteren, halklara umut olan tek güç olmamızdır. Kürtlere dair söz kurulurken, kangrenleştirilmiş Kürt sorununa dair fikir belirtirken dar ve tıkayıcı değil; meseleyi daha geniş ve daha bütünlüklü ele alınması gerektiğini ifade ediyoruz. 

İran ile Türkiye arasında yapılan anlaşma çözümsüzlük politikalarının devamıdır 

Kürtlere karşı geliştirilen devletler arası bölgesel ittifaklarda da bu yaklaşımı bariz bir şekilde görüyoruz. 

Geçtiğimiz günlerde İran ile Türkiye arasında gerçekleştirilen Yüksek Düzeyli İşbirliği Konseyi 6. Toplantısında da savaş kararı alındı. Bu toplantıda açıklanan kararlar devletler arası bölgesel çözümsüzlük politikaların yeni bir belgesidir. Irak, İran ve Türkiye arasında Kürtlerin temel haklarını gasp etmek, onların kendini yönetmesinin önüne geçmek amacıyla yapılan bu işbirliği sadece bugün değil dün de yapılıyordu. Bu devletlerin mücadele ettiği özneler değişse de, aralarındaki ittifak ve bu ittifakın “Kürt karşıtı” mantığı hiç değişmiyor. 

Kürt karşıtı ittifak Kürtleri karşı karşıya getirmeyi amaçlıyor: Kürt güçler duyarlı olmalıdır 

Bu devletler kendi aralarında Kürt karşıtı ittifakı derinleştirirken, mümkünse Kürtleri de karşı karşıya getirmeyi, Kürt karşıtı ittifaka Kürtlerin bir kesimini de dahil etmeyi amaçlıyor. Bu nedenle HDP olarak, derdi Kürt halkının hak ve özgürlükleri olan bütün Kürt güçlerine bu konuda daha duyarlı olmaları çağrısı yapıyoruz. Tarih Kürtlere ulusal birliği dayatırken, devletlerarası bu politikaya alet olacak hiçbir gücü de affetmeyecektir. 

Kürdistan Yönetimi, Kürtler arası ilişkileri bozacak tutuma alet olmamalıdır, çözüm rolünü oymalıdır 

Biz geçen hafta Sayın Nêçîrvan Barzanî’nin Ankara ziyaretini yakından takip ettik. Elbette Kürdistan Bölgesel Yönetiminin bütün diplomatik kanalları kullanmasını, her kesimle ilişkilerini geliştirmesini sonuna kadar destekliyoruz. Fakat Rojava’da, Başûr’da Kürtler arası ilişkileri baltalamaya çalışan her türlü girişime karşı Bölgesel Kürt Yönetimi'ni uyarmayı ve bu politikalara alet olunmamasını talep etmeyi de görev biliyoruz. Beklentimiz, Bölgesel Kürt Yönetimi'nin diplomatik ilişkilerinde çözümden yana rol oynamasıdır, Kürtler arası birliği bozan yaklaşımlara tavır almasıdır. Daha önce de defalarca tekrarladık, Bölgesel Kürt Yönetimi Kürt sorunun çözümü konusunda tarihi rolünü oynayabilir, Kürtler arası birliği geliştirebilir. 

Tecrit derinleştikçe savaşlar ve kirli ittifaklar derinleşiyor 

Bütün bu gelişmelere karşı dün olduğu gibi bugün de bizim söylediğimiz şey çok açıktır: Kürt sorunu diyalog yoluyla, demokratik, eşitlikçi ve adil bir şekilde çözülmedikçe, ülkede darbe mekaniği ve kirli ittifaklar derinleşiyor, toplumu esir alıyor. Kürt sorununun çözümsüz bırakılmasının ülkede faşizmin kurumsallaşmasına zemin hazırladığı, ekonomik kaynakları tamamen savaşa, çatışmaya aktarması hasebiyle de tam bir ekonomik çöküntü ortaya çıkardığını hepimiz görüyoruz. Bu çözümsüzlükte ısrar etmek, ülkenin geleceğini ipotek altına alma dışında bir işe maalesef yaramıyor. Tüm bu savaş ve operasyon kararlarının altında yatan ve adı anılmayan sebeplerin başında ise derinleştirilen tecrit politikaları geliyor. Tecrit derinleştikçe savaşlar derinleşiyor. Kirli ittifaklar büyüyor. 

