Günay: Ortak bir iradeyle geleceğe yelken açıyoruz, herkesi Emek ve Özgürlük İttifakı etrafında kenetlenmeye çağırıyoruz

Parti Sözcümüz Ebru Günay, yaptığı haftalık basın toplantısında gündeme ilişkin değerlendirmelerde bulundu. Genel Merkezimizde yaptığı açıklamada Günay şunları söyledi:

Musa Anter Davası dün sonuçlandı, bütün katliam davalarında olduğu gibi sonuç bizleri şaşırtmadı. Zaman aşımı gerekçesiyle üstü kapatıldı. Devletin aydınlatamadığı cinayet yoktur, aydınlatmadığı cinayet vardır. Dolayısıyla aydınlatılmayan her failli meçhul cinayette AKP iktidarı bu suça ortaktır, faillerle suç ortağıdır ve failleri korumaya devam ediyor. Apê Musa bilgeliğiyle, bıraktığı özgür basın mirasıyla Kürtlere ve ardıllarına yol gösterdi. Onun bize bıraktığı mirası sahiplenerek bu dosyanın kapatılmasına izin vermeyeceğiz. Failler cezalandırılana kadar bu mücadeleyi sürdüreceğiz. Apê Musa’yı saygı ve minnetle anıyorum. Ona söz veriyoruz; bu dava karanlıkta kalmayacak, failler hesap verecek. Bize bıraktığın mirasla bu olayı aydınlatacağız. Failli meçhul her cinayetin hesabını soracağız. 

Saçlarını bayraklaştıran bütün kadınları selamlıyorum

İran kadınları başta olmak üzere bütün dünya kadınları Jin Mahsa Amini’yi konuşmaya ve zulme karşı direnmeye devam ediyor. Ben de buradan Jin Mahsa Amini’yi anarak ve direnişi selamlayarak başlamak istiyorum. Amini’yi ve ardından saçlarını direnişin bayrağı haline getiren başta Kürt kadınları olmak üzere bütün direnen kadınları buradan selamlıyorum. Jin Jiyan Azadî’yi 21’in yüzyılın özgürlük sloganı haline getirenlere de buradan selam olsun.  

22 yaşındaki Kürt kadın polis şiddetiyle katledildi

İran’da yaşayan 22 yaşındaki Kürt Jin Mahsa Amini akrabalarını ziyaret etmek için gittiği Tahran’da ahlak polisi tarafından başörtüsü takma kurallarına uymadığı gerekçesiyle gözaltına alındı ve götürüldüğü karakolda birkaç saat sonra fenalaşarak hastaneye kaldırıldı. Ağır beyin travma hasarı alan ve kalp krizi geçiren Amini 3 gün yoğun bakımda kaldıktan sonra 16 Eylül’de yaşamını yitirdi. İran rejimi ‘kalp krizi’ sonucu yaşamını yitirdiğini iddia etse de hastanenin bilgisayarının hacklenmesi sonucunda ulaşılan ölüm raporunda kafasına aldığı ağır darbeler sonucu komaya girdiği, zamanında müdahale edilmediği, hatta hastaneye kaldırılmadığı için yaşamını yitirmiş olabileceği ortaya çıkmıştır. Yani İran rejimi 22 yaşında Kürt bir kadını sırf saçları görünüyor diye polis işkencesiyle katletti.

Bu saldırgan ve faşizan tavrı bütün kadınlar iyi tanıyor

Bu saldırgan ve faşizan tutum sadece İran rejimi tarafından uygulanmıyor. Bu topraklarda yaşayan herkes bu tür faşizan uygulamaların şahididir, tanığıdır, mağdurudur. Başından itibaren Amini’nin ahlak polisinin işkencesi sonucu katledildiğini söyleyen İran halkı, kadınların öncülüğünde günlerdir sokakta ve eylemler gittikçe büyüyen direnişlere dönüştü. Başta başkent Tahran ve Amini'nin doğum yeri olan Kürdistan Eyaleti olmak üzere ülkenin birçok yerinde caddeler trafiğe kapatılıyor, Amini'nin ölümünün aydınlatılması ve suçluların açığa çıkarılması talep ediliyor.  

