Hakim Ayşe Sarısu Pehlivan ve Hakim Orhan Gazi Ertekin’in yanındayız

323 gün ölüm orucuna devam eden ve eylemine ara vermesinin ardından hayatını kaybeden Grup Yorum üyesi İbrahim Gökçek hakkında paylaşım yaptıkları gerekçesiyle Yargıçlar Sendikası Başkanı Ayşe Sarısu Pehlivan görevinden uzaklaştırılmış, Demokrat Yargı Derneği Eş Başkanı Orhan Gazi Ertekin hakkında ise soruşturma başlatılmıştır.

A Haber, Sabah, Takvim gibi havuz medyası organlarının hakimleri hedef gösteren provokatif yayınları sonrası iktidara bağımlı Hakimler Savcılar Kurulu, bu medya aygıtları tarafından oluşturulan ortamı değerlendirerek Ayşe Sarısu Pehlivan hakkında jet hızıyla görevden uzaklaştırma kararı vermiştir. İnsana, tabiata, gerçeğe sırt çevirmeden ve katı kalpler içinde sıkışıp kalmadan hareket etmesi gereken hakimler ölüme karşı yaşamı, hak ihlallerine karşı özgürlükleri savunmalıdırlar. Pehlivan’ın İbrahim Gökçek ile ilgili paylaşımları da, bir hakimin yaşama hakkına sahip çıkması olarak değerlendirilmelidir.

AKP-MHP iktidarı yaratmaya çalıştığı korku imparatorluğunda, ülkenin aydın olan hakimlerine göz dağı vererek, düşünce ve ifadelerini özgürce açıklamalarını engellemek istemektedir. HSK eliyle gerçekleştirdiği görevden uzaklaştırma kararı da bunun bir göstergesidir. HSK hukuka, vicdana, ahlaka aykırı kararını bir gerekçeye bile dayandırmamıştır. Bu nedenle bu karar, hukuka aykırı olmasının yanında tamamıyla siyasi saiklerle verilmiş bir karardır.

İktidarı bir an önce bu hukuksuz uygulamalarından dönmeye ve Anayasal haklara saygı duymaya çağırıyoruz. Siyasi iktidarın HSK eliyle yargı mensuplarını cezalandırarak, yargıyı vesayet altına alma girişimlerine karşı, yargının bağımsızlığını savunma kararlılığımızı bir kez daha vurguluyor; düşüncelerini özgürce dile getiren hakimlerin olduğu bir ülke için insan hakları ve demokrasi mücadelemizden bir an olsun geri adım atmayacağımızı ve Hakim Ayşe Sarısu Pehlivan ve Hakim Orhan Gazi Ertekin’in yanında olduğumuzu belirtiyoruz.

Ümit Dede
Hukuk ve İnsan Hakları Komisyonundan Sorumlu
Eş Genel Başkan Yardımcısı
17 Mayıs 2020