Çözüm isteyen herkes Barış Deklarasyonumuzu dikkate almalıdır 

31 Ağustos’ta açıkladığımız “Barışa Çağrı Deklarasyonumuz” sadece bizim için değil çözüm isteyen herkes için dikkate alınması gereken temel bir metindir. Gandhi’nin ifade ettiği üzere “barışa giden bir yol yoktur, barışın kendisi yoldur” Biz bu yola inanıyoruz. Amacımız da nihai olarak bu yolun kendisi olmaktır. 

Gençlerin kaçırılma görüntüleri hukuk dışı, ahlak dışı konseptin belgesidir 

AKP bizim bu barış politikamıza sadece diplomatik alanda değil hayatın her alanında saldırı politikalarıyla cevap veriyor. Bu dönemde en fazla hedef alınan HDP’li kadınlar ve gençler oldu.  

En son İstanbul’da farklı tarihlerde  3 Gençlik meclisi üyemiz kaçırıldı, Ağrı’da ifade için Emniyet'e çağrılan Gençlik Meclisi Üyemize ajanlık dayatmasında bulunuldu. Yine Gençlik Meclisi ve aynı zaman Parti Meclisi üyemiz olan Büşra Kuyun, Van’da kendilerini kolluk olarak tanıtan kişilerce daha önce kaçırılmıştı. Lider Polat’ın kaçırılmasının görüntüleri ortaya çıktı. Bu görüntüler nasıl, hukuk dışı, ahlak dışı bir saldırı konseptinin devrede olduğunu gösteriyor. 

Emniyet içinde kaçırmalarla görevlendirilmiş paramiliter ve JİTEMVARİ yapılar var 

Ortaya çıkan görüntülerden ve Gençlik Meclisi üyelerimizin beyanlarından da anlaşıldığı üzere, gündüz ortasında bu denli pervasız bir uygulamayı yapabilecek cesareti kimler, nereden buluyor? Hakimler ve savcılar bu uygulamalara dair bir soruşturma başlatacak mı? Bu soruların cevabını bekliyoruz. Çünkü bu yapılanlar muz cumhuriyetinde dahi görülmeyecek kadar hadsiz ve gayri ahlaki uygulamalardır. Kaçırılan gençlik meclisi üyelerimize uygulanan şiddetin boyutundan ve gençlerimize söylenenlerden anlıyoruz ki Emniyet içerisinde bu tür uygulamalar için görevlendirilmiş paramiliter ve JİTEMVARİ yapılanmalar oluşturulmuş. 

Gençlik iktidarınızı ve faşist zihniyetinizi tarihin çöp sepetine atmaya hazırlanıyor 

Hukuk normlarının uygulandığı bir ülkede, bunları yapanlar hakkında, hem idari hem de adli süreçlerin başlatılması gerekir. Biliyoruz ki bu tür uygulamaları yapanların güvendikleri ve kendileri için referans aldıkları bir ‘ağabeyleri’ var. Bunu çekinmeden açıkça söylüyorlar zaten. Gençliğin dinamizmi ve enerjisinin sizi korkuttuğunu biliyoruz ve evet korkmakta da çok haklısınız. Çünkü gençliğin size çok net bir mesajı var: “iktidarınızı ve faşist zihniyetinizi tarihin çöp sepetine göndermek için seçimi bekliyoruz!” Bunu unutmayın. 

Partimize ve bileşenlerimize saldıranlar dönüp tarihimize baksınlar 

İktidarın siyasi soykırım operasyonlarının bir diğer hedefinde parti bileşenlerimizden Ezilenlerin Sosyalist Partisi bulunmaktadır. 7 Eylül’de başlatılan siyasi soykırım operasyonlarında HDK Eşsözcüsü Sedat Şenoğlu ve ESP üye ve yöneticilerinin aralarında olduğu 17 arkadaşımız gözaltına alındı. Bu operasyonları gerçekleştirenlere dönüp bir tarihimize bakmalarını öneriyoruz.  