"Jin Jiyan Azadî" bütün kadınların özgürlük sloganıdır

Çünkü kadınlar, Mahsa Amini’nin molla rejimi tarafından katledilen ne ilk ne de son kadın olmadığını biliyor. Türkiye’de olduğu gibi eteğinin boyundan, saçının telinden, tecavüzden korunmak için direnmesinden, politik kimliğinden kaynaklı her yıl onlarca kadın katlediliyor. Ve İranlı kadınlar, kadın düşmanı baskıcı rejime bir kez daha artık yeter diyor. Mahsa Amini'nin katledilmesine karşı çıkan ve protestoların öncülüğünü yapan kadınlar zorba rejime karşı dünyaya bir kez daha seslerini duyurmaya devam ediyorlar. Tahran sokaklarında kadınlar "Jin Jiyan Azadî" sloganlarıyla direnişlerini büyütüyorlar. 

Öldürülen her kadın isyan gerekçemizdir, Rojhilatlı kadınların isyanı isyanımızdır

Köklü bir kadın mücadelesinden gelen ve aynı zamanda bir kadın partisi olan bizler HDP olarak, 22 yaşındaki Kürt kadın Jin Mahsa Amini’nin İran’ın despot ahlak polisleri tarafından katledilmesini şiddetle kınıyor ve öldürülen her kadın isyan gerekçemizdir demeye devam ediyoruz. İran başta olmak erkek egemenliğini, erkek şiddetini, kendi diktasını ayakta tutmak için kadınların iradesinin ve bedeninin denetlenmesini, kadın düşmanlığını, katı kıyafet ve örtü kurallarıyla hapsedilmesini, saçının bir teli göründü denilerek onlarca kadının katledilmesini asla kabul etmiyoruz. İran’dan, Tahran'dan, Rojhilat’tan yükselen kadın isyanını destekliyor ve isyanınız isyanımızdır diyoruz.

Bu mücadele hepimizin ortak mücadelesidir 

Bizler de HDP Kadın Meclisi olarak İranlı kadınların mücadelesine bulunduğumuz her yerde ses verdik. Türkiyeli kadınlar ve Amini’nin acısını hisseden kadınlar bu isyana kayıtsız kalmadı, her yerde direniş halindeler. Bu mücadele hepimizin ortak özgürlük mücadelesidir. Çünkü kadın düşmanı bu zihniyeti çok iyi biliyoruz ve her gün yaşıyoruz. Biz kadınlar, kadın düşmanı ideolojilerin tamamına, kadınların haklarını ve yaşamlarını gasp ederek ayakta durmaya çalışan erkek egemen sisteme karşıyız ve tüm kadın cinayetlerinin hesabını sormaya devam edeceğiz. Ve bir kez daha buradan, mücadele ettiğimiz her yerden, İran’ın sokaklarında yankılanan “Jin jiyan azadî” sloganlarına biz de ‘’Jin jiyan azadî” diyerek ses veriyoruz. 

Partimize yönelik her alanda büyük bir coşku ve sahiplenme var

Bütün olumsuz gelişmelerin ve gidişatın içinde umudu büyüten, özgürlüğü ve eşitliği yakınlaştıran gelişmeler de yaşanıyor. Türkiye halkları HDP’nin ve onun temsil ettiği değerlerin tek kurtuluş adresi olduğunun farkında. Partimize yapılan bütün saldırılara, kurulan kumpaslara rağmen toplumsal desteğimiz her geçen gün artıyor. Toplum HDP etrafında kenetleniyor. Geçen hafta boyunca alanlardaydık, halkla iç içeydik. İzmir’den Muğla’ya, Antalya’dan Serhat’a, Amed’den Mardin’e, Bitlis’ten Muşa, Bingöl’e, Malatya’ya, Elazığ, Dersim, Cizre, Silopi ve Aydın’dan Çukurova’ya eş genel başkanlarımız, grup başkanvekillerimiz, milletvekillerimiz ve yöneticilerimiz il il, ilçe ilçe halk buluşmaları gerçekleştirdi, toplantılara katıldı, yeni döneme ilişkin istişare ve tartışmalar yürüttü. Bu çalışmalara katılan herkese teşekkür ediyoruz. Buluşmalara büyük ilgi gösterildi. Türkiye’nin dört bir tarafında partimize yönelik büyük bir coşku ve sahiplenme var, derin bir güven ve inanç gelişiyor. 

Mücadelemiz partimizi biricik ve vazgeçilmez hale getiriyor

Mücadele deneyimimiz, faşizme karşı duruşumuz, ilkeli ve kararlı politikalarımız partimizi mevcut siyasi kirlenme içerisinde biricik ve vazgeçilmez hale getiriyor. Bu buluşmaların çoğuna ben de katıldım. Şu kadarını söyleyebilirim ki, özellikle Kürt kentlerinde partimiz rakipsiz bir şekilde yoluna devam ediyor. Türkiye’nin batısında da partimize yönelik ilgi her geçen gün daha da artıyor. Bunu sadece biz söylemiyoruz, son dönemlerde yapılan bütün anket sonuçları partimizin artan toplumsal desteğini açık bir şekilde gösteriyor. 

İstedikleri kadar bizi görmezden gelsinler, partimiz milyonların gündeminde ve yüreğindedir

Türkiye halkları yaşanan bütün krizlere ve kronik sorunlara ilişkin partimizin sunduğu çözüm önerilerine güveniyor, destek veriyor. Toplum, değişim istiyor ve bu değişimin öncü gücü olarak partimizi görüyor. Çıkar çevreleri ve iktidar elitleri istediği kadar partimizi yok saysın, yandaş ekranlar istedikleri kadar partimizi görmezden gelsin, karalama kampanyaları yürütsün, partimiz milyonların gündemindedir ve yüreğindedir. Partimize gösterilen bu teveccüh Türkiye halklarının demokrasiye, özgürlüğe, eşitliğe ve esas itibariyle değişime duyduğu özlemin ve isteğin açık göstergesidir.  Biz hakkımızda yürütülen karalama kampanyalarına, pazarlık ortamlarında üretilen senaryolara bakmıyoruz, kurulan kumpaslara, çıkarılan engellere de aldırmıyoruz; halkımızın talepleri, söylemleri, istekleri yolumuzu belirliyor. Partimiz doğru yoldadır, siyaset ve çözüm üreten yegâne adrestir. 

Halkımızın iradesini tanımayanlar gereken dersi alacak

Aslında partimiz sadece halkımızın gündeminde de değil. Bir yandan bizi güya yok sayanlar, görmezden gelenler 7/24 partimizi konuşuyor. İktidarın da değişmez tek gündemi HDP’dir. Siyaset üretemeyenler HDP karşıtlığı üzerinden var olmaya, HDP karşıtı politikadan nemalanmaya çalışıyor. İktidar HDP’den korktukça bize saldırıyor, iktidar bize saldırdıkça ona benzeyen, aynı zihniyeti taşıyanlar da partimiz hakkında ileri geri konuşuyor. Güya bunlar Kürt halkına laf söyletmeyecekmiş, güya bunların Kürt halkıyla bir sorunları yokmuş, güya bunlar demokrasi, barış ve özgürlük isteyenleri anlıyormuş! Ama bütün bu kesimlerin temsilcileriyle sorunları var, Kürt halkının iradesini görmezden geliyorlar, Kürt halkının tercihlerine saygı duymuyorlar, isteklerini terörize ediyorlar. 

Partimiz iktidarın da ona benzeyen muhalefetin de uykularını kaçırmaya devam edecek

Türkiye halkına her türlü zulmü uygulayan iktidar ve 90’lı yılların karanlık odaklarıyla iş çeviren sözüm ona muhalif çevrele, şayet bu söylemlerle toplumu kandıracaklarını sanıyorlarsa büyük yanılıyorlar. Halkımız bütün bu kesimlere gereken dersi 40 yıldır vermektedir. Bundan sonra da vermeye devam edecek. Partimiz bütün bu kesimlerin uykularını kaçırmayı sürdürecek. 