Sosyalistleri serbest bırakın, soykırım operasyonlarını sonlandırın 

Şimdiye dek yöneticilerine ve üyelerine dönük katliam, gözaltı ve tutuklama operasyonları, polis zoru ile kaçırmalar, işkenceler, faşist saldırılar düzenlenen ESP hiç boyun eğmiş mi? Bir baksınlar. Hayır, yanılan ve yenilen hep bu operasyonları planlayanlar oldu, yine öyle olacak. Biz halkların ortak mücadelesini ve Kürt siyasi hareketi ile Türkiye devrimci hareketinin birliğini büyüterek, dayanışma ile bu saldırıları boşa düşüreceğiz. Bir kez daha uyarıyoruz gözaltındaki sosyalistleri derhal serbest bırakın, siyasi soykırım operasyonlarını sonlandırın. 

Demirtaş parti kuracak yalanını sarılanlara söylüyoruz: Demirtaş’ın partisi HDP’dir 

HDP’ye yönelik saldırılar bununla da bitmiyor. İktidar yandaşları kalkmış ‘Demirtaş yeni parti kuracak’ yalanına sarıldılar… Şimdi buradan bu iftiranın sahiplerine sesleniyoruz; ‘Sevgili Selahattin Demirtaş’ın partisi HDP’dir ve bu partinin Eş Genel Başkanı iken sizler mafya hukukuyla onu zindana attınız. Yetmedi, tahliye kararına rağmen reisinizin talimatıyla ‘karşı hamle’ yaparak tekrar tutuklattınız. Hiç uzatmadan diyoruz ki; Biraz ahlaklı olun, biraz vicdanlı olun ve kendinize başka yalanlar ve senaryolar bulun… 

Bütün bu saldırıların ve savaşçı anlayışın sonucu derin bir kriz halidir. İktidar yönetemiyor, yönetemedikçe saldırganlaşıyor, saldırganlaştıkça krizi derinleştiriyor. AKP iktidarının kısır döngüsü devam ediyor. 

İktidar salgının kontrolüne girmiştir 

Aynı biçimde iktidar, geldiğimiz noktada tüm dünyanın ortak meselesi haline gelmiş olan Pandemi konusunda halk sağlığını her yönden korumaya odaklanmıyor, bu meselenin de üzerini örterek, algı operasyonlarıyla, toplumu kandırmaya, sorunları yönetmeye çabalıyor. 

Salgın neredeyse toplumu kırıp geçti, iktidar sözcüleri hala çıkıp utanmadan sıkılmadan “salgın kontrolümüz” altında diyorlar? Yalan söylüyorlar, bu iktidar anlayışı salgını kontrol edebilmiş değil, aksine toplumu salgının pençesine atarak salgının kontrolüne girmiştir. 

İktidar pandemi ile ilgili şeffaf bilgi vermediğini ittiraf ediyor 

Muhalefetin, sivil toplum örgütlerinin “şeffaf bilgi vermiyorsunuz, yalan yanlış bilgi veriyorsunuz” iddialarını da zaten yalanlamıyor. Hayır ben doğru ve gerçek bilgi veriyorum demiyor. Yani sürece dair şeffaf bilgi vermediğini kabul ediyor, itiraf ediyor. 

Türk Tabipler Birliği’nin zaman zaman paylaştığı il bazlı vaka ve ölüm oranları Sağlık Bakanlığı’nın ülke bazlı paylaştığı verilerin dahi üzerinde görünüyor. Dolayısıyla Hükümet ve Sağlık bakanlığı halkın gözünün içine baka baka yalan söylüyor. Zaten hatırlayacaksınız, İstanbul Büyükşehir Belediyesi’nin pandemi sürecinin başlarında kendi vefat kayıtlarını günlük olarak açıklamasının hemen ardından hükümet buna apar topar yasak getirdi ve aslında süreci şeffaf yönetmek istemediğini açık açık ilan etti. 

İktidarın derdi salgını önlemek olsaydı sağlık emekçilerini sürece dahil ederdi 

Zaten iktidar pandemi sürecinde halk sağlığını öncelemek isteseydi, kamuoyunu doğru bilgilendirmek isteseydi, sağlık meslek örgütleriyle ortak çalışır onları dışlamazdı. İktidar pandemi sürecinde halk sağlığını öncelemek isteseydi, işçi ve emekçilerin çalışma koşullarına dair daha gerçekçi önlemler alır, hayata geçirirdi. Emekçileri kalabalık işyeri ortamlarında uzun çalışma saatlerine mahkum etmezdi. 