Bu mücadele mutlaka zafere ulaşacak

Bakın birileri “muhaliflik” adına iktidara can damarı olurken, bu ülkenin gerçek muhalifleri sokaklarda direnmeye devam ediyor. Bu ülkenin gerçek muhalifleri iktidarın saldırılarına her gün maruz kalıyor. Daha dün onlarca yıldır evlatlarının akıbetini soran Cumartesi Anneleri adliye koridorlarında yargılandı, onlara destek vermeye çalışanlar polis saldırısına uğradı. Onurlu barış isteyen Barış Anneleri her gün saldırıya uğruyor, Emine Şenyaşar her gün saldırıya uğruyor. Doğasına sahip çıkanlar, Cudi’ye yürüyenler saldırıya uğradı. Gerçek muhalefet faşizme karşı sokakta direnenlerdir, onların mücadele birliğidir ve bu mücadele mutlaka zafere ulaşacaktır.

Ortak bir iradeyle geleceğe yelken açıyoruz, herkesi Emek ve Özgürlük İttifakı etrafında kenetlenmeye çağırıyoruz

Bu mücadele ortaklığı şimdi ortak bir iradeyle geleceğe yelken açıyor. Halkımızın talep ve istekleri doğrultusunda biz hem mücadeleyi büyütüyoruz hem de yeni yeni mücadele ortaklıkları geliştiriyoruz. 24 Eylül Cumartesi günü partimizin de içinde yer aldığı Emek ve Özgürlük İttifakı İstanbul’da kitlesel bir şölenle yola çıkıyor. İstanbul’da binlerce kişiyle buluşacağız. Titiz ve yoğun bir çalışma yürütüyoruz. Direnenler, işçiler, emekçiler, barış ve özgürlük için mücadele edenlerle buluşacağız. Buluşmaya binlerce kişinin katılmasını bekliyoruz. İttifakın hazırlıkları tamamlandı. Buluşmada ittifakın yol haritasını içeren deklarasyonumuzu yayınlayacağız. Doğa talanına, nefrete, kadın cinayetlerine karşı mücadele edenlerle bir arada olacağız. Haliç Kongre Merkezi’ndeki bu tarihi buluşmaya bütün halkımızı davet ediyoruz. Emek ve Özgürlük İttifakının yola çıkacağı o günde, bu yolculuğa iştirak etmek için bütün halkımızı, emekçileri, kadınları, gençleri bu yürüyüşe katılmaya davet ediyoruz. 

Seçim yaklaştıkça iktidar rakamlarla oynuyor

AKP iktidarı ve küçük ortağı eliyle büyük bir ekonomik çöküş içerisine sokulan Türkiye’de halkın gündemi hiç şüphesiz geçim derdi, rekorlar kıran enflasyon, işsizlik, açlık ve yoksulluk. AKP’nin ve küçük ortağının kaybedeceği seçim yaklaştıkça rakamlar, veriler daha çok telaş haliyle AKP’ye, Saray'a uygun hale getirilmeye çalışılıyor. Bu acizliğinizi, yalanlar ve hilelerle dolu çalışma yönteminizi Türkiye halkları görüyor. Türkiye halkları gülerek, utanarak, söylenerek verdiği tepkilerle her şeyin farkında.

DİSK-AR’ın raporuna göre;

Geniş tanımlı işsiz sayısı 8,5 milyona yükseldi!

İŞKUR’a göre işsiz sayısı son 1 yılda 542 bin artarken,

TÜİK’e göre 307 bin azaldı!

Geniş tanımlı işsizlik oranı yüzde 22,5.

Geniş ve dar tanımlı işsiz sayısı arasındaki fark 12,4

Geniş tanımlı kadın işsizliği yüzde 30!