Halk sağlığını hiçe saydığını iktidarın kendisi biliyor, kamuoyu araştırmalarına göre halkın çok büyük çoğunluğu da iktidarın yalan bilgi verdiğini söylüyor ve bilgilere inanmadığını ifade ediyor. Elbette bizler sorumluluğumuz gereği bunu her platformda ifşa etmeye, iktidarı bu konuda doğru bilgi verme ve doğru müdahaleler yapmaya zorlamaya devam edeceğiz. 

İktidardan beklentimiz yok, tedbirlerimizi kendimiz alacağız 

Bizler her bir yurttaş olarak, halk olarak, bu halk sağlığı düşmanı, bu insan sağlığı düşmanı iktidarın pandeminin yayılmasını engelleyecek doğru işler yapacağı beklentisine girmiyoruz. Her bir insanımız kendi sağlığını, yakın çevresinin sağlığını korumak, tedbirli davranmaya, çevresini bu konuda sürekli olarak, bıkmadan usanmadan uyarmaya çağırıyoruz. Hiç abartısız söyleyelim, bu iktidar 100 bin insanımızın ölümünü göze almış durumdadır. Çünkü biz bu iktidarı savaşa ayırdığı bütçeden tanıyoruz. Bizim tek bir insanımızı bile kaybetmeye tahammülümüz yoktur. 

Türkiye’de işsizlik yüzde 30 seviyelerinde, AKP bir yılda 2 milyon işsiz yarattı

Son olarak biliyorsunuz  işsizlik verileri açıklandı. TÜİK’in açıklamasına göre işsizlik oranı 0,4 puanlık artış ile yüzde 13,4 seviyesinde gerçekleşti. Yandaş TÜİK’in verilerine rağmen Türkiye’de işsizlik bugün yüzde 30 seviyelerindedir. Her dört kişiden biri, her iki gençten ve kadından biri işsizdir. 

İktidar ülke ekonomisinin önündeki en büyük tehdittir 

Bu ay itibariyle 2 milyon 134 bin istihdam kaybı var. Bu istihdam kaybı AKP-MHP ittifakının ekonomiyi iflasa götürmesinin sonucudur. Genç nüfusta işsizlik oranı yüzde 26,1, istihdam oranı yüzde 28,2’dir. Sadece bir yılda 2 milyon işsiz yaratan AKP-MHP ittifakı Türkiye ekonomisinin önündeki en büyük tehdittir. 

Her iki gençten biri iş bulmaktan, ekmek sahibi olmaktan vazgeçmiş durumdadır. İşte bu ülkenin karanlık tablosunun çerçevesi budur. Bu ülkenin geleceğini saltanatına, makamına, israfına ve lüksüne kurban etmek isteyenlerin yarattığı korkunç tabloyu TÜİK bile saklayamamaktadır. 

Açlık ve yoksulluktan kurtulmanın tek yolu bu iktidardan kurtulmaktır: HDP çözüm sunuyor 

Açlık ve yoksulluktan kurtulmanın tek yolu AKP-MHP ittifakından kurtulmaktır. HDP ile birlikte Üçüncü Yol Ekonomisini, eşitlik ve adaletli paylaşımı içeren halklar ekonomisini kurmak tek kurtuluş yoludur. İşsizlik, yoksulluk, açlığa dur demek için AKP-MHP ittifakına yeter artık diyoruz. Bizler, bir arada mutluluk ve adalet içinde yaşama yolunun, lokmalarımızı paylaşmaktan, ekmeğimizi adil bölüşmekten, parasız bir yaşamı inşa etmekten geçtiğini biliyoruz. Bir hayalimiz var ve bu hayali gerçekleştirmeye her geçen gün yaklaşıyoruz. Yolumuz zor ama gidecek kudretimiz var. Üçüncü yol ekonomisini özgür ve mutlu geleceği kurmak adına hayata geçirecek cesaretimi ve umudumuz da var.

11 Eylül 2020