İnsanlar işsiz, öğrenciler ve halk barınamıyor

İşte gerçekler bunlar. Türkiye’de kadınlar, gençler işsiz. İstihdam yaratılmıyor. Yandaşa, AKP antetli dilekçelerin doldurulduğu mülakatlar aracılığıyla iş sağlanıyor. Yaşatılan büyük ekonomik çöküşle beraber öğrenciler barınamıyor, emekçiler yüksek ev fiyatları ve düşük ücretler sebebiyle ev sahibi olamıyor. Ev sahibi olabilmek bir yana kirada dahi oturamayacak durumda olan, her an ev sahipleri tarafından evden atılma korkusu yaşayan milyonlarca emekçinin karşısına AKP iktidarı yine büyük puntolarla "asrın projesi" diyerek çıktı. Sosyal Konut Projesi’ni tanıttılar.

Geçinemeyen insanlar nasıl hem kira hem de TOKİ kredisi ödesin?

AKP’nin iktidar olduğu 20 yıllık süreçte Türkiye’de ev sahipliği oranı düşmüş, kiracı oranı sürekli artmıştır. Bu durumu yaratan kendileri değilmişçesine koca koca cümlelerle övüne övüne 250 bin kişinin ev sahibi olacağını anlatıyorlar. Peki, gerçekten öyle mi? İstanbul için hane geliri 18 bin TL altında olmalı, diğer iller için hane geliri 16 bin TL’nin altında olmalı. Yoksulluk sınırının 22 bin TL’yi aştığı, açlık sınırının 7 bin TL’yi aştığı Türkiye’de bu hane geliri sahipleri hem kira ödemeye devam edecek hem de ev kredisi ödeyecekler öyle mi?

Halk dişlerini öfkeden sıkmış

AKP’nin Çevre Bakanı da utanmadan, sıkılmadan “Eşten dosttan biraz borç alsınlar, bir müddet dişlerini sıksınlar” diye açıklama yapıyor. Halk zaten dişlerini sıkmış durumda merak etmeyin. O dişler sinirden, hırstan sıkılmış durumda. Halkı baş başa bıraktığınız bu açlık ve sefalet de siz gittikten sonra sizler gibi bu toprakları terk edecek. Türkiye halkları emeklerinin karşılığını eşit bir şekilde, adil bir şekilde bölüşerek alacak. Halkların Demokratik Partisi olarak bunun için mücadele edeceğimizin sözünü buradan veriyoruz. 

Serhildana Rojhilat roj bi roj li her derê bela dibe 

Rejîma Îranê bi salan e ji bo domandina desthilatdariya xwe li hember hemû mûxalefetê taybet jî li ser jinan û kurdan polîtîkayên dijwar û hovane dimeşîne. Di heman demê de qetilkirina Mahsa Jîna Emînî  li aliyekê hovîtiya rejîmê careke din nîşan da, li aliyê din jî bu sedema berxwedaneke dîrokî. Ev pêla berxwedanê ya ku bi taybet li bajarên Rojhilatê Kurdistanê belav bûyî roj bi roj berfirehtir dibe û her ku diçe digihîje asteke bilindtir. Serhildana gelê kurd û jinên kurd hêviya mirovahiyê mezin dike.  Li hember vê berxwedana dîrokî hêzên rejîmê bi awayekî hovanê diçin ser çalakvanan û di van protestoyan de heta niha heşt mirovan jiyana xwe ji dest dane û bi sedan ji wan jî birîndar bûne.

Em pora Jîna Eminî ne

Partiya me heta dawiyê li pişt têkoşîna maf û azadiya jinê ye. Di serî de em jinên Kurd, hemû jinên cîhanê parazvanên pora Jîna Emînî ne. Ew por li Rojhilata Navîn wê bibe ala gel û jinên azad! Em berxwedan û raperîna di pêşengiya jinan de îro li xaka Rojhilatê mezin dibe silav dikin. Em dengê xwe bilind dikin û dirûşmeya Jin Jiyan û Azadî bilind dikin.

22 Eylül 2022